şükela:  tümü | bugün
 • bir meteorun üzerine düşmesinin ardından kendisine kendisi kadar uzaklaşmasının öyküsünü anlatan düşündüren kısa film..
  olayın ardından günlük yaşamındaki herşeyi zihninin 91 cm. uzaktan müdahale edişine tanıklık ediyoruz..(for example; 91 cm uzaktan işemesi , keza ahizeyi kaldırması,kapıyı açması..vs vs)
  91 cm uzaktaki bir nesneyi hesaba katmayınca çarpmasının akabininde bedeninde hissettiği acı ..bu durumun tersini yaşaması mümkün değil sanırım..
  hayatını 91cm uzakta organize etmeye çalışsada haliyle durum çok sıkıcı :) sonuçta çözümü yeni düşecek meteorun zamanı ve yeri ile ilgili hesaplar etmeye koyulur ..bu süreçten sıyrılma sürecini de meteorun çarpmasının akabininde boşlukta söylemiş olduğu ''artık bulunduğum yer sıkıntı vermiyor'' sözlerinden anlamış oluyoruz..
  izlemek isteyenler için, http://www.muiye.com/index.html
 • son 3 dakikasını henüz izleyemeden yazma ihtiyacı hissettiğim, etkileyici ve izlerken garip hisler uyandıran 13 dakikalık fransız animasyon filmi.
  her "öyleyse yine de gerçek bir hasar yok değil mi?" diye sorulduğunda, insanın kendinden uzaklaşmasının diğer kimsenin farkında/umrunda olmadığını hatırlattı. oysaki 91 santimetre de olsa ne zordur artık her şey.
  ayrıca "normal" kavramı da en güzel böyle anlatılabilirdi.
 • ikinci meteor vakâsından sonra 75 cm de aşağı kaymıştır bilinci. yani gerçekte olduğu yerden 91 cm. geride 75 cm. aşağıda algılamaktadır kendini.
 • sayisalcilarin izlememesi gereken animasyon. neye gore saga sola, neye gore asagiya diye dusundum hemen. o koordinatlar, ama nasil yani oyle sabit? adam donunce yatinca falan degismesi lazim o yonun, ya da dunyada degisik yerlere gittikce.

  zaten sayisalcilarla bi sey yapilmaz demisti kamu yonetiminden bi arkadas. neyse ki filmleri tek basiam izliyorum
 • çok şukela bir kısa film
 • uzun bir süre , özellikle final kısmı üzerine kafa yorduran animasyon. toplum ve sistem içinde ancak belli hesaplamalar ile yaşayabilenlere itaf edilmiş deyip ,aha ben diyorsunuz , sonra kafanızda tam olarak anlaşılmamış kısımları anlamak adına bir kaç kez seyrediyorsunuz ki o zaman jeton düşüyor.

  bu bir şizofreni vakası , en net kanıtı da , kahramanın gerçeklikten kopmadan önceki şu repliği " 100 kişiden birine vuruyormuş" , karşı çatıdaki anten onun gerçeklikle son bağlantısıydı sanırım.
 • asteroid ile meteorun farkını gösterir.

  --- spoiler ---

  - öyleyse, yine de gerçek bir hasar yok, değil mi?
  - hasar yok? ne demek istiyorsunuz? şey, yalnızca karşıdaki apartmanın anteni. ve ben. ve ben.

  henry' nin psikologla ya da başka deyişle dallama fransızla diyalogu henry' nin ses tonu ve vurgulamalarıyla daha bir can alıcı oluyor. 2. meteor çarpmasının ardından tekrar psikologa giden henry, dallama psikolog aynı cümleleri yinelediğinde ilkindeki gibi tepki bile vermiyor. bir bakış atmakla yetiniyor. alışma sürecini sessizliğiyle yaşıyor. alıştığında ise '' artık sıkıntı vermiyor'' zaten.

  --- spoiler ---

  hadi ama anlamak o kadar da zor değil; asteroidle meteor çok ayrı şeylerdir. *
 • algarve uluslararası film festivalinde, ispanya’daki uluslar arası animasyon festivalinde, annecy uluslar arası animasyon film festivalinde, cannes film festivalinde ve cracow film festivalinde en iyi animasyon kısa film seçilen yapım.

  http://www.resetmagazine.net/…/sinema/skhizein.html
 • bugün ''geleceğin seçicisi küresel ısınma'' diye bir makale okurken şöyle bir cümle ilişti gözüme; ''haiti civarından dünyaya çarpan ve çapının yaklaşık 10 km kadar olduğu tahmin edilen bir gök taşı dünyanın atmosfer ve su kimyasını değiştirmiş ve karasal ortamlarda ciddi tahribatlara neden olmuştur.'' diye yazıyordu.. herneyse haiti ile fransa arasında nasıl bir ilişki var sonracıma bu animasyon burdan türemiş olabilir mi vs vs ..diye düşünceler gelince aklıma girip yazayım dedim..
hesabın var mı? giriş yap