şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: yurt dışında yaşamak)

  genellikle commonwealth ülkelerini içeren (büyük britanya, avusturalya, kanada ve yeni zelanda gibi)
  başvurduğunuz ülkenin puanlamasına maruz kaldığınız göçmenlik türü. puanlama ülkeden ülkeye değişmekle birlikte 1) dil sınavından alınan puan, 2) yaş, 3) tahsil, 4) iş tecrübesi, 5) medeni hal ve eşinizin de sizin özelliklerinizi taşıyıp taşımadığı şeklindedir. her yiğidin yoğurt yeyişi farklı olduğu içindir ki her ülkenin skilled immigration politikası farklıdır. temel olarak mesleğinizin de o ülke için gerekli olaması ve istihdamında açık olması gerekmektedir. farklılıklara örnek olarak ingiltere gelirinizi de ülkenize göre normalize edip puanlamaya dahil ederken, avusturalya sadece kaç sene alanınızda çalıştığınıza bakar. süreç olarak da pek tutarlı değildir. kimi ülke ay kimi ülke yıl mertebesinde dönüş yapar.

  esasen skilled immigrationda sıkıntı gidilen ülkede ne yapılacağı, başa ne geleceğidir.
  zira vatandaş rıza x ülkesinde yaşam hayaliyle yanıp tutuşur. bir punduna getirip kapağı atar, o noktadan sonra ne iş olsa koşturur. türkiye'de emeğin ve insan hayatının ucuz olmasından dolayı burada garsonluk yapmaktansa orada garsonluk yapmak tatmin edicidir.

  skilled immigration ile giden adam boş beleş olmadığı için oraya gittiğinde aynı ayarda iş bulamama riski vardır. yani burada baraj inşaatında çalışıp ya da mikro el cerrahisi operasyonu gerçekleştirip, orada diplomanız, kalifikasyonlarınız vs. tanınmıyor diye taksi şoförü olabilirsiniz. bu da ankarada ofisinizdeki laptopınızdan haberleri takip ederken, kanadada hamburgercide paspas arası cebinizden takip etmeniz anlamına gelebilir.

  risk budur tadındadır bulunduğunuz ülkeden iş bulmadan skilled immigration yapmak.
  ha benim güven özveri tecrübem yetmedi. ama yetenlerin başına ne geldi merak ettirendir.
  zira bu grup marjinal yaftasını hak edecek kadar az bir kesimine tekabül eder toplumumuzun.
  (bkz: ilk başlık)

  edit: imla ve bir iki ufak ekleme
 • (bkz: beyin göçü)