• uk icin tier-2 vizenin yerini alan çalışma vizesi. ankara anlaşması da kalktığından ötürü, çalışan olarak ingiltere’ye gitmenin yolu bu vizeyi almaktan geçiyor. yeni göçmenlik puan sistemi de bu vizeyle paralellik gösteriyor.

öncelikle bu vize için iş bulmak şart, yani uk’de hali hazırda faaliyet gösteren bir şirketin size sponsor olması gerekiyor. sponsor olan firmaların listesine gov.uk üzerinden erişilebiliyor. sponsorlar bu vizeyi alıp adından da anlaşılacağı gibi maaşlı çalışan olunuyor, girişimci olmak ya da iş kurmak hayali olanlar için bir vize değil.

iş bulup, şartlarda anlaştıktan sonra şirket sizin için bir cos (certificate of sponsorship) dokümanı oluşturulması için harekete geçiyor. bu süreç birkaç hafta sürüyor. tamamen firmanın yönettiği bir süreç. sonrasında bu cos dokümanının bir kopyasını sizle paylaşıyorlar. bunu beklerken ıelts sınavını almanızı öneririm. normal ıelts değil ıelts ukvı general training sınavına girmek gerekiyor. minimum b1 almak lazım. cos dokümanı size geldikten sonra online application yapmaya hazır hale geliyorsunuz.

online application gov.uk’den yapılabiliyor. cos içinde gelen bilgileri, kişisel bilgileri, seyahat bilgileri vs. ıvır zıvır doldurup ödeme aşamasına geliyorsunuz. umarım şirketle anlaşırken vize masraflarını da şirket karşılayacak şekilde anlaşmışsınızdır. benim için tam öyle olmadı ve oldukça yüksek bir masraf. vize başvuru masrafı 5 senelik çalışma vizesi için 1200 pound civarı. ben sadece masraf olarak bunu biliyordum ama değilmiş. aynı zamanda ıhs (immigrant health surcharge) isimli sağlık ödemesini de 5 senelik peşin yapmanızı bekliyorlar ve bu ödeme senelik 624 pounddan, beş sene için 3120 pound demek. yani bu online application öncesi bu saglık ödemesini yapabilmek için oldukça yüksek bir kredi kart limitiniz olması şart. ben başvuru öncesi kredi kart limitimi artırabildiğim kadar artırmıştım. yine de her iki masrafı ödemeye yetmemişti ve vize başvuru masrafını eşimin kredi kartından karşılayabildim.

sonrasında tlscontact ajansından randevu alıyorsunuz. bulunduğunuz şehre yakın bir başvuru noktasına, randevu zamanı belge teslimi ve biyometrik işlemler için bizzat gitmek gerekiyor. bu randevuya kadar üç aylık ingilizce banka hesap dökümleri, evliyseniz evlilik cüzdanı noter onaylı tercümesi gibi dokümanları da hazır hale getirmek lazım. zaten tlscontact’tan randevu almadan önce götürülmesi gereken dokümanlar listesini görüntüleyebilirsiniz. bizzat başvurudan sonra 2 hafta içinde de vize işlemleri sonuçlanıyor.

bes senelik vize alacaksanız, pasaport’unuzun expiry date’inin bes seneden ileri olmasına gerek yok. turistik vize gibi pasaporta işlenmiyor çalışma vizesi. eger vize onaylanırsa bir vignette basılıyor. basvuru formunda belirttiğiniz gidiş tarihinden itibaren geçerli 30 gün geçerlilik süresi var (covid zamanı 90 güne çıkarılmış) yani o tarihten itibaren 30 gün içinde ingiltere’ye gitmeniz lazım. eve yerleştikten sonra polise gidip adres bildiriyorsunuz ve online application sırasında belirttiğiniz adrese/posta ofisine brp denilen oturum kartınız geliyor. artık ingiltere’ye gidiş geliş için yeni kimliğiniz bu oluyor.
  • adi degisse de cismi (bkz: tier 2) ile ayni olan ve size birlesik krallik icerisinde is verenin tercihine gore 3 veya 5 yillik oturum & calisma izni veren vize turudur. zamaninda bir seyler karalamistim, bu da kalsin burda fakir fukaranin isi gorulsun. (bkz: tier 2/@mimilo)
  • acaba student visa ile gittikten sonra bu vizeye geçiş oluyor mu diye merak ettiğim hede.
  • scale-up visa çıkıyor 2022 ilk çeyreğinde. daha kolay şartları var.
  • kısa zaman önce aldım bu vizeyi. 5 yıl boyunca sponsorumuzun köpeğiyiz artık

cok soran oluyor, genclere yol gostermek icin bazi kisisel bilgiler:
    alan: satis pazarlama danismanlik
    tecrube: 0 - 2 yil
    tr maas: 10k net
    uk maas: 3k net
    is ilani: linkedin
  • uzun bir başvuru, ödeme vs. sürecinden sonra bugün eşime ve dolayısıyla bize çıkan 5 yıllık vize türü.
  • bugun basvurdugum vize turudur. internette 3 hafta icerisinde cikacagi yaziyor. cikarsa burayi editleyecegim.

edit: 1 hafta icinde cikti, hizina sok oldum.
  • 23 şubatta başvuruyu tamamlayıp, 7 martta pasaportumu aldığım vize türü.

şirketle ilk görüşmeyi yaptığımız günden bu güne, yaklaşık 5 ay gibi bir zaman, stresli bir süreç oldu.
  • 2 ay once sahip oldugum vize turu, buraya bu vizeyle gelenlerin sunu bilmesinde fayda var, bu vize sadece size sponsorluk veren firmada calisma izni veriyor, is degistirmek isterseniz ayni surece bastan basliyorsunuz,
  • rusya meseleleri yüzünden canımdan can almasına rağmen sonunda aldığım vize türü.

allah kimseyi uk visas and ımmigration'dan yanıt beklemekle sınamasın...
hesabın var mı? giriş yap