şükela:  tümü | bugün
 • kendi bağışıklık sisteminin sana hazırladığı tatsız ve tuhaf bir sürpriz olması, 30-50 yaş aralığında belirtilerini göstermesiyle ters vakitte kendi kalene attığın gole benzer, oldukça nadir görülen (100000 kişide 30 kişi) kronik otoimmun, nedenleri hâlâ net olarak bilinmeyen bir hastalik . . .

  skleroderma deri ve/veya iç organlarda fibrosis'e neden olur (yara izi). fibrosis ise sonuçta etkilenen deri ve/veya organda sertleşmeye neden olur, işte bu yüzden hastalık halk arasında "insani taşa çeviren hastalik" diye de bilinir . . .

  aramızdan aldığı en ünlü isim paul klee'dir . . .

  türkçenin de dahil olduğu 22 farklı dilde hastalık hakkında detaylı bilginin verildiği kapsamlı bir site için:

  http://www.sclero.org/

  direkt türkçe sayfa için:

  http://www.sclero.org/lang/turkish/a-to-z.html
 • fibrosis bütün sistemleri tutabileceğinden, bu hastalığa sistemik skleroz demek daha doğrudur. silikonlu kadınların, skleroderma için daha yüksek bir risk taşıdığı belirtilmektedir. son dönem hastaların içine düştüğü durum üzücüdür.
 • yunanca’dan gelen ‘sclerosis’ kelimesi sertlik, ‘derma’ ise deri demektir. tam anlamı ise sert deri demektir. kimi zaman tek bir hastalık olarak adlandırılsa da, scleroderma deriyi ve iç organları destekleyen bağ dokusunun anormal şekilde büyümesi gibi bir çok hastalığın semptomlarını gösterir.
  scleroderma romatizmal bağ dokusu hastalığı olarak adlandırılır.
  sclerodermada, fibroblast denilen hücreleri uyarıldığı ve onların da çok fazla kollajen ürettiği sanılıyor. kollajen form cilt ve iç organlar arasındaki bağ dokusunu kalınlaştırır ve onların çalışmasına zarar verir.
 • sistemik, otoimmun, kronik multisistem bir hastalıktır. hastalığın ismi sert deri anlamına gelir. klinik bulgu olarak; raynaud fenomeni, gastroözofageal reflü, halsizlik ve kas eklem ağrısı sayılabilir. tanı kriterleri ise metakarpophalangeal eklemlerin proksimalinde kalınlaşmış deri (skleromatöz) dışında sklerodaktili, dijital pitting veya bibaziller akciğer fibrozisi bulgularının en az ikisinin varlığı kabul edilir. ekstremitlerin proksimalinde skleroz bulgusu yoksa sınırlı cilt tutulumundan bahsedebiliriz.sınırlı cilt tutulumunun eski adı crest sendromudur.
 • bunu alana bunu da verdiler şeklinde beraberinde pek cok hastalıkla daha tanısmanıza sebebıyet veren bag dokusu hastalıgı...bir torba dolusu ilaçla muhatap olmanıza neden olur...ama zamanla kontrol altına alınabilir..en tehlikeli ekürisi pulmoner hiper tansiyon gibi gorunmektedir...
 • hastalık sistemik ve lokalize olarak sınıflandırılabilir.

  lokalize tipi: sadece cilt ile sınırlı olan hastalık formlarını ifade eder.
  - plak morfea
  - yaygın morfea
  - büllöz morfea
  - derin morfea
  - lineer skleroderma

  sistemik tipi:
  - preskleroderma
  - sınırlı kütanöz sistemik skleroderma
  - diffuz kütanöz skleroderma
  - sine skleroderma
  - çakışma sendromları
 • hastası olduğum süper hastalık.
 • vakaların yaklaşık %75'inde özefagus tutulumu vardır. özefagus düz kasının harabiyetine bağlı olarak peristaltizm kaybı ve alt özefagiyal sfinkter basıncında azalma vardır.
 • (bkz: maske yüz)
 • can yoldaşımı, kardeşimi, dostumu benden alan lanet olasıca hastalık.