• şu debe'ye giren entryisi önce gg gerekçesiyle silindi. sonra bu entryi aynı başlığa tekrardan yazınca, çaylak yapıldı.

sözlüğe akp'li, dinci kayyum mu atandı? yoksa gg'lik hiçbir şeyi olmayan entryi kim, ne diye siler?
  • on edit: bir kac yorum geldi, girideki "melis" muhabbeti can sikici olmus kadinlar icin, kismen hakli bir itiraz. melis bir karikaturdur yalnizca. aciklamasi girinin sonunda. tesekkurler.

su adamin caylak yapilmasi kadar buyuk bir sacmalik olamaz.

ulan daha 10 dakika once konusuyorduk arkadaslarla, "ulan yazacaz de ne olacak, bak skocax diyorsun, adam mesai harciyor, dolu mu dolu, anan zaa yazsan 80 fav aliyor, skocax'in kitap olacak girileri tas patlasa 60 fav. biraz populer olursa 200 fav.. bence birakalim bu gerizekali, kendisini entel sanan, hayatinda hic zorluk gormeden buyumus, post-modernist, benim deyimimle, "liberal melisler/ berkecanlar" allah'indan bulsun. ayyyy ne siriin zombiiii <3 <3 diye takiliyorlar zaten, gormemisler ki, zombi nedir, cehalet nedir, kasabalilik nedir, bilmiyorlar, tanimlayamiyor. vucutlari hic mikrop gormemis, virus gormemis. antikorlari yok.... hatta zaten zombi surusu yiyecek bunlari yakinda, bence biz yiyelim hem aci cekmesinler, hem de gelecek zombi surulerine karsi kuvvetleniriz, biz de zombiler tarafindan yenilecegiz, en azindan bir savas verip yeniliriz...." diyorduk..

e simdi bu adam bu goruse aksi olarak yaziyor, ciziyor, diyor ki kendince, "uc-bes melis'e/berkecan'a ogretsem neyin ne oldugunu, bana yeter." - en azindan yanima kattigim bir melis, yarin iki melis katsa, oyle oyle belki bir alan acariz kendimize.

e sozluk de bu adami caylak yapiyorsa, afedersin oyle sozlugun .... boyle bir sey olabilri mi ya? sozluk de istiyor ki burada, yukarida da yazilmis, 98 dogumlularin sikik sokuk tespitlerini okuyalim sadece, "besiktas" okuyalim mario gomez okuyalim "tayt gizen kizin asil amacini okuyalim, "aslinda araban olacak araban kzlar ozaman veriyor" diyen yeni yetme universite ogrencilerini okuyalim.

abi bak, sozlugu kuran adamsin, ssg misin, kanzuk musun, kimsen, bak bu sozluk 1999'da kuruldu 1999'dan bu tespitleri, ozamanlarin 82-84-86 dogumlulari yapti, okudu, guldu etti. alt kulturun uyaratti, meme'lerini yaratti. simdi adamlar artik hayati anladi. doktrin olusturuyor sozlukte. muazzam bir kaynak. yaziyor, ciziyor... elbette gelecek buraya 98 dogumlu berkecan, universite birinci sinifta asik oldugu pelinin "alfa erkegi " secip gitmesinin ardindan, hayati cozmus gibi "araba lazim abi araba" diye yazacak, saygimiz sonsuz.ama sen bu "sozlugun abilerinin" doktrinlerini bolersen bu is olmaz.

illa "sikerler kamil hepimizi sikerler" mi diyelim

bu 82- li 84, lu, 86li abilerin, sozluk kuruldugunda boyle "abileri" yoktu. doktrinleri duse kalka ogrendiler. ben nihat genc okudum, oburu nietzsche okudu. kitaptan ogrendi. hap bilgi gibi almadi. burada skocax'in bir girisi 5 kitap ederinde be ayiptir. isteyen oradan kitaplara ulasir ama adam muthis abstract yaziyor. kapiyi aciyor , al odaya gir, detaylara sen bak diyor.

sen simdi bu adami sikko bahanelerle caylak yaparsan, senin de zombilere , ayyy ne sirin :))))))) diyen melisten farkin kalmaz.

abicim sen sikilmiyor musun, 80 doogumlu adamsin, belki daha yaslisin, "aslsinda araban olacak o zamna skersin pelini" diye konusan unviersite ogrencisi girisi okumaktan, onlari biz yazdik, okuduk, bitti hocam, gec onlari, birak gencler kendi arasinda eglensin, ona bir itirazimiz yok, sozlugun tik alsin, genc nufus gelsin, dis cemberde gulsunler eglensinler, isikli yuzu ne guzel... ama bir de buna ic cekrdek lazim, alt yapi lazim, o isikli yere gelecek genclerin, eglenceden, goygoydan, tassak muhabbetinden sikildiktan sonra, merakli beyinleri ile adim adim ulasacaklari hakikatin isigi lazim, rasyonel akli kesfetmenin tutkusunu ogrenmeleri lazim. hep tassak muhabebti yaptirarak para kazan ona lafimiz yok da, gunun sonunda bindigin dali kesersin. sirkine, panayrinia gelenler, gotu acilan maymuna kac gun gulecekler? insanlari gotu acilan maymunla 2 gun oyalarsin, ya sonra? bas ucuz karbonhidrati, tokluk hissi yarat, o zaman bu sirkine gelen gencler "gercekten" acikinca onlara okuyacak ne vereceksin?

yani sozluk icinde, bir de alt metin, guclu, kuvvetli bir metin olsun. var zaten, olsun degil, yazan var da sunu baltalama iste nedir bu anlamiyorum. dedigimiz sey, doktrin olsutracak adamar olsun 20 yasinda gencin bunu yapmasi imkansiz. aptalligindan deigl. zamana ihtiyaci var. 20 yasindaki genc bak en azindan skocax'i okur, kasabalilik nedir, cehalet nedir, bati nedir, sadece cografi lokasyon mudur yoksa bir standart midir onu anlar, nebleyim shot bardagi 'ini okur, felegin cemberinden gecmis adamlari anlar, immanuel'i okur, rasyonel analizi anlar, cozumlemeyi anlar, skeptico'yu okur, erkekligi anlar, kendisini ve kadinlari nasil mutlu edecegini cozer, bu adamlar insanligin urettigi koca koca kitaplari suzer, damitir, anlatir, genclere yonelik yazar, sozluge deger katar. ulan sozlugun amaci bu degil mi zaten aminum ben anlamiyorum ki , "pena"yi kullanicinin "damittigi" sekilde anlatmasi ile basladi bu sozluk. biz damitilanlari okumayacaksak ne anlami var lan bu isin? acarim pena'nin anlamina tdk'dan bakarim. akliniz yerinizde mi sizin? mutepezel muptezel adamlara yediyorsunuz skocax'i yedirmeyiz ulan.

bu adamlari kusturursen s.keyim ben boyle sozlugu. hic bir basliga yazmadigim kadar bak gelmisim skocax'in basligina yaziyorum nedne diye bir dusun

ac benim girilerime bak, 300 kusur girim var, bir tane bos bakiniz yok, ulan bana ne sizin sozlugunden normalde. iki - uc tik aliyor diye buraya yaziyoruz. hepimizin de geliri guzel, isinde gucunde adamlariz. birak da doktrin yurusun, bu gencler cuurmesin. . zaten akp basinindan, tek adamliktan, egitim sisteminden beyinleri gitti gidecek

skocax'in olmadigi sozlukte benim de isim olmaz. kendim cok degelriyim dye degil ha, malin onde gideniyimdir. bu gune kadar yok sozluk boykotu bilmem ne bok pusur bir cok sey oldu, girileri falan sildi millet. bana anlamsiz geldi, silmedim cok da anlam yuklememek lazim bu sozluge neticede, yaziyoruz, 1 kisi oursabir sey kaparsa , kisisel egom yuzunden "sozlugu keyfi yonetiorulllarririiririri" diye aglayacak degilim. onu cekmeye razi olurum yani 1 kisi bir sey anlasin ben bir sey anlayayim bir fikir alisverisi olsun diye...

simdi bakiyoruz, skocax yine caylak olmus. boyle is olmaz. duzeltin ayarlayin bunlari.

"karikaturu anlatan adam" olarak - ek aciklama -

"liberal melis" ile kastedilen, hayati toz pembe goren, "kultur vasitasi ile erismek ve cesitliligi" kutlamak zirvalari ile koca bir medeniyeti curuten, skocax'in da bahsettigi gibi, "her kulturu esit" goren, bati'nin urettigi degerlere hazir konan, bunun degerini bilmeyen ama "bati" tarzda yasamin konforunu suren, (alt metin : ama onlari da anlamak lazim - yav ne anlamak lazim karsindaki maymun mu, onun da akli var, sinir sistemi var, birakalim bu romantizmi, burada da oncumuz isolde' dir) - dolayisi ile bu "post modernist" alt metin ile ve olanca gucu ile de "diger vasat kulturleri" aklamaya calisan, kendisini liberal sanan aslinda malin onde gideni olanlardan bahsediyorum.

buna berkecan diyebilirsiniz, melis diyebilisinz, ahmet diyebilirsiniz, hakan diyebilirisniz, kendi ismimi bile idyebilirsniz, gocunmam. cunku bu bir "karikaturdur." yani "liberal melis" tipi "butun taylanlarin esmer ve yavsak olmasi" gibi bir karikaturdur ve biz erkekler olarak "bi dakka butun taylanlar uzerinden erkekleri mi elestiriyorsunuz" demeyiz. yani diyenimiz olur da, onlar da yanlis yaparlar boyle derse. - bunu da boyle aciklamis olalim. hatanin giderilmesi icin, butun liberal melis'in yanina, berkecan da ekledim, umarim "karikatur" daha anlasilmis olur.
  • çaylak yapılmış. çaylak olmasına sebep olan entryi okudum, nasıl oldu da bu yüzden çaylak yapıldı akıl alır değil. başlığında küfür etmek istemiyorum ama sizin ben yöneteceğiniz sözlüğün amına koyayım.

edit: adam geri dönecek. tepkiler işe yarayacak belki de, bilemiyorum. ama öyle olsa da olmasa da kötü çünkü ortada buz gibi bir gerçek duruyor: sözlük kötü sevk ve idare ediliyor.
    bakın birçok iyi yazar (şimdi burda bir ikisinin adını vermeyeceğim, ismini atladığım bir sürü yazara ayıp olur) entrilerini sildi, çaylak edildi, hesabını kapattı. sözlüğü sözlük yapan her şey ve yavaş yavaş herkes ya dönüşüp ya da kaybolacaksa hiç sanmıyorum ki bu site varlığını sürdürsün.
    anlıyorum bazı kaygılarınız var ve sözlüğü büyük sosyal mecralardan birine dönüştürmeye çalışıyorsunuz, haliyle kalite iyiden iyiye yitiyor fakat burda unuttuğunuz şey: insanlar skocax ve onun gibiler sayesinde bu sözlükteler. yoksa saçma sapan muhabbetler için, yediğin içtiğinin fotoğrafını paylaşmak için, futbol konuşmak için hatta çiftleşmek için bir sürü sosyal medya enstrümanı mevcut. burayı değerli kılan şey buranın kalitesiydi, ve bunu sürdüremezseniz batmaya mecbursunuz.
  • skocax da okumayacaksak ne okuyacagiz ? immanuel dedigin gezmede tozmada kirk yilin bi basi entry yaziyor zaten.

sozluk diye futbol muhabbeti ya da bir ton ergenin turk kizi vs turk erkegi sayiklamalari mi okuyacagiz ?

iyice boku cikti.
  • yazdığı büyük ölçüde enformatif, biraz da yorum içeren entry sebebiyle çaylak yapılması kabul edilebilir gibi değil.

ben böyle moderatörlüğün içine tükürürüm.

hayırdır ya, ışid'den reklam mı alacaksınız, çocuk siken vakıflarla yurt mu açcaksınız ortak, bu neyin sansürü böyle???
  • badilerimin büyük çoğunluğu sözlüğü bıraktı. sözlüğün gediklileri olan yılların otisabi ve immanuel tolstoyevski'si bile uzun zamandır yazmıyor. özellikle evrim konusunda "ehehehe maymundan mı geldik biz şimdi"cilere karşı khuzdul of krsanthi ve fridanın parçalanmış omurgası'nın işi artık daha da zor. benim de ciddi katkılarda bulunduğuma inandığım (gereksiz mütevazılığın kibir göstergesi olduğunu düşünüyorum) edebiyat ve sinema kanalları, linuswithnoblankets, lylaa, ziggy played guitar, aysetatilecikti, hanging rock, superbi, sevgili kalem canavari, mutereddit tedirgin, medical jesus ve immanuelkantinsaygidegerbiryakiini gibi adını henüz hatırlayamadığım pek çok kaliteli yazarrın çekilmesi ya da entrylerini silmesiyle, nitelik açısından bayağı bir hafifledi. müzik kanalında osuruktan teyyarenin kabin amiri 'nin suskunluğu devam ederken, müziği pop ve rock'tan ibaret görenler ise ortalıkta cirit atıyor.

lan bu sözlükte historien gibi bir arşivci kayboldu gitti. bakın bu sözlük için gerçekten de dramdır. kendisi, sözlük tarihinin en faydalı birkaç isminden biridir.

maari bıraktığından beri skocax, ak-itleri, faşistleri ve islamcıları dolu dolu entryleriyle savuşturuyordu. şimdi onu da çaylak yapmışlar. hani 'bindiği dalı kesmek' diye bir deyim var ya, işte kanzuk ve ak-faşist ekibi resmen onu gerçekleştiriyor. tamam, belki şimdilerde sözlük daha çok tıklanıyor. ama uzun vadede işlevini yitireceğinden bitmesi de yakındır. lan oğlum msn bitti lan msn! yaşı en az yirmilerin ortasında olan hangi çılgın kişi msn kullanmadı bu dünyada? msn deyince, messi suarez neymar anlayan adamlara bıraktılar meydanı!
  • yine komik nedenler ile çaylak yapılan yazar. yetkili kim varsa çıkıp sözlük ak parti sosyal medya denetiminden birinin kontrolüne girdi desin de bilelim.

https://pbs.twimg.com/media/cp4fpsdwaaa7vvh.jpg

(bkz: skocax ile ugrasan eksi sozluk moderatoru)
  • çaylak edilmesine şu açıdan bakanlar teknik olarak haklı: "formata o veya bu şekilde aykırı diye silinmiş entryi hiçbir revizyona gitmeden aynen post etmiş, aynı içerik ikinci kez formata uygun olmadığı gerekçesiyle silinince de çaylak edilmiş."

bu kurallar silsilesinde bir sıkıntı yok, eskiden de başımıza gelen buydu. soru başlıklara cevap entry girdiğimizde bir iki tökezlerdik, sonra da çaylak edilirdik.

ama burada önşart sıkıntılı. aylardır ağlıyoruz burada format yok diye, format kalktı, denetleme mekanizması yok, olanın da kuralları belli değil. tanım veya örnek değil diye siliniyor mu entryler? önceki entry'lere fiziksel referans verebiliyor muyuz? alıntı ya da örnek olmadığı halde türkçe olmadan yazabiliyor muyuz? hele "daha önce yazılmış zaten bu" vardı bir aralar, şimdi uygulansa sözlüğün 2/3'ü çöpte...

"bu kurallar net değil" demiyorum, onun için bu maddelerin açıklandığı resmi bir doküman olur, okurum ve net değil derim, öyle bir doküman yok. ne kural ne yasak bilmiyoruz.

herkes yere tükürüyor, skocax da yere tükürüyor "yasal değil" diyorsunuz. "nesi yasal değil lan bunun?" deyip yine yere tükürüyor içeri tıkıyorsunuz, diğer tükürenlere dokunan da yok, "burada tükürmek yasak" tabelası da yok. olan bu.

aynı suçu iki kez işlemiş adamı içeri atın, eyvallah da suçun tanımını yapın.
    deklare edilmemiş kuralları (bazı kişilere) uygulamak despotluktur.
  • "sansürcü puştlara dönüştünüz iyice. ne var bu yazıda?"

demiş hakikaten de ne var o yazıda? biri açıklasa da biz de anlasak! ne var lan! ne?
  • ek: (bkz: #96268755)

orospu evladı dinci pezevenkler yüzünden sözlüğü bırakmış büyük yazar. sözlükteki aydınlanmacı kesimin en iyi temsilcisi idi. gazali denen yaratığın yarattığı karanlıkla (aklın önemini kaybetmesi) elinden geldiğince mücadele etti. sayesinde birçok genç aydınlandı.

bu yaşadığı durumu islam'ı genel olarak eleştirmesi (aklın öneminin kaybedilmesi eleştirilerinin temeliydi) sebebiyle yaşadı. acaba direk ayetlerden bahsederek eleştirseydi (tıpkı twitter'daki aklingozuhesabı gibi) neler yaşardı kim bilir.

kendisinin yazılarını okuyabileceğimiz daha güvenli bir sitede umarım yazılarını paylaşır. bu vesile ile en önemli yazarlarından birini koruyamayan ak sözlük yöneticilerinin de amına koyayım, yediğiniz dürümler sindirilmeden götünüzden çıksın diyerek noktayı koyuyorum.

tbv
hesabın var mı? giriş yap