• 15 martta verilen kapora ve sipariş sonrası ağustos 15'e gün verilen bulunmaz hint kumaşı. o da kesin tarih değil. araba daha üretime girmeden 10.000 lira zam yedi.

185.000 lira para vereceğim, telefonda habire ha bu ay ha önümüzdeki ay diye oyalayacaklar. 4.5 ayda araba mı gelir. sinirlendim ve iptal ettim tabiki. kapora geri alındı, gidilip hyundai tucson'a yatırıldı.

doğuş-yüce auto'nun 8.500 lira istediği navigasyon mevcut, 10.000 lira istenen sunroof mevcut, 1.800 lira istenen koltuk ısıtma mevcut. 3.850 lira istenen metalik renk farkı alınmadı. fiyat %30 daha ucuz.

pişman değilim.
  • türkiye simülasyonunda yaşayan veya hayatta kalmaya çalışan herkese sabırlar diliyorum. ülkenin özetini kısa özet olarak aşağıya bırakıyorum.
    1.5 tsi dsg prestij paket---277 bin tl ( 27 temmuz 2020)
    1.5 tsi dsg prestij paket--- 293 bin tl (7 ağustos 2020)
    1.5 tsi dsg prestij paket----307 bin tl (15 ağustos 2020)
    1.6 dizel dsg prestij paket---312 bin tl şans eseri alındı (20.ağustos .2020)
    20 ağustosta 1.6 dizel dsg prestij paketi 312 bin tl aldığım ötv zammı ile birlikte 370 bin tl -375 bin tl çıkmasını bekliyorum.(31 ağustos 2020)
    ilk inceleme deneyimlerim;
    -önceki aracım seat leon 1.2 tsi dsg'idi. kıyası o araca göre yapıyorum.
    -iç mekan olarak leondan bi tık daha kaliteli malzeme ve detaylar bulunmakta.
    -geniş iç hacim yüksek kullanma pozisyonu bağımlılık yapıyor.
    -dsg'nin d modunda ekonomi için yüksek vites düşük devir çevirme arzusu yüzünden gaz tepkilerine alışmaya çalışıyorum yani benzinlide gaz pedalına dokunarak kullanabilirken dizelde pedala biraz fazla basmak gerekiyor.
    -motor istenilen performansı veriyor ancak leondaki atikliği beklemeyin .
    -900 km oldu uzun yol kullanımı 5.7 lt. dizel motor beklediğimden sessiz çıktı.
    -farları leonun ledlerinden daha performanslı görüş ve aydınlık olarak daha iyiydi.
    -apple car play ve android auto kullanımı baya yararlı.
    -iç mekanda yalıtım leondan iyi.panoromik cam tavanı arka koltuklara kadar gitmekte olup 2 parçalıdır öndeki parça açılabilmektedir içerisinin havasını değiştirmektedir.
    -virajlarda leon kadar olmasada suv olarak beklentileri karşılıyor (belkide 18" jant kaynaklıda olabilir.)
    -ben aldığımda 9 bin tl fark vardı gerçekten değiyor.donanım olarak prestij paket aracı albenili hale getiriyor tavsiye ederim.(18" jant - hayalet ekran-geri görüş kamerası-panoramik açılır cam tavan)

sorusu olan varsa yanıtlamaya hazırım hayırlı forumlar:)
  • güneş siperliği ve ses sistemi ile ilgili yorumun dikkate alınmaması gereken oturgaçlı götürgeç. bahse konu yorum gerçeği yansıtmamaktadır.

araç gayet keyifli.tiguan almak yerine daha eğlenceli bir araca sahip olmak isteyenlerin tercih edebileceği bir araç. prestige paketi alalı 3 hafta oldu. 1200 km kullandım. araçta bir sürü ufak detay var. her seferinde yeni birşey farketmek oldukça keyifli.

kapı altında yere yansıyan skoda yazısı, dikiz aynaların altında yer alan aydınlatmalar, araç ile birlikte gelen kaliteli otomatik bir şemsiye, yine ön kapıların içinde saklama bölümüne reflektörlü yeleği ya da şemsiyenizi koyabileceğiniz boşluklar, arka kapı ile ön kapı arasındaki sütunda her iki yanda askılıklar, (arkada kafa üstündeki tutamaklarda zaten birer tane daha askı var bunlar hariç bu yazdığım) direksiyon altında sol tarafta ruhsat koymak için ufak bir göz, bunun yanında kartlık, sileceklerin servis moduna almadan kaldırılamaması...

şimdi gelelim olumsuz yanlarına:
    - havalandırmaların krom detayları gündüz dikiz aynasına yansıyor arabaya ilk bildiğimde rahatsız etti. ilk başta anlayamadım. bu direkt tasarım hatası.
    - yüce oto columbus bilgi ve eğlence sistemi olmadan getiriyormuş. dolayısıyla navigasyon kokpit ekranına yansımıyor. 20.000 lira imiş bu sistem. bunu satıcı söylemedi bana. hoş gerçi yine de alacaktım bilseydim. ama yukarıda yazdığım güzel detaylardan biri de android auto ile bağlandığınızda kokpit ekranında cadde sokak ismini görebiliyorsunuz. bu kısmı güzel tabi.
    - onboard navigasyon yok. sanırım bu da columbus bilgi ve eğlence sistemi ile ilgili. lakin android auto gayet işinizi görüyor. android auto uygulaması google markette türkiye için yok ama .apk dosyası mevcut bulup telefona kurabilirsiniz.
    -yeni gelen araçlarda bagajdaki ışık sabit ve yuvasından çıkmıyor. bu da ne kadar büyük bir sorun olabilir ki? birçok araç zaten böyle.
    -toplam tüketilen yakıt miktarı litre olarak gözükmüyor. gizli özellikler varmış açtırınca görünüyormuş. daha önce skoda kullanan biri söyledi. ne derece doğru bilmiyorum henüz.
    -tüketilen ortalama yakıt bilgileri, gidilen mesafe sürüş bilgileri ile ilgili 3 opsiyon var:

1-araç 2 saatten fazla park halinde kaldıysa veriler sıfırlanıyor ve aracı çalıştırınca başlangıçtan itibaren adı altında son sürüş detaylarınızı görebiliyorsunuz. bu güzel ama işe git-gel o gün için yakıt detaylarını görsek daha iyi olurmuş. en azından bu kısım kişiselleştirilebilir olmalıydı. uzun yola gittiğimizde 1 gece bir yerde konakladığınızda geliş verisi kayboluyor. 2 saatten fazla park halinde kalırsanız gidiyor bu veri. bu kısım hoş olmamış.

2. yakıt aldıktan sonraki tüketim. bu gayet güzel buna söyleyecek birşey yok.

3. uzun süreli ismi ile gösterilen yakıt tüketimi ve gidilen mesafe ortalama sürüş hızı... bu da 10.000 km'de bir sıfırlanıyor. bu da oldukça anlamsız.

ben kullandığım aracın detaylarını hep merak ederim. önceki aracımda 55.000km boyunca tükettiğim yakıt miktarını görebiliyordum. sonra serviste sıfırlamışlar. bir ton sorun çıkarmış kızmıştım adamlara. 2 menü vardı bu tüketim ve sürüş detaylarıyla ilgili. birini hiç sıfırlamamıştım diğerini de şehir içi kullanım ya da yakıt aldıktan yakıt almaya ya da uzun yol git-gel bakıyordum.

bunu skoda ile yapmak mümkün değil. örneğin tatile gidip döndüğünüzde ne kadar yakıt harcadığınız bilmek istiyorsanız ya yakıt dişlerinizi biriktireceksiniz ta da uzun süreli ismiyle verilen menüyü sıfırlayacaksınız.

işte skoda burada yukarıda belirttiğim 3 menüye ilaveten 4. olarak kişiselleştirilebilen bir tane daha menü koysa çok güzel olurmuş. ve o uzun süreli menü 10.000 km'de sıfırlanması daha iyi olurmuş.

bu konuda bilgisi olan daha önce vah grubu araç kullanan varsa yeşillendirsin lütfen. çok memnun olurum.

bu ufak olumsuzluklar dışında herşey güzel geldi bana. satıcı bana geri viteste sağ dikiz aynasınının otomatik olarak yere baktığını söylememişti. bu da güzel bir detay daha.

ben arabayı çok sevdim. tam bir aile arabası. tiguanın ön kısmı ve ızgara tasarımı biraz daha yakışıklı gibi dursa da sis farları karoq da daha güzel yerde. araç toplamda hem fiyat olarak hem tasarım olarak tiguanın bence bir adım daha önünde. skoda'nın bir sürü detayı mevcut. karoq'un daha fazla albenisinin olduğunu, sade ama daha yakışıklı, kullanışlı ve toplamda daha eğlenceli bir araç olduğunu düşünüyorum.
  • 5 yıldır w204 kodlu mercedes c180 kullanıcısı olarak bu yıl araç değiştirmek istedik.

önce f10 kasa kodlu bmw 520i aldık. ancak eşimle beraber kullandığımızdan boyutlarından dolayı sıkıntı yaşayınca başka araçlara yönelme kararı aldık.

bu süreçte suv veya sedan düşündük. c suv, d suv ve d sınıfı sedan araçları düşündük. ancak d suv seçeneklerinde boyut yine sıkıntı yaratacağından o konuda da yine seçenekler düşmüştü.

isteğimiz açıkçası pek tabi bütçemiz doğrultusunda mevcut arabamızdan içi daha geniş ve 2-3 yıl kullanabileceğimiz premium (bmw, mercedes, volvo) hariç modellere yöneldik sıfır km.

çok uzattım süreci. bu doğrultuda skoda karoq tercihimiz oldu.

araç şu an 2 bin km de. daha uzun yol tecrübemiz yok. 1.6 dizel makine var. ortalama yakıt tüketimi şehir içi 6.2 litre. süspansiyonlar konforlu. vites geçişleri klasik dsg. viraj performansı umduğumdan kötü. süspansiyonların etkisi büyük diye düşünüyorum. çekişi ne çok hantal ne de çok seri diyebiliyorum.

ancak aracın genel kullanımı ve yalıtımından açıkçası memnun kaldım. parasına göre rakipleri ile karşılaştırdığımda mantıklı tercihlerden biriydi. satış rakamları düşük kalmasına rağmen sınıfında dış tasarımının sadeliği iç dizaynının fonksiyonelliği ile açıkçası cezbetti. ancak 2-3 yıllık süreç için düşündüğümü söyleyeyim bu süreçte maddi olarak premium bir aracın bütçemizi zorlayacağı sebebiyle kendisi terchimiz oldu. ayrıca boyut olarak e sınıfına veya d suv a geçmeden bize bir ara form olmuş oldu.

edit: imla

edit-2: 8 bin km oldu. uzun yol tecrübemizde gayet memnun kaldık. ancak sedan araca alışanlar için virajlarda tehlike yaratabilir. aracın konforu ile ters orantılı olarak yol tutuş konusunu değerlendirmek zorundasınız. yakıt tüketimi 5.8 litrelere düştü. hız denemesi yaptım boş yolda o konuda da bilgi vermeliyim. eğimsiz yolda son sürat 205 km/saat olarak kaydettim.

edit-3: 23 bin km oldu. araçta süre içerisinde bir arıza veya olumsuzluk yaşamadım. ancak cam tavanın altında bulunan perde uzun yolda güneşten iyi korumuyor ne yazık ki. eski araçlarımda cam tavan vardı ve bu kadar rahatsız olmuyordum. motorin fiyatları sebebiyle benzinli versiyonuna göre çok ciddi bir farkı kalmadı artık bunu da belirtmeliyim.
  • 3 yıllık birlikteliğimiz sonucunda artıları eksileri ile yorumlayayım belki birilerine yardımcı olur. çok satan bir suv değil açıkçası bu duruma çok anlam veremiyorum ama ben elimden geldiğince anlatayım.

bendeki araç 2020 model kasım çıkışlı 1.6 tdi premium.

artıları:
    yakıt tüketimi: ortalama yol bilgisayarına göre 5-5.5 litre arasında değişmekte bence gayet makul değerler.
    genişlik: hem bagaj hem iç mekan bir c suv için sınıfında gayet iyi bir hacim sunuyor.
    süspansiyon: ne çok sert ne çok yumuşak. tam bir aile arabası sertliğinde. ne sportif ne çok konforlu.
    şanzıman: yakıt tüketimine ve konforlu vites geçişlerine katkısı alkışı hakediyor.
    fiyat/performans: sınıfına göre bence ilk 3 te fiyat/performans olarak.

eksileri:
    performans: eski 1.6 tdi motor artık günümüz performans kriterlerini karşılamıyor.
    koltuklar: uzun yolda yorucu olabiliyor. daha iyi koltuklar ve sürüş pozisyonu beklerdim.

sonuç olarak 3 yıl 40 bin km yol yaptık. değişim düşünüyorum ama yeni modellerin hepsinin benzinli olması günümüz yakıt fiyatları açısından düşündürüyor. bir süre daha beraber olabiliriz ya da tekrar sedan bir d segment araca geçiş yapabilirim.

lanet olası edit: 40 bin km de enjektörler iflas etti. garanti dışı kalıyor çünkü 2 yıl bitti ve yakıt bahane edildi. tam tamına 52 bin tl girdi. siz siz olun vw grubundan uzak durun. benim için bitmiştir ilk fırsatta elden çıkaracağım. daha vag grubunun önünden geçmem.

kurtuluş editi: elden çıkardım daha vag grubun önünden geçmem.
  • paranız yetiyorsa alınabilecek en şık ve güzel, en sağlam ve kaliteli c-suv.
  • yeni arabam. c suv olarak bence alınabilecek en iyi araçtır. bu bencesi tabi.
  • skoda'nın yeni compact suv'u.

suv pazarının büyümesi ve satış rakamları üreticilerin dikkatini çok çekti. adamlar aynı motor aynı şanzuman aynı platform ile araba yapıyor. tek farkı yerden 3-5 cm daha yüksek. üstelik aynı olan herşeyi daha pahalı fiyatlar ile satıyorlar. satabiliyorlar! 4x4 olmamasına rağmen insanlar deli gibi saldırdı bu pazara. skoda biraz geç kaldı bakalım satış rakamları nasıl olacak karoq'un.

---bu arada---
    henüz piyasaya çıkmamış bu aracı sipariş verenler hakkında...
    aracı yerinde (fuarda) görüp türkiye donanımları ve fiyatları hakkında bilgi aldıktan sonra, bu araç türkiye'de satar diyen galericilerin ön sipariş verdiği bir diğer araçtır. 5.000 kilometrede olmasına rağmen sıfır otomobilden pahalı satılan araçların açıklaması budur. çünkü insanımız beklemek istemiyor. alıp tüketmek için sabırsız. bunu fırsata çeviren insanlar olacaktır elbette.
  • istanbul özelinde yakıt ortalamasını yazarak bilgilendirmek isterim:
    trafiğin olduğu zamanlar 10-11lt yakıyor. olmadığı zamanlar ise 7-8lt arası bir yakıt tüketimi bulunuyor. şehirler arası gibi uzun yollarda ise, basılmadığı takdir de 7lt.
    basılırsa şayet 9lt bandında.
hesabın var mı? giriş yap