şükela:  tümü | bugün
  • skoda' nın talep toplamaya başladığı, türkiye' de 2017 den itibaren yollara çıkarmayı planladığı otomobil. manuel ve dsg versiyonları mevcut. fiyat 75 bin civarı.

şimdi gelelim 1.0 motor bu arabayı çekmez yeeaa konusuna;

öncelikle bu motora sahip seat ibiza lar yollarda. performansından ve tüketiminden herkes memnun. nedeni ise 110 beygir ve daha da önemlisi 200 nm tork var. skoda' da iş biraz daha gelişmiş ve beygir gücü 115 beygir çıkmış. tork yine 200 nm. tüketim ortalama 4.5 litre. şehiriçi 5.4 maksimum hız 202 kmh. 0-100 9.9 sn.

motor teknik verilerine göre değil de 80 ler den kalma kafayla performansı yalnızca silindir hacmine göre değerlendirebilen çomarlar zaten 1.6 102 beygir lik gollere binmeye devam etsinler.

gerekli edit: golf yerine gol yazmışım. gol brezilya'da gördüğüm bir vw modeli idi. telefondan yazarken hata olmuş.

normal edit: motorun adlandırılması seat' da eco tsi olarak geçiyor. skoda' da green line tsi diye isimlendirilmiş.

sinirli edit: arkadaş 3-5 isimlendirme ve imla hatası dolayısıyla 3-4 entry 15-20 mesaj atılmış. olum ana konuya odaklansanıza. bizim millet bundan kaybediyor. esas demek istediğime değil de gereksiz ayrıntılarla kaybolunmuş hep.
  • bu arabaya 75 bin vereceğime götüme pancar motoru takarım.

edit : kimin ibne olduğu aleni. ben götüme takarım dedim. meyilli olanlar tecrübelerine binaen "sokmak" olarak içselletirmisler. evet burası özgür bir ülke.

edit2: imla.
  • bu arabaya 75 bin vermeyenlerin bu paraya hangi arabayı alacaklarını söylemesi de iyi olurdu.

ha illa götüne bir şey sokacam diyorsan ibneliğine kılıf aramana gerek yok kardeş! burası özgür bir ülke buyur istediğini sok götüne.

edit: siler miler neme lazım
    http://hizliresim.com/d31mpz

edit2: bazı gerizekalılar da o motor o kasayı kaldırmaz 100 km/h ile giderken 400 devire çıkar demiş

bak mal herif şu fotoğraf 1.4 tsi passat'ta çekildi. 180 km hızla giderken 4000 devirin az üstünde, üstelik hızlanma anında çektiğim için araç henüz 6 viteste(gösterge panelinde görünüyor) araç 7 vitese atıp rahatladığı zaman devir saati 3500 lere düşüyor 180 le giderken. ha hız yapmam 120 yi geçmem diyorsanız devir saati 2000'i geçmeyecektir. octavia passattan 250 kg kadar daha hafif olduğu için aynı verileri 1.0 motorla elde edebilirsiniz.

şimdi pancar motoruyla birlikte önyargılarınızı da götünüze sokarak siktirip gidebilirsiniz sayın amına koyduklarım.

bilmeyenler için bir görsel daha ekleyelim. arkadaşın götüne sokmayı planladığı alet de şu nasıl götler var yahu. vallahi bravo.
  • ne o öyle, uygulama versiyonu gibi. octavia 1.0... ayrıca 1.0 motor yetecek mi ki o araca?

tnm: bir araç modeli.
  • 75 bin tl.yi bu arabaya verenin aklından şüphe duyarım. ha ama illa sıfır alcam diyorsan olay farklı. ben şahsen 75 bin tl.ye temiz bir c180 ya da e200 alabilirim, bu skoda zımbırtısını sulu götürüp susuz getirirdi zira.
  • buna 75 vereceğine suzuki de vitara veriyorlar lan o paraya. hem japon hem suv ya da crossover kafasında, hemde daş gibi araba. ne yakar bilmiyorum. lan ben arabadan anlamıyorum ki niye beni dinliyorsunuz ?
  • tsi'ları bilsem de, vay aq dedirten araç.

çok değil, daha 90 ların ortasına kadar 1.6 'ları arabadan saymazdi bizim millet. inç küp hesabıyla motor hacmi öğrenen, buna göre kıyas yapan dayılar ise 2.500 cc'leri bile begenmezdi. fakat teknoloji böyle birşey işte. bilinen herşeyi yıkmakta mahir..

o çok övülen, atmosferikler 200 binlerde segman yerken, conta eskitirken bu yeni nesil turbo beslemeliler 200 binli km'lerde gık bile demiyor. soğutma konusunda firmalar aştı. (gerçi opel hariç aştı, o hala ecotec e devam..) eskiden turbo pahalı vs derdik, artık garrettin ürünleri bile 500-600 dolar civarına rahatça bulunuyor. kaldı ki yağ beslemesi yeni turbolarda çok daha iyi. yeni turbolarda yag pompalari neredeyse kusursuz. zaten mil kesmedikten sonra turboya biskim olduğu da yok.

şasi teknolojisi gelişiyor. heyhula gibi arabalar 1 ton civarında. alüminyum şasiler, çeliklerden sağlam, esneme kabiliyeti daha fazla, daha iyi darbe absorbe ediyor, üstelik çok daha hafif.. yakında karbonfiber alaşımları da görürüz. süper sportlarda 2000'lerin başında kullanılan teknolojiler, şu an yollarda. demek ki 10-15 yıla "karbondan şasi mi olur, kalem ucu gibi" şeklinde sıçmıklar da duyacaz..

motorlarin iç kaplaması,yüzey tesviyesi çok iyi. öyleki rodajin ne olduğunu bilmeyen bi nesil var. gerçi aynı nesil hala 1600cc atmosferiklere de tapıyor ama akıllanir. aynı nesil, dayılarından öğrendiği cehaletiyle skodayı yerip, zırtapoz markalarla kıyas ediyor ama öğrenir. azıcık daha büyüsünler hele.

benim dayılarin inç küp, mil , v8, koldan vites diye gezindigi gibi 1.6, 2.0 , diye motor sesine tapinarak biraz daha gezinirler ama sonra dağarcıkları açılır..
  • 90 km/h hızı geçmedikçe ekonomik takılacak motora sahip araç
    yüksek rpm ister

ayrıca bu tip araçlar büyük gözükse de ağırlıkları hb araçlar kadardır.
    1200 kg.
  • ne talep toplaması amınakoyayım? 1.0 motor skodaya 75 bin verilir mi? beyninizi, aklınızı peynir ekmekle mi yediniz?

bu araç, küçük motoru ve az tüketimi nedeniyle, sadece, yılda onbinlerce km yapan şirket arabası olarak kullanılabilir. bunun dışında da hiçbir boka yaramaz.