şükela:  tümü | bugün
  • alınır mı alınmaz mı derken otomatik dizel modelini aldım. 10 gündür kullanıyorum. kısaca şunu diyebilirim ki son yıllarda verdiğim en iyi kararlardan birisi. her anlamda memnun kalacağınız bir araç.
  • 2014 ila 2015 modelleri arasında 1000tl lik fiyat farkı koymuşlardır. çok makul bir rakam ve 2014 ün sonu 2015'in başında alacak kişilere mart ayını bekletmektedir. yolda hiç mi hiç görmeme rağmen bu aracı ciddi ciddi almayı düşünüyorum. showroom'da gördüm inceledim zaten, denildiği gibi plastik malzemesi abartılı. dokunduğunuz yerler haricinde -direksiyon, vites, kapı içleri, kol dayaması- sert plastik kullanılmış. fakat araçta göze çarpan en önemli özellik tabi ki bir skoda olmasından mütevellit araç genişliği. arka koltuklardaki diz mesafesi bildiğiniz bussines class sınıfında. iç mekan oldukça ferah, bir de cam tavan aldınız mı bu ferahlık katlanmakta. fakat aynı şeyi bagajı için pek söylenemez. küçük değil fakat büyükte değil maalesef. direksiyon, göstergeler, ön konsol oldukça şık. dışardan bakıldığında audi a3 e benziyor. cam tavanlı modelleri sadece tavanda fark yaratmıyor, arka tarafın tamamen dizaynını değiştiriyor, farklı spor bir görünüm elde ediyor.
    olur ya bir gün yolda kırmızı, cam tavanlı bir skoda rapid spaceback görürseniz, onu kullanan kişi ben olabilirim. bu konuda ikimizde ciddi düşünüyoruz, hadi hayırlısı.
    edit: aldım beyaz davşanımı:)
  • dikkat: iş bu entryde 3 araç birbiri ile kıyaslanacaktır.

az önce 1.4 tdi 90hp dsg versiyonunu test ederek beni şaşırtmayı başarabilmiş araç.

ille de golf diye tutturan biriyim. skoda ile vw bayileri yan yana zaten (saraçoğlu stadının orada) ilk vw e gittim golfün içine oturdum. hali hazırda aracım pilachu kasa mazda 3 olduğu için onunla kıyas edeceğim kusura bakılmasın. golfün sürüş dinamiklerini az çok biliyorum ön taraf yumuşak plastik her yer sünger kaplı ve malzeme kaliteli. arka taraf sert plastik. boyum bir 187 olduğu için arkadaki diz mesafesi beni çok hayal kırıklığına uğrattı. dizel cam tavan ıvır zıvır highline versiyon 110.000 tl ye geliyor. *

golfün malzeme kalitesi iyi ama nedendir bilinmez içine oturduğumda beni fiyatına bakılacak olursa tatmin etmedi.

neyse tam çıktım emektar mazdama binicem dedim vaktim de var skodaya şöyle bir bakınayım. içeri girdim çay muhabbet derken test etmek ister misiniz diye sordular hem de dizel otomatik var olur dedim. testin ardından ve showroomda her tarafını mıncıkladığım kadarıyla artılarını ve eksilerini yazıcam.

aracın bir kere her tarafı sert plastik bunu kabul etmek gerek. ön kapı üstlerinin plastiği benim emektar ilk kasa mazdamın kalitesinden çok geride. arka kol dayama yok. far ve yağmur sensörü yok. led/xenon far yok. bunları alabiliyorsunuz ama özel sipariş verip 3 ay beklemek koşuluyla. onun dışında direksiyon ve ön konsol gayet şık vites önünde çok geniş bir alan var. (evet gerçekten geniş ve büyük)

arka diz ve baş mesafesi hayvan gibi. boyumu söylemiştim (187) oturduğumda bir karıştan fazla ön koltukla aramda mesafe kalıyor. utanmasam bacak bacak üstüne atıcam. cam tavan inanılmaz bir ferahlık katıyor araca ve çok yakışıyor. araç çift renkli oluyor. bu araç alınacaksa cam tavanlı olanı kesinlikle ama kesinlikle alınmalı.

araç 240 nm tork üretiyor. dizelin kendine has dinginliği her araçta olduğu gibi bu araçta da var lakin gazlarsanız sizi kesinlikle üzmüyor. atik ve seri. hele sport moduna alırsanız bir çok aracı tokatlayabilirsiniz. start stop ve dsg şanzımanı anlatmaya gerek yok zaten yağ gibi. yakıtı kokluyor.

golfün içine oturduğumda açıkçası (malzeme kalitesi olarak değil kabin ferahlığı ve alan) mazda içine oturmuş gibi hissettim. lakin cam tavanlı rapidin içinde çok ferah ve rahat hissediyor insan kendini. koltuklar rahat. ses kalitesi tatmin edici. bas tiz ayarlarını yaparsanız daha da iyi ses elde edersiniz. fiyat olarak da kampanya indirim vs 75 liraya bıraktılar. kusura bakmayın ama 75 liraya böyle bir araç bulamazsınız. kıçı kırık dizel otomatik egealar 84 bin tl.

eksileri var mı evet var. ama golf ile arasında da 35 000 tl fark var. açıkçası 35 000 liraya xenon far, yumuşak plastik, far yağmur sensörü arka kol dayama gibi şeylerden vazgeçer misiniz yoksa hayır bunlar benim için önemli mi diyorsunuz? konu burada düğümleniyor. açıkçası ben vazgeçerim. zira emektar mazdama göre bana yer uçağı gibi geldi.

buradaki fikirler şahsi fikirlerim. gözlemlerimi aktardım. bir başkası bunun tam tersini de söyleyebilir saygı duyarım. ama hiç hesapta yokken şu anda bu aracı ciddi ciddi düşünüyorum. 35 bini yakıt parası diye bile ayırsam dünyayı turlarım veya canımın istediği ülkelere seyahat eder tatil yaparım. yer içer sıçarım.

son olarak ilginçtir vw bayisi tok gözlü davranırken skoda bayisinde güler yüz ilgi alaka had safhadaydı (bkz: bilemiyorum altan)

edit: ama sanırım yine gidip golf alıcam amk.

edit 2: golf almaktan yine vazgeçtim kafayı yicem.

edit3: iş bu entry den aylar sonra golf alınmış, daha sonra satılarak 0 skoda octaviaalınmış, akabinde rezalet bir konforu olması ve motor sesini olduğu gibi içer alması ile golfü araştırarak “sikerler” denilerek 0 bmw 320d alınarak seviyeli ve mutlu bir ilişkiye başlanmıştır.
  • 2015 1.4 speedback tdı dsg 90 hp modelinden bir tanesine yaklaşık bir haftadır sahip olduğum araç . şu ana kadar yaklaşık 580 km tamamını ankara içinde yaptım. ızlenimlerime gelince tek kelime ile harika bir araç dsg şanzıman denilen oluşumla henüz tanışmadiysaniz çok şey kaybediyorsunuz demektir.

araç kullanmanın bütün gereksiz detaylarından arınarak sadece sürüş keyfi yaşıyorsunuz. kokpitin dizaynı plastik kalitesi, multi medyası, ses yalıtımı genişliği, estetiği çok iyi seviyede inanılmaz bir direksiyon rahatlığı bulunmakta. ıç mekan çok geniş ve ferah, golf ve polo kullanan biri olarak rapid in iç mekanı ve görüş açısı her ikisinden başarılı. şahsi kanaatim wv skoda'yı ön plana çıkarmak için oldukça fedakarlıkta bulunmuş. özellikle sport modunda ki performansı inanılmaz. bir çok aracı seri bir şekilde dikiz aynasında geride bırakarak gittiğinizi izliyorsunuz. kullanım sürem arttıkça bilgileri paylaşmaya devam edeceğim. trafikte oldukça az görünmesine rağmen ilerleyen günlerde sayısının artacağını düşünüyorum. sanırım kalitesi henüz fark edilmemiş olsa gerek. linea, fluence, ve daha bir çok araba markası cirit atarken, fiyat, kalite, performans açısından henüz keşfedilmemiş olması da ayrı bir muamma.
  • yandan bakınca audi a3'e çok benzeyen, vw motoruna sahip, fiyat/performans olarak bakıldığında alınabilecek en mantıklı araçlardan birisi.
  • 750km'dir style paket 1.4 tdi 90bg dsg kullanıyorum.

aracı rodaj yapıyormuş gibi kullandığım için yakıt ortalaması biraz fazla. manuel modda 4 viteste 110, 6 viteste 60la falan gidiyorum bazen her devri çevirebilmek için. 750km'yi 6,1lt ortalama ile kullandım. vitese hiç karışmadan uzun yolda 5,5lt altını çok rahat görüyor. bayide kullandığım test aracının 1800km ortalaması 4,9lt idi ki bu da şehir içi ve dışı karışık değer. ne kadar zorlasam da 6,9ltyi görmedim. (4000. km eklemesi: şehirler arası sakin düşük ivmelenmeyle 4,6-4,8 arası - otobanda 120-130 civarına çıkınca 5,2-5,5 arası - şehir içi dışı karışık sert kullanımda klima açık maksimum 6,1 yakıyor şuanda. büyük ve ağır bir araba için muazzam değerler, bu değerleri a segmenti hap kadar arabalarda görebilirsiniz.)

araba pek gitmiyor. daha doğrusu hızlanmıyor. güç az, ağırlık fazla ve araç yerden yüksek. tabi bu gitmeme mevzusu beklentiye de bağlı. beni sollama yaparken hiç tereddüt ettirmedi. ancak ara yoldan ana caddeye çıkarken ilk kalkışta tereddüt ettiriyor. çünkü dsg 1'le kalkmayı sevmiyor ve turbo devrede değil. onun haricinde motor bence gayet iyi.

direksiyon yüksek hızlarda en az hidrolik direksiyon kadar sert. eski kasasında epey şikayet edilmiş bu ama bana güvensizlik verecek bir durum yaşatmadı hatta ani manevra yapmam gereken 1-2 yerde fazla sert geldi diyebilirim. direksiyon çok hissiz değil. bir hidrolik direksiyon gibi yoldaki bütün detayları aktarmıyor ama peugeot 208'deki gibi de oyuncak araba direksiyonu gibi değil.

araçta arkada (b sütunundan diye geçiyor) standart olarak karartılmış camlar var. yani 3-4 kişilik bir aile değilseniz pek gerekli bir şey değil. onun yerine far sensörü gibi sık kullanılan bir özellik koysalarmış bence daha mantıklı olurmuş. (ekleme: aracı alırken başta bunun eksikliğini biliyordum ama hakkaten şu seviyede bir araca bunu neden koymamamışlar aklım almıyor.)

ön farların kısa huzmesi bence yetersiz. araba boşken arkası kalkık olmasıyla da alakalı sanırım. en uzak ayarda bile yeterince uzağı aydınlatmıyor. ama uzunlar epey iyi. (ekleme: malesef kısa acayip yetersiz ve bu durum epey canımı sıktı.)

malzeme kalitesi skoda fabia ile aynı. ön konsol full sert plastik. hele ön konsoldaki siyah ve piano blackimsi kısmın altında başlayan açık kahverengi plastik acayip ucuz hissettiriyor. direksiyon, vites topuzu ve kol dayama deri kaplı en azından sürekli dokunduğunuz yerler kalitesiz hissettirmiyor. işçiliği iyi.

motor sesi ve rüzgar sesi yalıtımı bence iyi. motor sesi 3500 devirden sonra rahatsız edici hale geliyor. 2500e kadar neredeyse hiç rahatsız etmiyor. hele müzik falan da açıksa ben hiç rahatsız olmadım 3500 devire kadar motor sesine. aracın 7. viteste 2000 devirde 120 ile gittiğini düşünürsek makul hızlarda yeterince sessiz. rüzgar sesi 110'dan sonra başlıyor ama çok rahatsız edici değil radyo müzik açıksa hele direkt iptal ediyor o sesi. rüzgar yalıtımı motor yalıtımından daha iyi.
    gelgelelim ciddi yol gürültüsü alıyor. o konuda zayıf. hele sürücü tarafındaki hem ön hem arka lastik ve çamurlukta ne varsa sürücüye duyuluyor. malesef müzik ile bunu pek bastıramıyorsunuz.

müzik ve ses sistemi epey iyi. (ekleme: 11 yaşındaki kuzenimi dolaştırmaya çıkardım "bunda wufır (woofer falan bilmez işte bilirilerinden duymuş) mu var?" dedi. "yo arabanın orjinalinde ne geldiyse aynı ses sistemi dedim.", "bizim araba gibi baya iyi dedi." bizim araba dediği mercedes-benz c200d amg) üzerindeki multimedya ekranın hızı, dokunmatiği falan bildiğin tablet.

araba büyük. şuanda bir kartalın yanına park edili halde ve uzunluğu kartalla neredeyse aynı (kartalın plastik siyah tamponlarını çıkarsak aynı olacak). dolayısıyla iç mekan acayip geniş. bu aracın üst sınıfına (octavia, jetta, yeni megane vs.) parası yetmeyen birisi bir aile arabası olarak bunu alabilir iç mekan ve özellikle arka koltuk genişliği açısından hiç sıkıntı yaşamaz. bunu değil sedan modeli düşünürseniz bagaj hacmi olarak da memnun eder ki şu haliyle bile gayet yerinde.
    büyüklük ile ilgili sıkıntılardan birisi kaputun uzunluğu arka park sensörü olduğu için arka sorun olmuyor ama ön tarafı kestirmekte inanılmaz zorlanıyorsunuz. 183cm'yim koltuğun en yüksek ayarında dahi kaldırıma vuracak mı vurmayacak mı göremedim ve kestiremedim.

bir de skodanın garip bir donanım politikası var sanırım. çünkü fabia'da (alt model) style pakette anahtarsız çalıştırma, far sensörü ve gündüz led far varken bunda bunlar yok.

arka koltuklarda kolçak yok. bu arabanın (daha doğrusu sedan rapidin ama sonuçta iç mekan aynı) ikizi seat toledo'nun arkasında kolçak var.

bridgestone turanza er300 lastikler ile geliyor (biliyorum çünkü 85. kmde bir tanesini çöp ettim). genel olarak iyi yorumlar alan bir lastikmiş. yalnız üretimi artık yok. olur da benim gibi bir tanesini patlatırsanız piyasada pek yok(muş) o yüzden dört lastiği birden değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

otopark.com testinde eski kasada camlar tek tuşla tamamen açılıp kapanmıyor diyordu bunda açılıp kapanıyor. (sadece sürücü camı diğer 3ü olmuyor malesef)
  • skoda, marka olarak çok beğendiğim işler yapıyor. bunlardan birisi, üretilen her modeli türkiye’ye getirmesi. tabii aslında doğuş yapıyor, onları da hiç övmek istemem ama, sezar’ın hakkı sezar’a.

yani normal şartlarda, bu otomobil vw amblemli çıksa, türkiye’ye gelmezdi. sebebi de, ana modellerin satışını engellememek olurdu.

fakat şu an, skoda’da, benzer fiyatlara alınabilen bir çok alternatif var. örneğin;

-skoda fabia’nın sw olarak geçen, uzun kasası
    -rapid ve rapid spaceback, zaten birazcık hormonlu bir fabia. aralarında muazzam fark yok.
    -octavia’nın 86 beygirlik en baz versiyonu

şimdi bu araçların fiyatları, birbirinden çok farklı değil. yani fabia almaya giden birisi, octavia alabilir, octavia almaya giden birisi rapid alabilir. aynı bütçenin insanlarına hitap ediyorlar.

genelde bu pek rastlanan bir şey değildi. son zamanlarda, sınıfları birbirinin içine sokmak moda oldu.

yani mesela, eskiden mercedes’e gidince ya c serisi alırdınız, ya da bir şey almazdınız. belki bütçeyi zorlayıp e serisi alırdınız. ama o kadar. şimdi öyle mi? benzer paralara a var, b var, c var, cla var, gla var. var oğlu var.

doğuş, volkswagen’de pek yapmıyor bunu. yani senelerdir golf plus getirmiyorlar mesela. veya vw fox, hiç satılmadı. ama seat ve skoda öyle değil. her modelleri geliyor.

son olarak, bunu alacağıma, daha düşük donanımlı octavia alırdım. yine de, ödediğiniz rakama göre, gayet iyi otomobil.
  • dış görüntüsü harika. işe giderken galerinin önünden her geçişimde gözüm takılı kalıyor. çok şık çok spor lan.

1.2 elegance modeli 50.000 tl'ymiş. fazla mı bilemedim.
  • 1.6 tdi 105 hp cr elegance modelini nisan 2014 sonuna kadar geçerli 2.500 tl lansman indirimi dahil, 58.000 tl ile sipariş ettiğim ve kısmetse yakında bineceğim aracım.

aracın kısa da olsa bir test sürüşünü de yaptım, gözüme çarpanlar:

test ettiğim araç dsg şanzımanlı tdi 90 hp lik elegance modeliydi.

açıkçası otomatik şanzımanı neden sevmediğimi daha iyi anladım. zira dsg de olsa vites ge.işlerine doğrudan müdehale etmeye alışık biri için çıldırtıcı (bu durum hyundai ve toyota da da otomotik şanzıman tecrübelerimde aynıydı)(ve tamamen manuel vites kullanmayı seven birinin şahsi bir fikridir)

eğer motor şanzıman ve gaz emrini direkt sürücüden alırsa hem yakıt tasarrufu hem de performans değerleri iyi olacak gibi duruyor.

araç içeriye ses alsa da sınıfına göre değerlendirildiğinde kabul edilebilir seviyede.

iç dizaynda çok fazla plastik malzeme var, bu rahatsız edici gibi ama türkiye gibi vergileri yüksek bir ülkede alternatiflere yönelmek cidden masraflı gibi. en azından 301 kadar ucuz plastik seviyesi yok.

çiselemiş yağmurda hafif ıslanan yolda gerek kasıtlı olarak patinaja zorlamam gerekse ani fren tecrübelerimde araba stabil bir şekilde kalkışı ve de duruşu gerçekleştirdi.

iç donanım ve güvenlik fiyat/perdormans değerlendirmesinde bir hayli başarılı.

marka takıntısı yoksa ve de otomobilinize uzun süreli binmek taraftarı iseniz, araç gerçekten bu sınıf için yeterli hatta kısmen üst bir seviyede.
  • http://www.skoda.com.tr/…pid-spaceback/gorunum.html

audi a3 ün yandan yemişi gibi güzel bir şekli var.

bu paraya alınabilecek güzel bir araç gibi görünüyor.