şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: üsküp)
 • bir leb i sol $arkisi.
 • yunanistan'in kimi zaman fyrom olarak da bildigimiz makedonya icin yaptigi ilk isim onerisi. simdilerde vardarska alternatifi uzerinde duruyorlar. ulkenin bas kentini ulke ismi yapma tavsiyesinin biraz tirt oldugunu anladilar sanirim.
 • üsküp sancaktarı yazar.

  kuzen-in-law vesaire. dikkatli okumak gereken yazılar, dikkatle okumak gereken fikirler sahibidir, uyarayım. ayrıca alakası yok ama;
  (bkz: bark at the moon)
 • yıllardır bu vakti bekliyordum... sözlüğe gelir gelmez badi eklediğim yazar.

  kendisinin ekşisözlük'e katılmasıyla beraber, buranın ilim-irfan seviyesinin artacağına eminim.
  izleyelim, görelim... hoşgeldin.

  sevgiyle,
 • bulunduğu her mecrayı güzelleştiren bir insandır. her ne kadar, mütevazı yapısıyla, "tribünlere oynamayı düşünmüyorum" dese de, sırf can sıkıntısından yazacakları bile vicdanları aydınlatacaktır.

  hoşgelmiştir, varlığı daim olsun.
 • kendisini pek göremiyorum ne yazık ki, hatta ebeveynleriyle daha sık görüşüyorum; kendilerine şunu söyledim, bu üsküplü, hayatımda gördüğüm en doğru, en dürüst, en ahlaklı insanlardan biri. zaten tamamen zıt fikirlere sahip oldukları babasının sadece oğlu gönderdi diye bir ismail beşikçi kitabı okuması gösterir ki skopje hayatta önemli erdemlere sahip bir insandır.
 • çok farklı görüşlere sahip olmamıza rağmen samimi olduğu konusunda şüphe bırakmayan mesajları ve söylediklerinin altını doldurabilmesi ile takdir ettiğim yazardır.

  elbette çatışan düşüncelerimiz olacak. ancak skopje'nin bu düşünceleri yaşam tecrübelerinin süzgecinden geçirip kırmadan dökmeden ifade ediş şekli ve sürekli iletişim kurma çabası içinde olması onu gözümde farklı ve değerli kılıyor. sanırım ülke olarak en kötü olduğumuz konulardan biri iletişim noksanlığı. kendisiyle böyle bir noksanlık hissetmediğim için güzel güzel geçinip gidiyoruz.
 • skopje benim en sevdiğim şehirlerden biri. sonra bir gün bir adam geldi bu şehrin ismini kendine rumuz yaptı. eski bir rumeli beylerbeyi olarak bunu fark etmem uzun sürmedi. rumuza bakarak dedim ki "bu skopje iyi bir insan; kendine skopje diyen biri tümden kötü olamaz". evet dedim bunu. sonra tanıştık. önce sözlük üzerinden. sonra mail, bir mail grup ve bir gün yüz yüze...

  laf lafı açtı. üsküp'ten kosova'ya geçtik, selanik'e uğradık. ankara'yı kolaçan ettik. kürt sorunu içimizi yaktı, türkiye'de sosyalizm tecrübeleri üzerine cümleler kurduk. islamcılık, vicdan, adalet... konuştuk durduk.

  kendisine dair dikkatimi çeken bir nokta da öztürkçe'ye olan sadakati. bu aslında bana zor[lama] gelen bir dil tercihi. çok az insan vardır ki bu tercihin hakkını versin. skopje bunlardan biridir. bir konuşur; sözünü kesmekten imtina edersiniz.

  iyi ki bu sakin, bu ahlaklı adamla tanışmışım.

  ---
  ayırca bana ata topraklarımdan getirdiği benim de törenle babama devrettiğim t'ga za jug ise [ki muhteşem bir şiirdir aynı zamanda] babam tarafından özenle içilmiştir.

  *
 • her girdisinin sonuna küçük bir yıldızcık ekleyerek, yaratıcı bir protesto ve kınama eylemi üreticisidir... ne de olsa üsküp'lü... kendi bilir ya, inadından da tahmin edildiği üzre, arnavut da...

  *