• valley of shadows adlı film. bu yıl istanbul film festivali'nde gösterildi. 1,5 saatten oluşuyor. kurt adam öyküsünü bir çocuğun gözünden aktarıyor. görüntü yönetmenliği parmak ısırtıyor. müzikler de kaliteli. aynı şeyi senaryo için söyleyemem. diyalog sayısı epey az. yönetmen atmosfere odaklanmış ama öykü alabildiğine sıkıcı. dışarıda sözümona bir kurt adam var, hayvanları yiyip duruyor, ama bu mevzu öyle kötü işleniyor ki... bir şey de olmuyor aslında. bir süre sonra tahammülünüz azalıp ilerletmeye başlıyorsunuz filmi. bana biraz it comes at night'ı hatırlattı, ki valley'den bir nebze daha iyiydi (lakin it comes da kötüydü). festivalde izlesem sıkıntıdan boğulurdum. gene de izlensin, belki sevilir. herkes sıkılacak diye bir kaide yok. sıkıntı da aşırı öznel bir mevzu zaten. bana göre asıl sorunu diyalog azlığı, sıkıcılığı değil, kayda değer bir şey anlatmak için çabalamıyor oluşu. kısa filmlik öyküyü 1,5 saate yaymış. sinematogrofi dışında boş bir film.
  • iskandinav korku mitlerinden beslenen norveç menşeili gerilim filmi.

imdb
  • 6 yaşındaki aslak izole bir kasabada annesiyle beraber yaşayan içine kapanık sessiz bir çocuktur. bir gün tek arkadaşı olan kendinden yaşça büyük bir çocukla beraber kasabada vahşice öldürülen hayvanları keşfederler. aslak'ın korktuğunu anlayan büyük çocuk onu masallardaki ormanda yaşayan kurt adam hikayesine inandırır. aslak artık sürekli o ormanı ve kurt adamı düşünür.

film 6 yaşındaki bir çocuğun gözünden dış dünyada olup bitenleri anlatıyor ama bunu yetişkinlere hitap edecek şekilde gotik bir atmosfer yaratarak yapıyor.

yönetmenin ilk filmi olmasına rağmen zbigniew preisner'in orta çağ'dan esintiler taşıyan epik müzikleriyle ve norveç doğasından faydalanan sinematografisiyle filmin senaryo olarak eksik kaldığı yerler kapatılmış. zaten çok az diyalog ve karakter içerdiğinden müzikler ve sinematografi olmasa pek de izlenebilecek bir film olmazdı sanırım. yine de gotik sinema sevenler için enfes bi deneyim olduğuna belirteyim.
hesabın var mı? giriş yap