• bugün bir yetkilisi galiba benim github ve stackoverflow aktiviteme bakmış, tallinn'deki yazılım geliştirici pozisyonuyla ilgilenip ilgilenmediğimi sormuşlar. "ayda iki defa savcıya ifade, trafik, uydunet" ve "estonya'da delphi kodu yazmak" arasında bir kaç saniye de olsa düşünüyor insan.
  • yanlış telaffuz edilen program. skayp diyeceksiniz amına koduklarım. skaypi de nereden çıktı? ama izmirliler çiğdem diyebilir.
  • long distance relationship resmi iletişim sponsoru.
  • iş yerinde bazen birbirimize hızlıca bir şeyler sormak için kullandığımız program.
    misal bugün, skype'tan bir ürünün ölçüsü soran patronuma 15 cm (h)* yazıp yolladım. meğersem parantez içinde h yazınca yanar dönerli kalp oluyormuş!
    patrona giden mesaj çok manalı oldu tabi; 15 cm seven bir eleman... rezil ettin beni skype!
  • arkadasin birisi facebookda yazmis satisi hakkinda:

"microsoft bought skype for 8.5 billion dollars... hahahaha, idiots!!!! they could have downloaded it for free!"

alinti vesaire olabilir. ama acayip guldurdu aksam aksam.
  • canını yediğimin programı.

cepte para yok. sevgili ailesinin yanına amerika'ya gitmiş. özlem almış yürümüş. ailesi beni merak etmekte. benim ise tek merak ettiğim kendisi. ama olsun aileye de şirin gözükmek lazım. işte o anda ortaya çıkan güzelliğin adı skype.

açıyorsun kendisini. sevdiceğe bağlanıyorsun görüntülü - mörüntülü. halaya bir "hi", amcaya bir " how are you", anneye " you look great" diyorsun. yetmiyor 7 yaşındaki yeğenin senin için yazdığı şiiri dinleyip, bir de türkçe 10'a kadar saydırıyorsun. saymayı bitirince "buraya gelince dondurmaların benden" diye havanı da atıyorsun. sevgiliye "özledim" dedikten sonra "seni seviyorum" sözünü o'nun ağzından duyuyorsun. boston - kartal arası çift şerit yol çekiyorsun. beş kuruş para vermiyorsun. para olmadığını söylemiştim di mi?

seviyorum seni skype. aslansın ve dahi kaplansın.
  • kesinlikle guvenilmez bir sirket.

hsbc gibi dunyanin en buyuk bankalarindan birinin musteri hizmetleri numaralarini bloklamalari yeterince hayret verici degilmis gibi, bunu rapor eden musteriye "evet o numarayi arayan cok fazla sahte arama var, durumu inceliyoruz" gibi neresine sasiracagimi bilemedigim bir cevap veriyorlar. bitti mi? hayir. skype accountunuzu silmenizin mumkun olmadigini biliyor muydunuz? evet, silemiyorsunuz.

isin enteresan tarafi, google voice kurup, gmail icerisindeki chat kismindan ayni numarayi ucretsiz olarak arayabilmem.

yalova kaymakami olmussun skype. google'in gozunu seveyim.
  • internet üzerinden insanların güya iletişmelerine yarayan programcık.
    genellikle sözlük bünyesinde sinirle girilmiş, fikir içermeyen zorlama kötülemelerden hiç hazzetmiyorum.
    ancak bir kaç çift sözüm olacak bu programla ve türevleriyle ilgili.

sene oldu 2013,
    bir sürü programlar geldi geçti, gerçekten efsanevi olabilecek yazılımların kuyruklu yıldız gibi parlayıp söndüklerine şahit olduk. bu sönmeler, yok olmalar bir çok kuruma ilham oldu yeni yöntemler, programlar geliştirildi ve bilişim sektörü hala ilerlemeye evrilmeye devam ediyor.

ancak bazı kalın kafalı, kurumsallaşmaktan odunlaşmış, ne ürettiğinin ne yaptığının farkında olmayan girişimcikler hala ısrarla aynı hataları sürdürmekte inat ediyor.

hem bilişim hem elektronik sektöründe yıllarca hizmet verdim.
    hala bilimsel çalışmalarıma devam ediyorum

yani sözlerimin ardında yatan teknik temele güvenebilirsin sevgili okuyucu.
    sadece tepkiyle değil belki bir yerlerde hala bu kafada olan geliştiricileri vazgeçirebilirim umuduyla yazıyorum.

güzel bir fikir yakaladığınız zaman, bu fikrin boyunu iyi ölçmeniz gerekir. ne kadar güzel olursa olsun mutlaka planlarınızda fikrinizin genişleyip evrilebileceği boyut ve size getirebileceği maksimum karın bir sınırı olmalıdır. buna göre girişiminize yön vermelisiniz.

diyelim ki ben cep telefonlarını prize asmaya yarayan askıyı icat ettim.

mesela böyle bir şey

bu güzel bir fikir açıkçası,
    nereye evrilebilir?
    malzeme değişir, belki doku ve desen değişir, farklı yaş gruplarına hitap ettirilebilir.
    değil mi? belki bir de kılıf üreticisi ile anlaşılıp uyumlu kılıflarla bir satılabilir.
    başka?
    bu fikirle zengin bile olunabilir değil mi? muhtemelen gerçek tasarımcısına da iyi para kazandırmıştır.
    ama hata şurada başlıyor:

bunu alacaksın okuyucu, kurmak için en az 2 saatini harcayacağın bir yapıda bu ürünü paketleyeceğiz, ayrıca bunu kullanmak için yan donanımlara ihtiyacın olacak ve kullanıma hazır hale geldiğinde her yerinde reklamlar olacak. ayrıca prizin kendine bağlanıp sürekli 10w elektrik harcayacak nedeni de reklamları döndürmek için kullandığımız ekranlar.

ama arkadaş? bu aletten benim beklentim neydi?
    altı üstü telefonumu asıp gideceğim?
    beni bu ihtiyaç aracılığı ile ne kadar sömürebilirsin?

skype işte tam bu yapıda hareket ediyor.
    microsoft msn ile bir altın damarı keşfetti.
    ama sağını geliştirelim, solunu geliştirelim, daha çok reklam, daha çok sosyal paylaşım daha çok sistem kaynağı kullanılsın, daha çok kişi bize bağımlı olsun dedikçe bizi azar azar gönderdiler.
    nereye?
    php ile çalışan bir web sayfasının küçücük chat penceresine.
    çünkü ihtiyacımız belli, bu ihtiyaç için senden beklediğimiz çözüme ayırabileceğimiz kaynak belli.

istiyorsunuz ki, hepimiz sizin programlarınız için 8gb ram'li i7 işlemcili canavarlar koşturalım, hemen herkes koşup bilgisayarını yükseltsin, skype bir yandan arkada reklam servisleri çevirirken bir yandan deli gibi sistem kaynağı harcayabilsin.

yaşlı insanlar ve bilgisayarla yeni tanışmış kimseler onlarca ayrı hesap açsın, herkes facebook, voip, twit unutup sadece skype ile yaşasın.

linux dağıtımlarındaki anlık mesajlaşma programlarını inceliyor musunuz sevgili skype geliştiricileri?
    bir kaç yüz kb'lik programcıklar var ve herhangi hesapla bağlanıp mesajlaşabiliyorsunuz, görüntülü görüşebiliyorsunuz.

nedir derdiniz o zaman?
    microsoft hesabı açılırken saatlerce kastır
    güncelleme güncelleme diye saatlerce kastır
    reklamlar ayrı işkence
    programı açmak, açınca kapamak ayrı problem.

ne olacak sonu?
    eninden sonunda aynı işi yapan basit, ve hafif uygulamalar sizi de silip atacak.
    sonra nereden para kazanacaksınız? kime satacaksınız o konuşma kredilerini?

ayrıca beğenmiyorsan kullanma yaklaşımı teknolojinin gelişimine balta vuracak kör bir bakış açısıdır.
    skype ardında innovatif yaklaşımlar barındıran güzel bir girişimdir.
    gözlerini kapayıp uygulamalarını rezil etmeye devam etmezlerse hepimiz adına internet deneyimini zenginleştirecek uygulamalardan birisi daha hayatta kalmış olacak.
  • 7-8 milyar dolar gibi bir paraya microsoft'a satilmasi an meselesi olan sirket.

bu demek oluyor ki guzelim program msn'e falan entegre edilmeye calisilacak, ve butun albenisini yitirecek. hotmail-skype birlikteligi falan derken hepimiz gchatci olacagiz.
  • yılların alışkanlığı olan msn'in yerini aldı. lakin o dönen yeşil adamları özlüyorum ben. bir kuşağın hayatında önemli yeri vardı msn'nin.
hesabın var mı? giriş yap