• ilk tur grup birinciliği > şl çeyrek finali?

benim bildiğim şl çeyrek finali > şl ikinci tur > şl grup aşaması ama hadi öyle olsun. çocuklar heyecanlı ne de olsa
  • defalarca çeyrek final oynayan galatasaray 1. bir kere çeyrek final oynayan fenerbahçe 2.dir. beşiktaş gruplardan lider çıkarak bir ilke imza attı ama devamını getirmesi gerekiyor.
  • katilamayan takimin, katilandan daha basarili olacagina inanan super zekalari gordugumuz baslik.
  • merak edenler için şampiyonlar ligi logosunda bulunan yıldızların hangi takımları simgelediğine bakmak yeterlidir.

kimse başarısız ya da o alanda efsane olmamış bir takımı logoya eklemez.

edit: öncelikle goodcat'a nezaketinden ve kibarlığından dolayı teşekkür ederim.
    küfürleşmeden veya hakaret etmeden bu sözlükte tartışılabiliyormuş.

bu arada bu sezon beşiktaş'ın şl'de yaptıkları bir türk olarak, olması gerektiği gibi bana gurur veriyor.
    allah yollarını açık etsin.

entry de belirttiğim gibi logo 92 yılında design edilmiş ve 93/94 sezonunda son sekize kalan ülke liglerini, o ligden katılan takımı
    ve takımın şehrini temsil etmiştir. bu sonraki senelerde bu böyle devam edecek anlamına gelmez elbette ama ilk olmak önemli bir başarıdır.

kaynak götüm gibi olsada

1. burada galatasaray adı öne çıkmakta.

2. burada galatasarayın ve oyuncularının uefa da ki başarıları görülmekte.

3. burada da türkçe bir kaynaktan takımların kıyaslanması
    yapılmış.

[(bkz: uefa sampiyonlar ligi logosu)4.] buradada pek çok yazar arkadaş logonun galatasaray'la bağlantısını tartışmış.

uzun yıllardır devler ligine katılıp pek çok başarı göstermiş bir takımı bir kalemde silip sadece bu sezona bakarak beşiktaş
    şl tarihinin en başarılı türk takımı demek çok doğru değil.

son olarak vurmayın öldüm yeter.
  • şampiyon kulüpler kupası adıyla anılırken yarı final oynamış galatasaray'dır.
  • bir bu kadar daha katılıp, minimum 4 kere gruptan çıkıp 2 kere de çeyrek final görürsek o zaman en başarılı takım beşiktaş olabilir ama o gün gelene kadar en başarılısı galatasaraydır.

edit: jamalthefare uyardı 1 de yarı final varmış
    edit2: oziwankenozi de uyardı 3 çeyrek final oynamış.
    edit3: bir notta kendim düşüyorum. ben beşiktaşlıyım araştırmadan ortalama, hafızada kalan bilgilerle galatasaray takımının başarılarını belirttim güzelce uyaranlar olunca düzeltiyorum da bana gelip karlofça anlaşmasının imzalandığı yıllarında olan maçları nasıl görmezden gelirsin demeyin lütfen :)

not:abuşuneskitakımıspor
  • hiç tartışmayın tüm zamanların şampiyonlar liginde ve önceki adıyla şampiyon kulupler kupasına katılan en başarılı türk takımlarını uefa zaten sıralamış;
    özetle 1955-2019 arasında

en çok katılan türk takımı: gs ve fb 26 kere
    en çok maç yapan : gs 173
    en çok galibiyet: gs 57
    en çok berabere : gs 42
    en çok mağlubiyet: gs 74
    en çok gol atan: gs 212
    en çok gol yiyen: gs 266
    en çok puan: gs 156
    en iyi gol farkı(averaj): başakşehir -2

pos-club-country-part-titles-pld-w-d-l-f-a-pts-gd
    23-galatasaray-aş-tur-26-0-173-57-42-74-212-266-156-(-54)
    47-fenerbahçe-sk-tur-26-0-105-32-20-53-119-177-84-(-58)
    55-beşiktaş-jk-tur-19-0-82-27-19-36-85-131-73-(-46)
    116-trabzonspor-aş-tur-9-0-28-10-7-11-24-34-27-(-10)
    314-istanbul-başakşehir-fk-tur-2-0-6-1-2-3-8-10-4-(-2)
    383-sivasspor-tur-1-0-2-1-0-1-3-6-2-(-3)
    445-bursaspor-sk-tur-1-0-6-0-1-5-2-16-1-(-14)

pos - position
    part - number of participations
    pld - matches played
    w - matches won
    l - matches lost
    d - matches drawn
    f - goals for
    a - goals against
    pts - points
    gd - goal difference

uefa pdf

en çok oynayan türk futbolcular;

74: bülent korkmaz (galatasaray aş)
    67: arif erdem (galatasaray aş)
    65: ergün penbe (galatasaray aş)
    59: hasan şaş (galatasaray aş)
    55: hakan şükür (galatasaray aş, fc ınternazionale milano)
    53: emre belozoğlu (galatasaray aş, fc ınternazionale milano, fenerbahçe sk)
    51: suat kaya (galatasaray aş)
    49: hakan ünsal (galatasaray aş)
    46: ümit davala (galatasaray aş, sv werder bremen)
    45: okan buruk (galatasaray aş, fc ınternazionale milano)

en çok gol atan türk futbolcular;
    22: hakan şükür (galatasaray aş, fc ınternazionale milano)
    12: metin oktay (galatasaray aş)
    12: arif erdem (galatasaray aş)
    10: burak yılmaz (beşiktaş jk, fenerbahçe sk, trabzonspor aş, galatasaray aş)
    9: ümit karan (galatasaray aş)
    8: semih şentürk (fenerbahçe sk)
    7: arda turan (galatasaray aş, club atlético de madrid)
    7: tuncay şanlı (fenerbahçe sk)
    6: tanju çolak (galatasaray aş)
    6: oktay derelioğlu (beşiktaş jk, fenerbahçe sk)
    6: hasan şaş (galatasaray aş)
    6: ümit davala (galatasaray aş, sv werder bremen)

en farklı mağlubiyet;
    liverpool 8 besiktas 0 – 6 kasım, 2007
  • pazar günü ibb'den 5 gol yiyen takımdır. ulan ne hale getirdin koca kulübü dursun.

musleraspor
  • -real madrid'in ve juventus'un olduğu gruptan çıkan takımdır.
    -barcelona, liverpool, roma'nın olduğu gruptan hakem hatası olmasa çıkıp çeyrek final oynayacak olan takımdır.
    -şampiyonlar liginde real madrid ile 2 kez çeyrek final oynamış, ikincisinde real madrid'e istiklal marşını tersten okutmuş takımdır.
    -şampiyonlar ligi'ndeki bir diğer çeyrek finalini o dönemin hayvani monaco'su ile oynayıp, monaco'yu eleyip hagili steau ile yarı final oynamış takımdır.
    -manchester united'ı eleme sisteminde eleyip sistemi değiştirtmiş takımdır.
    -90'larda her salı veya çarşamba star tv'nin logosunun mavi olduğu zamanlarda tüm mahallece bizim evde maçlarını izlediğimiz takımdır.
    -şampiyonlar ligi simgesindeki 8 yıldızdan biri olan takımdır.

ama siktiri boktan rb leipzig, monaco ve porto'nun olduğu grubu lider bitiren takım değildir. yukarıda saydıklarıma yakın başarılar elde etmedikçe de olmayacaktır.
    öte yandan beşiktaş'ın başarısını asla küçümsemiyorum. şu son 2 senede de türk futbolu'nun en başarılı takımı beşiktaş'tır. tebrik ederim. ancak beşiktaşlı arkadaşlar sağolsunlar tebrik edecek insanları bile çileden çıkarıyorlar.

ah ulan ünal aysal ve fatih terim... bok vardı ego yarışına girecek... dursun'la, tudor'la uğraşıyoruz amk.
  • galatasaray diyemeyen matematik ve istatistik bilmeyen adamlarla futbol konuşulması veya herhangi bir fikir alışverişinde bulunulması tavsiye edilmez.

5 çeyrek 1 yarı final oynadı galatasaray. her kura çekiminde de 1989 yarı finalisti olduğu infantino tarafından üstüne basa basa söylenir.

katılim sayısına oranlıyormuş da bilmem ne. sen katılsaydın o zaman kardeş. kurayla mı alıyorlar turnuvaya? biraz utanmanız olsa 10 katılımın ön eleme geçerek olduğunu yazarsınız.
hesabın var mı? giriş yap