şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: slactivist)
 • ingilizce slacker (tembel, uyuşuk )ve activism (eylemcilik) sözcüklerinin birleşimiyle oluşmuş, internet ve sosyal medyada yaygın eylemcilik biçimi.

  insanların kendilerini iyi hissetmek, kişisel olarak bir şey yapmış olma tatminlerini sağlamak amacıyla yaptıkları pasif eylemcilik hareketlerine denir. kampanyanın bilinirliği ve çok insana ulaşması gibi bir avantak dışında, slacktivist denilen pasif eylemci için "ben zaten bu iş için bir şey yaptım" duygusu yaşatacağından, aslında yapılması gerekenlerin yapılmaması, umursanmaması anlamına da gelmektedir.

  internetten imza kampanyalarına katılmak, belirli bir şeyi simgeleyen kurdele ya da bileklik takmak, teröre karşı milliyetçi simgeler, renkler gibi şeyler kullanmak, politik anlamlar içerdiği belirtilen takılar, rozetler kullanmak, stickerlar yapıştırmak, videolar dağıtmak, facebook ya da twitter gibi sosyal ağlarda profil fotoğraflarını ya da kişisel bilgilerini, ilgi alanlarını değiştirerek, çeşitli gruplara ya da sanal etkinliklere katılarak destek vermek çeşitli slacktivism örnekleridir.

  insanların sandalyelerinden kalkmadan, kampanyaların içeriğinden bihaber olarak destek verdikleri kampanyaların adları, belki çok kişiye ulaşabilecektir, ancak altları boşaltıldığı, herkes ayrı bir yerinden tuttuğu için hedeflenen amacına kolaylıkla ulaşamayacaktır.
 • slacktivism'in türkiye'de bilinen örnekleri teröre karşı facebook profil fotoğrafını siyah kurdele yapmak, milli bayramlarda facebook profil fotoğrafını türk bayrağı yapmak, facebook'ta fotoğrafı çizgi film karakteri yapmak, imza kampanyaları, seninki kaç santim gibi doğa destek kampanyaları, 10 nisan facebook profillerini kapatma protestosu, atatürk, türk bayrağı, uğur mumcu, recep tayyip erdoğan, anti - recep tayyip erdoğan gibi kişileri destekleyen ve reddeden gruplara katılmak... örnekler logaritmik olarak arttırılabilir.
 • bazı yerlerde clicktivism olarak da geçen, günümüzde sosyal ağların yaygın kullanımı sebebiyle her geçen gün popülerliğini arttıran ancak aslında gerçek politik veya aktivist hareket ve aksiyonlara zarar veren olay.
 • en basit şekilde hiçbir politik ya da sosyal etkisi olmayan internet aktiviteleri ile kendini iyi hissetme, bir işe yaradığını düşünme durumudur.
  kavramı türkçe tam karşılan bir kelimeye var mı bilmiyorum fakat yok ise bu noktada var olan ihtiyacın giderek artacağını rahatlıkla söyleyebilirim.
  tanımda 'durum' kelimesini kullansam da şahsi olarak bunun bir rahatsızlık olduğunu düşünmekteyim. sosyal ağların aktif kullanımını götünden anlayan şahsiyetlerin yakalandığı acayip bir hastalıktır kanımca.dört bir tarafından çözülen sokak hareketlerine ekstra bir darbe vurmaktadır. clicktivism olarak da bilinen slactivisimin etkisi altındaki kişi, apolitik-pasif-vurdumduymaz birey profilinden daha tehlikelidir. çünkü bu rahatsızlık kişiye katılım hissi vermektedir. bu bağlamda kendisi saçma da olsa eleştirilere karşı bir dayanak noktası oluşturmaktadır ki bu noktayı çürütmeye kalktığınızda size karşı sunacağı ilk argüman teknolojinin gücünden bir haberlik, teknolojinin ve sosyal ağların gücünü küçümseme olacaktır.
  bu noktadan sonra bu bireyle herhangi bir tartışma zeminin tekrar kurmanız mümkün olmaz.
  slactivist kişinin ortaya sürdüğü sosyal ağın gücü, internetin etkisi argümanı temelde doğru kullanımla alakalıdır. zira protesto amaçlı bir facebook grubuna katılmakla sınırlı kalan bir aktivite slactivist olarak tanımlanabilir fakat protesto amaçlı kurulan facebook grubunun düzenlenecek gösterilerden haberdar etme, bildiri yayınlama, gerekli kuruluşlara farklı yollarla başvurularda bulunma gibi eylemlere aracılık etmesi slactivizmle bağdaştırılamaz.bu tespitin karşı tarafa izahı ise tahmininizden daha zor olmaktadır.
 • http://firstmonday.org/…p/fm/article/view/3336/2767

  correlation (baginti, ilinti) ve causation (nedensellik) arasindaki farki bilmekten aciz malcolm gladwell'den twitter, misir, ve aktivizmle ilgili fikir almak yerine, bu makaleyi okuyarak dezenformasyondan kurtulabiliriz.

  not: malcolm gladwell, okumasi zevkli ve enteresan seyler yazan biridir, fakat yazdiklarini bilimsel kilifina sokarak pek tehlikeli bi is yapmaktadir. pseudo-akademiklik tehlikeli birsey.
 • son 4 haftada cesitli ulkelerde olan biten, sokaga dokulmenin bazen baslaticisi bazen devam ettiricisi unsur. hakkinda guzel analizleri http://twitter.com/techsoc adresinden edinebilirsiniz, ozellikle son 4 haftada olanlar odakli. bilgiler gayet kullanisli. laga luga etmiyor, lafi dolandirmiyor.

  slacktivist/@beatrix kiddo ayrica.