şükela:  tümü | bugün soru sor
 • fiziksel espri uzerine kurulu komedi film turu. eskilerden laurel ve hardy, yenilerden mask ornek verilebilir.
 • blake edwards filmlerinin de ihtiva ettiği espri türü.
 • bir kurt vonnegut romani olarak muge mengu tarafindan hiho ismiyle turkceye de cevrilmistir tee doksanlarda. voltran gibi kafalarini birlestirince dahi olan sulak yerde buyumus ikizlerin hikayesiyle baslayan roman sonra bunlardan erkek olanin amerikan baskani olusuna, gobek adlari uzerinden kurulan yapay ailelere*, savas sonucu fantastik ilkel bir adaya donusen manhattan'a kayar.
 • (bkz: shlapshtik)
 • sessiz sinemanın altın günlerinde mack sennett ve hal roach filmleri ile belirginleşmiş commedia dellarte'den devşirilmiş bir tarzdır. buster keaton, charlie chaplin, laurel hardy en iyi bilinen temsilcileridir. sonraları çizgi film dünyasına atlamış tom ve jerry, road runner gibi kahramanlarla klasikleşmiştir. günümüz komedi sinemasında slapstick öğeler bolca kullanılmsına rağmen tarz söz içermeyen sadece beden diliyle yorumlanan bir nitelik taşıdığından günümüz sesli sinemasında bir slapstick sinemadan söz edilemez.
 • o onu kovalar , kafasina bise duser, sonra oburku onda kacar kafasina baska birsey duser, bu sefer bir de baska bi tanesi kovalamacaya girer o da suya duser sonrada kafasina birsey duser.... tom ve jerry cizgifilimleri de bize bir fikir verebilir...
 • kimi günlerde yerçekiminin etkisinin daha az oldugunu ve o günlerde tüm erkeklerin erekte halde dolaştıklarını iddia eden, hayalgücümü odamın bi duvarından diger duvarına savurmayı başaran kitap...
 • arthur dent'in muhtemelen dünya yokolmadan önce okuduğu son kitap.
 • vücut dilinin ön planda olduğu, oyuncuların yaptığı hareketlerle izleyiciyi güldürmeye çalışan bir komedi türü. özellikle sessiz sinemanın icadıyla birlikte imkansızlıkların da tetiklemesiyle, ilk dönem komedi filmlerinin hemen hepsi bu türde icra edilmiştir. buster keaton, charlie chaplin gibi isimler de bu tür eserler vermişler ancak bir süre sonra salt görüntülerin dahi ne kadar çok şey anlatacağını ve ne kadar etki uyandıracağını anlayıp zekalarını kullanmışlar, atı almışlar, üsküdarı geçmişlerdir.

  ilerleyen dönemlerde diyaloğa dayalı komedi ve genel olarak durum komedisi seyircileri cezbetmeye başladıkça slapstick yavaş yavaş yok olmaya yüz tutmuştur. ancak günümüzde hala bazı tiyatro oyunlarında veyahut skeçimsi filmlerde devam edebildiği görülmektedir.

  örneğin: çocuklar duymasın adlı izlencede başkarakter sürekli paspasa basıp düşmekte ve alttan gelen gülme efekti ile birlikte seyirciden reaksiyon beklenmektedir. aynı şekilde uygur ailesinin fertlerinin pek çok oyunda bu yönteme başvurduklar söylenebilir.
  son olarak scrubs adlı dizideki oyuncuların repliklerini söylerken yüz kaslarını tehlikeye atmaları veya olmadık yerde hoplayıp zıplamaları da bazı insanların diziyi itici bulmasına neden olmaktadır.

  neticede slapstick imkansızlıklardan doğduğu için zamanındakilere göz yumulduysa da, günümüzde epey itici bir halde tezahür etmektedir.

  zaten kelime anlamına baktığımızda da; kaba komedi, şakşak, hokkabazlık gibi anlamlarla karşılaşıyoruz.