şükela:  tümü | bugün
 • birleşik krallık ve kolonilerinde, özellikle amerika ve kanada'da yaşamış afrikalı köleler tarafından yazılan ve anlatılan edebiyat türüdür. 1700'lerin başında başlamış ve 1800'lerin ortasında zirvesine ulaşmış bu tür, kölelerin kendi tecrübelerini yazması, başka birine dikte ettirmesi ya da sözlü yolla aktarmasıyla oluşur. nasıl kaçırıldıklarını, satıldıklarını ve çalıştırıldıklarını anlattıkları için genelde "otobiyografi" olarak kabul edilir.

  amerikan iç savaşı'na (1861 - 1865) kadar yaklaşık 100 kölenin hikayesi kayda geçmiştir. bunların arasında en ünlüleri olaudah equiano, frederick douglass ve sojourner truth olarak sayılabilir. yayımlananların arasında ses getirmeyi başaran ilk otobiyografi 1789'da yayımlanan equiano'nun "interesting narrative of the life olaudah equiano; or gustavus vassa, the african, written by himself" eseridir. bu dönemde "incidents in the life of a slave girl" isimli kadın kölelere ait eserler de bulunmaktadır. en ünlüleri ise solomon northup'ın "twelve years a slave" ve frederick douglass'ın "narrative of the life of frederick douglass, an american slave" eserleridir. ilk eserler birleşik krallık'ta yayımlanmıştır.

  bu eserlerin yayımlanması kölelik karşıtı harekatı destekleyen ya da kölelere sempati duyan beyazlar aracılığıyla olmuştur. bu kişiler, bu eserleri "gerçekliğini onaylayan" mektup ya da belgelerle yayımlamıştır.

  eserlerin genel özellikleri ise basit, sade bir dil kullanılması, yalın karakterlerler ve dramatik olaylar içermesidir.

  genel bilgilerin dışında bu eserlerle ilgili söylenebilecek en önemli şey, kölelik karşıtlarının (abolitionists) beyazlarda empati uyandırması ve onların sempatisini kazanması için köleleri hayat hikayelerini anlatmaya teşvik etmeleridir. çoğu köle okuma yazma bilmediğinden, daha doğrusu öğrenmesine izin verilmediğinden eserler kölelik karşıtları tarafından yazıya geçirilmiştir. otobiyografi olarak kabul edilen bu eserler özellikle halkta köle sahiplerine ve tüccarlarına karşı öfke uynadıracak hikayelerin arasından seçilmiştir. çoğunlukla şiddetin, işkencenin ve aile parçalanmalarının ağırlıklı olduğu biyografiler kaleme alınmıştır. hikayelerin yayımlanması ise bir beyazın onayı olmadan mümkün olmadığından kölelik karşıtlarının bu hikayelerin yayımlanmasında oynadıkları rol büyüktür.

  bu eserlere yönelik en önemli eleştiri bazılarının abartılı derecede yazıldığı ve gerçeği yansıtmadığı yönündedir.

  bazı eserler:

  - life of william grimes, the runaway slave (william grimes, 1825)
  - a narrative of some remarkable incidents in the life of solomon bayley, formerly a slave in the state of delaware, north america (solomon bayley, 1825)
  - narrative of the life of frederick douglass, an american slave (frederick douglass, 1845)
  - narrative of william wells brown, a fugitive slave (william wells brown, 1847)
  - the life of josiah henson, formerly a slave, now an inhabitant of canada, as narrated by himself (josiah henson, 1849)
  - twelve years a slave (solomon northup, 1853)
  - incidents in the life of a slave girl (harriet jacobs, 1861)