• yatakta iki veya daha fazla kişi bulunması durumunda mal gibi kalacağına inandığım bir yazılım. soracaktır kendine: "hangi sleep, hangi cycle ulen...? bunla uyumak bilmiyor, sürekli aksiyon".

öhöm.
  • aslında işe yarama potansiyeli olan, güzel düşünülmüş, süper tasarlanmış uygulama. yalnız kaçırılan bir nokta var. buradan kendisinin yaratıcısına sesleniyorum: uyumayı seven bir insanın önünde duramazsın. ne yaparsan yap onunla uyku arasına giremezsin. senden büyük allah var!

(bkz: çalan saati kapatıp uyumaya devam etmek)
  • aylardır kullanıyorum. şimdi şöyle ki, birden uyandırılınca rahatsız oluyoruz değil mi? bu app ayarladığınız saatin atıyorum yarım saat öncesinden itibaren yavaş yavaş alarm vermeye, volümü artırmaya başlıyor, böyle "dililili" diye uyanmıyorsunuz da, sakin bir alarm müziğinin yavaş yavaş yükselmesiyle uyanıyorsunuz, dolayısıyla o uyandıktan sonra yaşanan yarım saatlik salaklığı, uyanmadan önce atmış oluyorsunuz. yani birden uyandırmıyor da, hazırlıyor sizi uyanıklığa gibi.

sıkıntı şu ki, vucut uyanma konusundaki bu bug'ı aylarca abuse edildikten sonra, kendisini patch'liyor, hataları düzeltiyor, alışıyor ve belli seviyenin altındaki alarm seslerine tepki vermiyor, dolayısıyla yine son seviyede alarma gelene kadar uyanamıyorsunuz, yine çot diye uyanıyorsunuz.

buradan çıkarmamız gereken sonuç vucudun kendi doğal saatine istesek de müdahale edemiyoruz. bug falan bulursak patch çıkıyor anında. uyumak lazım.

düzenleme: bu nasıl nerdy bir entry'dir allahım, resmen nerd gözlükleri oluştu kafamda sonradan ahahhahah
  • şilteden titreşimleri algılayarak, uyuyan kişinin derin uyku ve rem uykusu döngülerinin grafiğini çıkartabildiğini ve bu sayede, alarmın kurulduğu andan önceki, uykunun en hafiflediği noktada çalarak kişinin dinç ve mutlu uyanmasını sağlayabildiğini iddia eden iphone uygulaması. çalışıyor mu bilmiyorum, ama 5 saat uykuyla beni pırıl pırıl uyandırmayı başarırsa, programlayanlara sevgilerimi yine buradan yollarım yarın sabah.
  • yaklaşık bir senedir kullandığım başarılı uygulama.

programcısına şöyle bir update öneriyorum:
    nasıl olsa telefon tüm gece şarjda, mikrofonu açık tutsun ve gece uykumuzda konuşuyorsak onu da kaydetsin. sabah "dinle" dediğimiz zaman da sessizliği atlasın, konuştuğumuz bölümü bize dinletsin. süper olurdu.
  • şarjı sağlam tükettiği için "gece boyunca şarjda tutun" diye uyarıyor programın içinde zaten, sonra zinde kalkıyorum diye saat 10'da kalkmak da var. (bi arkadaşın başına gelmiş o söyledi...)
  • placebo mu bilmiyorum ama ilk kullanimda sabah 7 bucukta cin gibi uyanmami sagladi. uzun zamandir bu kadar erken saatte bu kadar zinde uyanmamistim. hatta alarm caldiginda uyanmistim yatakta tekrar uyumayi bekliyordum tam o ani buldu serefsiz.

7 bucuk saatte pilin %60'ini tuketiyor. gece boyu ekran acik kaliyor.
  • uygulamalar konusunda beni belesci tutumumdan vazgecirtmis hede. yalniz bir sorunum var, telefonu koymami onerdigi yer benim genelde elimi yastik altina koymamla* kolumun kapladigi yere denk geliyor. telefonu uykudayken firlatip atarsam, o zaman iyi bir titresim hissedebilir bak. ben de titreyip kendime gelir, iyice uyanmis olurum zaten..
  • satın aldığım ilk ipod uygulamasıdır. 7:20'ye kurduğum saatinden 30 dakika kadar önce uyandırdı beni. ben de "aman bu saatte uyanıp ne yapacağım" diyip alarmı kapatıp tekrar yattım. öyle bi uyumuşum ki az daha içtimayı kaçırıyordum.
    tabi yazılımın suçu değil...
  • iki kisilik yatakta 4 kisi yatinca sacmaladiginii test edip onayladim. sagolsun yine de.
hesabın var mı? giriş yap