*

şükela:  tümü | bugün
  • stephen king'in oglu owen king ile beraber yazdigi ve son saheseri olma potansiyeli yuksek kitabi.

ilk 20 sayfasi itibariyle bir under the dome tadi verdigini soyleyebilmek mumkun. yine bir kasaba kurmus ustad hayalinde, kasabanin halki, polis departmani, hapishanesi ve cins karakterlerin tamami bir hikaye. ilk ipucu haberlerde avusturalya'da bazi kadinlarin uyku sorunlari yasadiginin bildirilmesi. kadinlar uyuyor, ve uyandirilmaktan da pek hoslanmiyor.

stephen king'in yarattigi son dunya seklinde tanimlayip entry'i noktalayabilirim simdilik.

http://stephenking.com/…ovel/sleeping_beauties.html
    https://www.goodreads.com/…466922-sleeping-beauties
    https://www.amazon.com/…tionid=1mgpyb6yw3hwk55xcgg2

edit: 50 sayfa sonra.. 150 sayfa okumamış olmamın tek sebebi bitmesin diye yavaşlamak. üstad yine bir başyapıt çıkarmış ortaya. ayrıca dizi uyarlaması da birkaç sene içerisinde gelecektir kesin.
  • stephen king'in diğer oğlan owen king'le yazdığı hikaye. üstat çırakları yetiştiriyor.

bu kitaptaki muhabbet ise, harika bir soruya cevap veriyor.

dünyada karı kız kalmasa nolurdu?
  • uyuyan güzeller ismiyle dilimize altın kitaplar tarafından kazandırılan stephen king'in büyük oğlu ile beraber yazdığı son romanı. satış fiyatı 34-38 tl aralığında olacak galiba. roman yediyüz kırk küsür sayfaymış.

üstadın geçen sene bir yazar arkadaşı ile beraber yazdığı gwendy's button box romanı ise es geçildi. bu dolar kuru edebiyat sektörünü de vurdu sanırım. altın kitaplar'da çalışan veya bağlantısı olan bir yazar arkadaş romanın akibetini paylaşırsa mutlu olurum.
  • stephen kingin oğlu owen king ile birlikte yazdığı son romanı.

aldığım en pahalı kitaplardan biri. 55 liraya aldım. fiyatı çok yüksek. çok çok yüksek. (az önce kitapyurdunda 32,99 liraya satıldığını görüp dumur oldum.)

özetin özeti: kitabı beğenmedim.

--- spoiler ---

olayda üstün güçleri olan evie adında bir yaratık var ama nedir, ne işe yarar bilemiyorsun. evie neden beni şu güne kadar koruyun diyor anlayamıyorsun. tamam finalde erkekler savaşacak mı uzlaşacak mı onu görmek istediğini anlıyoruz ama o da tam oturmuyor.

neden doktorla o hayvan toplayıcısı (adını unuttum) bu kadar kilit tipler anlayamıyorsun.

kadınların dünyası da bir tuhaf. yeni bir dünya yaratmaya müsait bir imaj çizmiyor.

fantastik ögeler kitapta yardımcı unsurlar olarak kalmış. kitaba sanki olmaları gerektiği için zorlama yerleştirilmişler gibi. ağacın oradaki o kaplan, yılan, tavus kuşu ne boka yarıyorlar hatta niye varlar bilemiyorsun.

aklıma gelen bir sürü saçmalık da var. doktor çatışma olacağını bile bile neden oğlunu hapishaneye getirtti? evie’yi neden hapishaneden çıkarıp akla gelmeyen bir yere götürmedi? kadınların oylamasında oy birliği aranması diğer kadınların dönme hakkına en büyük saygısızlık değil mi? daha temelde dönüş oy birliğiyle olduğuna göre kadınlar (kitaptaki amacın aksine) dünyanın bu halini iyisiyle kötüsüyle onaylamış olmuyorlar mı? evie neden o kasabayı seçti? vb.

--- spoiler ---

romanda temel unsurlardan olan “çatışma” bir yönüyle yaratılmış ama ortada tam olarak iyi ve kötü yok. dahası karakterlerin iyi kötü rollerinden emin olamıyorsun ki bu filmde de kitapta da beni en çok iten şeylerdendir.

king artık fantazya yazamıyor. heyecanlı, sürükleyici polisiye tadında artık romanları ama ben ondan bunu istemiyorum. onu yapan bir sürü iyi yazar var zaten.

duma adasından sonraki hiçbir kitabını beğenmemiştim. bu da beğenmediğim kitaplardan biri oldu maalesef. daha kötü şeyler yazacağım ama yıllardır yazdığı harika kitapların yüzü suyu hürmetine susuyorum.
  • ilk üçte ikisi "harika" olmasına rağmen son üçte birinde "iyi" bir romana dönüşen king&king jr. romanı.
  • en son nyarla okuyordu bunu, bana da detaylı anlattı, ortak fikrimiz romanın yarrak gibi olduğu yönünde.
  • yarrak gibi romandır.
  • ilk 200 sayfa itibariyle pek de olmamış kitap. bir kere hiç stephen king tarzı değil (hadi bunu anlıyorum, oğluyla beraber yazdılar) ama kitapta insanı içine çekememe durumu var, sarmıyor, elinize alıp soluksuz 50-60 sayfa okuyamıyorsunuz ki stephen king kitaplarında böyle bir şey pek olmaz. velhasıl kelam, ilk 200 sayfası itibariyle beğenmedim. tabii önümde daha 550 sayfa var. bitsin, editlerim entryyi.