şükela:  tümü | bugün
 • gerektiğinde takma adım için kullandığım kısaltma..
  (bkz: slijngaard)
 • ks. scan line interleave (ancak nvidia scalable link interface'i tercih ediyor, eski koye yeni adet...)

  ilk defa voodoo 2 zamaninda kullanilan (bir add-on kart oldugu icin pci veriyolu kullanan voodoo2 bu imkani sagliyordu) ve o zaman icin 1024x768 cozunurlugune cikmayi olanakli hale getiren teknoloji (voodoo ile 640x480, tek voodoo 2 ile 800x600 max. rakamlardi).

  $imdi 3dfx'in cokmesine yol acan hatalari tekrarlamaktan kacinmayan nvidia geforce 6800'u ile ne yapacak merakla bekliyoruz (ben ayni zamanda cift 16x pci express barindiran bir anakart, 2 adet de geforce 6800 ultra bekliyorum birisinden hayrina, ama daha cok beklerim tabi).

  bu iki firmanin teknolojileri arasindaki temel fark, nvidia yeni sli'inda ekrani ikiye bolen (a$agi - yukari) bir sistem kullanirken, 3dfx zamaninda sli ile ekrandki satirlari "tek" ve "cift" olarak ayirip tek satirlari bir karta, ciftleri de digerine dagitmak yontemini izlemi$ti.

  bu durumda a$agi yukari e$it miktarda yuk iki kart arasinda payla$tirilmi$ oluyordu ancak nvidia farkli teknolojisiyle iki kart arasindaki performans dengesini yuk i$bolumunu cok iyi ayarlamali yoksa fena cuvallayabilir.

  ayrica bu tur "extreme" uygulamalarin aslinda firmalarin imajina yonelik oldugunu ve ileriki teknolojiler icin atilan on adimlar oldugunu da akildan cikarmamak gerek, cunku aslinda nvidia bu teknolojiye binlerce dolar da yatirsa, tipki diger gpu ureticileri gibi asil karini 500$lik kartlardan degil, cok daha fazla satan giri$ ve orta seviye kartlardan (50 - 200$ ort.) cikartiyor.

  yeni sli'in ne kadar ba$arili oldugunu gorecegiz, ama nvidia bundan gaza gelip bir de multi gpulu kartlar uretmeye kalkarsa tarihteki hatalardan ders almaktan ne kadar da uzak olduklarini gorebiliriz. (bkz: voodoo 5)
 • nvidia'nin ciddi ciddi egildigi teknoloji. herkes kullanamayacak olsa da testlerde en ustte gorunmek amaci icin cok uygun bir atilim oldugu ortada.

  sli modda takilan iki ekran karti tek olarak 16x cali$an kart yerine 8x modda cali$iyor. yani bant geni$ligi olarak super kazanc saglamiyor.

  ayni zamanda cok kotu bir ozelligi daha var, biz saniyoruz ki iki geforce takinca 256+256 = 512mb grafik bellegimiz olacak; hayir efendim, ayni dokularin birer kopyasi her iki bellekte de cikarilacagi icin efektif olarak gene 256mblik grafik bellegimiz oluyor ve buradan alacagimiz kazanc da gume gidiyor.
 • 600w ve üstü power supply'ların üretilmesine neden olan teknolojidir. yakında psu yerine psnr (power supplying nuclear reactor) kullanmaya başlayacağız sanırım.
 • bmw ile otoyolda fıstık gibi giderken, bi bmw daha alıp ikisini birbirine paralel olarak baglayip 2 şeridi birden işgal etmekten farki olmayan teknoloji. gereksiz, lüks, ihtiyac di$i, mide bulandirici.
 • alienware sistemlerde "dual nvidia® geforce™ 6800 ultra pci express 256mb ddr3 with nvidia sli technology" seklinde satistatir...

  (bkz: oha)
 • hele bu teknolojiyi bir de cok taze cikmi$ "geforce 6800 ultra 512mb" ile uygularsaniz... (bkz: #7382561)
 • tarafımdan halka faydalı olmak amacıyla denenmiş ve başarısız olduğu tecrübe edilmiş teknoloji... efendim ne olmuştur? iki adet leadtek px600gt tdh ekran kartı uygun anakart üzerine takılmıştır. daha sonra xp professional'dan başka bir xp'nin slı desteklemediği öğrenilene kadar (bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp) bilgisayarın pencere sürüklerken çökmesi gibi salak bir sorunla uğraşılmıştır. neyse ki bu sorun aşılmıştır. ancak bundan sonra sorun bitmemiştir. oyunlarda (örnek: wow, beyond good and evil, doom 3) garip garip texture kaybolmaları olmakta, sonunda da oyun kilitlenmektedir. hatta bazen durum o kadar abes olmaktadır ki, ekranın alt yarısı tamamen kararmaktadır, bu da kartlardan birisinin işini doğru yapamadığını göstermektedir. ha kart bozuk olamaz mıdır? olabilirdir tabi ancak tek karta geçmeye karar verdiğimizde çoktan sabırlar taşmıştır.

  sonuç? kartlardan birisi çıkartılmış ve hayat (wow, bge vs) büyük bir mutlulukla devam etmiştir...
 • tarih itibariyle hayvanla$mak isteyenlerin iki adet geforce 7800 gtx kullanarak 1gb ram'e sahip, sadece bellegiyle degil i$lem gucuyle de dudak ucuklatacak bir ekran karti konfigurasyonuna ula$masini saglayacak teknoloji...

  (bkz: yok artik lebron james)
  (bkz: double penetration)
 • ati, nvidia'nin bu teknolojisine kar$i kendi cift kart teknolojisi olan crossfire'i one surmu$tur...