şükela:  tümü | bugün
  • general slobodan praljak, tarihin yapraklarinda "ziyan" (!) olmus hitler'lerden yalnizca birisidir.
    psikiyatri dalinda tez konusu olabilecek derecede hasta oldugunu sandigim bu kimse, 97 senesinde katlettigi tum bir köyun halki da dahil yuzlerce kisiyi, "onlara iyilik yaptim" diyerek zevkle kesmi$tir.
    hirvatlarin muslumanlardan nefret etmeyi ogrenmeleri gerektigini, zira bunun savas kazanmak icin elzem oldugu soylevinde de bulunmustur. hirvat savunma konseyinin basina devleti tarafindan getirildigi siralarda, musluman koyleri ve elbette toplama kamplarinda toplu katliamlar ve kadinlara tecavuz suclari tavana vurmus durumda idi, ve praljak zamaninda bundan gurur duydugu halde, savas sonrasi "bunlar tek tuk olaylar olabilir, hatirlamiyorum" demistir. servetinin tamamina yakinini savasta yagmaladiklari ve caldiklarindan elde etmis olan bu arsiz, "ben kapitalistim, hep daha fazlasini istedim, evet zenginim ne var bunda? daha da fazlasi olacak, keske olsa" diyecek kadar da yuzsuzdur.
  • 1993 yılında mostar köprüsü'nün yıkılması emrini veren de bu mümtaz şahsiyettir.
  • 1945 bosna-hersek doğumlu bir toplu-kıyıcı'dır.

ırkçılık bilimsel bilgi ile eleledir önermesini desteklercesine iyi eğitim görmüştür, birikimlidir. hırvat ordusunda körgeneral olmasının yanında elektrik mühendisidir. psikoloji ve felsefe dersleri vermiş, sinema-tv ve tiyatro yapımlarına imza atmıştır.

ruanda'nın, yugoslavya'nın, türkiye'nin kana bulandığı 90'lı yıllarda büyük ve saf* bir hırvatistan için savaşmıştır.

toplama kamplarında müslüman tutsaklara yönelik işkence, baskı, cinsel saldırı, toplu kıyım gibi suçları kumanda etmiştir. köyleri ateşe vermiş, kadınlara ve çocuklara eziyet etmiştir.
    kanlı gölgesi heliodrom, vojno, ljubuski, prozor, gorjni vakif, sovici, doljani, mostar, stolac, capljina, dretelj, gabela ve vares'ten gecmistir.

mostar köprüsü'nü yıkan obüs onun kumandasında ateşlenmiştir.

yaptıklarının bedelini ödeyeceği gün gelip çattığında, 2006 yılında uluslararası savaş suçları mahkemesinde yargıç karşısına çıkmıştır.

bu ak sakallı, nur yüzlü 'aydınlık' zatın kötü sonu umarım yurdumuzdaki kafası karışık kardeşlere örnek olur.
    yozluğa, gericiliğe karşı kara gömleklilerle saf tutanlar, bilimin neon ışıkları altındaki ırkçılığa alkış tutanlar bu parlak yüzde belki tanıdık akisler görebilirler.

belli mi olur?
  • eski yugoslavya uluslararası ceza mahkemesindeki (ıcty), "prlic ve diğerleri" davasının temyiz duruşmasında kendisine 20 yıl hapis cezası kararı verildiğinin açıklanmasının ardından, zehir içtiği iddiasıyla duruşmaya son verilmiş. umarım ölmez de kurtulur ve cezasını çekebildiği en uzun süre boyunca çeker.
  • duruşmada zehir içerek intihar eden şerefsiz faşist.
  • an itibariyle ölmüştür. hapis yatmaktan kurtulmuştur...

kimsin lan sen? kendini sokrates mi sanıyorsun?

kaynak
  • hırvat televizyonu da öldüğünü doğrulamıştır. 1992-1995 yılları arasında müslümanlara karşı işlediği savaş suçlarından dolayı 2013'te ceza alan praljak, temyizde de 20 yıl hapis cezasına çarptırılmasının ardından "ben suçlu değilim" diyerek elindeki şişeden zehir içmişti. bunun sonucunda praljak'ın hayatını kaybettiği açıklandı.

bu da praljak'ın zehri içerkenki görüntüleri
  • uluslararası ceza mahkemesinde sanıkların üstleri aranmadan duruşmaya alındıklarını gösteren olayın kahramanı.
  • 73 yaşında ama dağ gibi duruyormuş adam. intihar etmese cezayı yatar çıkardı bence. kötülere bi şey olmuyor hakikaten.