şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kıçı kırık ülkenin neden böyle kastırdığını merak ettiğim vizedir
 • ankara'dan başvurular şahsen protokol yolunun kuğulu altgeçitine girmeden önce sağda slovakya büyükelçiliğine yapılıyor, standart schengen evraklarını hazırlayıp 6x5 ölçüsünde fotoğrafınızla hafta içi 10-12 arası kapıda bekliyorsunuz görevli sırayla alıyor. içeride tek kişi çalışıyor sanırım türk zira düzgün türkçe konuşuyor. evrakları teslim ettikten sonra size 60 euro ödeme yapmanız için hesap numarası yazan kağıt veriyor karum'un karşısındaki yapıkredi'ye yatırıp dekontu tekrar götürüp teslim ediyorsunuz. mail adresinize sonuçla ilgili e-posta gönderiyorlar. 3 gün sonra mail geldi gidip teslim aldım konsolosluktan. aracı kullanmanıza gerek yok gayet basit bir formu var. sorusu olan varsa cevap verebilirim.

  gelen mesajlar üzerine zorunlu edit: ticari vizeye başvuru yaptık. turist vizesinde ne kadar süre veriyorlar bilgim maalesef yok. daha önce 1 aylık ve başka schengenlerim de vardı. uk vizem de mevcut. biz kısa süreli başvurduk aynı süre verildi. uzun süreli başvuru yapmadık.
 • oldukça zorlu bir sürece sahiptir. mümkünse başka bir ülkeden alın. başkente gidecekseniz viyana'dan geçin. doğu tarafına gidecekseniz macaristan'dan geçin. yanlış yönlendirme olmasın belki oralar daha zordur bilmiyorum ama demek istediğim ne yapın edin bu arkadaşların konsolosluklarından uzak durmaya çalışın. kendileri diplomatik kezbanlık indeksine göre oecd ülkeleri arasında birinci olmayı hak ediyor. görevliler tam birer bürokrat. en az ülkelerinin vatandaşları kadar insan ayıran ve ırkçılığa ramak kalmış kişilikleri ile istanbul'da hizmet vermekteler.

  "kıçı kırık ülke", "slovakya ne amk" gibi tavırlar yanlış. adamlar avrupa birliği üyesi ve yabancı sermayenin gözdesi. fakat tüm bunlara rağmen istanbul temsilciliğinin çalışmalarında herhangi bir sistemlilik veya saygı yok. küçük esnaf mantığıyla yönetiliyor. şu an yaptığı her işi bırakıp karpuz satmaya başlaması gereken bir ekibe sahip. fakat eminim karpuz bile satamazlar. şu an bulundukları yerde olmalarının tek sebebi insanların itiraz edecek, şikayet bildirecek bir mecralarının olmaması. sovyet geleneğini çok güzel devam ettiriyorlar.
 • hakkında bilgi bulunması zor olan bir vize, sanırım insanların slovakya'ya gitmemesi de etken. gelecekte ihtiyacı olacaklar için birkaç temel bilgiyi vereyim. benim durumumda turistik vize aldım ve istanbul'dan başvurdum.

  - aracı şirket yok, direk konsolosluğa mail atıyorsunuz (cons.istanbul@mzv.sk), onlar iletişime geçiyorlar. gerekli belgelerin ne olduğundan, bankada en az ne kadar para bulunması gerektiğine kadar detaylı bir şekilde mail atıyorlar. sonra o maile cevap atınca, randevu veriyorlar. ben kasım sonunda istedim, ocak başı gibi randevu verdiler, ancak bunda etmen seyahatimin ocak sonunda olması da olabilir.

  - konsolosluk çalışanı bir türk ve e-mail ile soru sorunca hızlı cevap veriyor. bu yanı güzel. sanırım telefonla aranmayı pek tasvip etmiyor, çünkü yazılı olması tercih ediyor.

  - asıl sıkıntılı süreçler şunlar: hem gidiş-dönüş uçak bileti görmek istiyorlar, hem de orada kalınacak otelden vaucher ve ücretinin "tamamının" ödendiğine dair makbuz. özellikle booking rezervasyonlarını kesinlikle kabul etmediklerini e-mailde belirtiyorlar. uçak biletini daha önce aldığım için direk onu verdim (ucuz biletti almıştım), oteli de tatilsepeti.com'dan yaptım, onlar hem makbuzu hem vaucher'ı rezervasyonun hemen ardından gönderiyor, o belgeleri kullanıp başvurdum.

  - bazı belgeleri türkçe kabul ediyorlar, çeviriyle uğraştırmayıp. ikametgah istiyorlar mesela, avusturya "illa ingilizceye ya da almancaya çevir öyle getir" diyor, adama sordum türkçe e-devlet çıktısını versem olur mu diye, olur ok sorun yok dedi. çeşitli diğer belgelerimi de türkçe kabul etti.

  - sanırım turistik vize başvurusu görmeye pek alışık değiller. görevli "slovakyaya genelde turizm amaçlı gidilmez birini mi göreceksiniz vb" gibi bir şey dedi. ben de, daha önce interrail yaparken gittiğimi, çok sevdiğimi, o yüzden tekrar gitmek istediğimi söyledi - ancak bu bilgiler diğer pasaportumdaydı o da yeşil pasaporttu, onu görebilir miyim dedi, aldı içinde bir sayfanın fotokopisini çekip dosyaya koydu. o yüzden eski pasaportunuzda giriş çıkış varsa yanınızda bulunması faydalı olabilir.

  - süreç ortalama 1hafta sürüyor. sonuç belli olunca yetkili e-mail atıyor, sonra gidip konsolosluktan pasaportu alıyorsunuz. kargo servisleri yok.

  - vize ücreti 60 euro, başvuru sırasında nakit ödeniyor.