şükela:  tümü | bugün
 • kıçı kırık ülkenin neden böyle kastırdığını merak ettiğim vizedir
 • kici kirik bir vize degil de schengen vizesi verdiginden oturu kastiran vize.

  budut: insani gelisim index'inde slovakya 35. sirada turkiye bilin bakalim kacinci sirada. kiri kirik ulkeymis... haspam!
 • nereden ve nasıl alınacağına dair internette pek bir bilginin olmadığı vize. bilenler bir yeşillendirebilirse...
 • ankara'dan başvurular şahsen protokol yolunun kuğulu altgeçitine girmeden önce sağda slovakya büyükelçiliğine yapılıyor, standart schengen evraklarını hazırlayıp 6x5 ölçüsünde fotoğrafınızla hafta içi 10-12 arası kapıda bekliyorsunuz görevli sırayla alıyor. içeride tek kişi çalışıyor sanırım türk zira düzgün türkçe konuşuyor. evrakları teslim ettikten sonra size 60 euro ödeme yapmanız için hesap numarası yazan kağıt veriyor karum'un karşısındaki yapıkredi'ye yatırıp dekontu tekrar götürüp teslim ediyorsunuz. mail adresinize sonuçla ilgili e-posta gönderiyorlar. 3 gün sonra mail geldi gidip teslim aldım konsolosluktan. aracı kullanmanıza gerek yok gayet basit bir formu var. sorusu olan varsa cevap verebilirim.

  gelen mesajlar üzerine zorunlu edit: ticari vizeye başvuru yaptık. turist vizesinde ne kadar süre veriyorlar bilgim maalesef yok. daha önce 1 aylık ve başka schengenlerim de vardı. uk vizem de mevcut. biz kısa süreli başvurduk aynı süre verildi. uzun süreli başvuru yapmadık.
 • oldukça zorlu bir sürece sahiptir. mümkünse başka bir ülkeden alın. başkente gidecekseniz viyana'dan geçin. doğu tarafına gidecekseniz macaristan'dan geçin. yanlış yönlendirme olmasın belki oralar daha zordur bilmiyorum ama demek istediğim ne yapın edin bu arkadaşların konsolosluklarından uzak durmaya çalışın. kendileri diplomatik kezbanlık indeksine göre oecd ülkeleri arasında birinci olmayı hak ediyor. görevliler tam birer bürokrat. en az ülkelerinin vatandaşları kadar insan ayıran ve ırkçılığa ramak kalmış kişilikleri ile istanbul'da hizmet vermekteler.

  "kıçı kırık ülke", "slovakya ne amk" gibi tavırlar yanlış. adamlar avrupa birliği üyesi ve yabancı sermayenin gözdesi. fakat tüm bunlara rağmen istanbul temsilciliğinin çalışmalarında herhangi bir sistemlilik veya saygı yok. küçük esnaf mantığıyla yönetiliyor. şu an yaptığı her işi bırakıp karpuz satmaya başlaması gereken bir ekibe sahip. fakat eminim karpuz bile satamazlar. şu an bulundukları yerde olmalarının tek sebebi insanların itiraz edecek, şikayet bildirecek bir mecralarının olmaması. sovyet geleneğini çok güzel devam ettiriyorlar.