şükela:  tümü | bugün
 • ing.yavas pisirici

  termostat ayarli ic yuzeyi cilali kil bir kaba sahip, elektrikle calisan ve genellikle metal bir tencere veya elektrik yuvasina oturtularak kullanilan, yemekleri dusuk sicaklikta zaman ayarli pisirdigi icin cok saglikli ve kullanisli bir mutfak gerecidir. genellikle cam kapakli uretilseler de metal kapakli olanlari da vardir.

  calisma mekanizmasi cok basit olan bu cihazlar kil kabi cevreleyen ekseriyetle metal tencere icerisine konulan su vs. gibi sivilari belirli bir sicakliga kadar isitir ve erisilen sicaklikta yemegin uzun surede ve dusuk sicaklikta pismesini saglar. kil kabi cevreleyen kap icinde belli bir basinc artisi olmadigi icin diger basincli(duduklu) tencerelere oranla 100% guvenlidir.

  ayrica crock pot (toprak kap) olarak da bilinir.(tum isim haklari rival industries)
 • ülkemizde arzum aşçıbaşı, arzum şef, conti i-cook ve korkmaz adora gibi araçların fonksiyon olarak barındırdığı, tahminen çin'deki aynı fabrikadan çıkan elektrikli ev aleti.

  edit: bu hafta sonu bir arzum aşçıbaşı aldım, üç saatte et pişirdim, bulaşığını da yıkadım ve yazıyorum:

  her ürünün "yavaş pişirme" ayarı slow cook ayarı olmayabilir, netekim benim aldığım cihazın yavaş pişirme ayarı hızla fokurdama sesi çıkmasına neden oluyor, pişirmek için "sıcak tutma" fonksiyonunu kullandım. kapta yeterince su olmaması, termostatın beklenenden farklı tepki göstermesine neden olabiliyor. kaptaki et ve sebzenin suyu biraz akınca problem gidiyor. kapak lastikli olduğu için dışa buhar çıkışı yok, o nedenle de yemekler ister istemez sulu.

  yediğim yemekten gördüğüm kadarıyla en güzel et pişirme tekniği bu. 3-4 saatte yumuşak ve sulu et ve etsuyunda yavaş yavaş pişen fırın patates elde edilebiliyor. kuru fasulye pişirmek için en ideal araç olabilirler, diğer taraftan fitohemaglutinin zehirlenmesi geçirmemek için fasulyegillerin önceden bir taşım kaynatılması gerektiği yazıyor.

  üç litreden daha büyük cihazları tercih etmeyebilirsiniz, musluğun altında parçaları yıkamak bir problem. kazanı için bulaşık makinasına girer diye yazıyor ama bakır ve alüminyum gibi gördüğüm parçaları var.
 • zamanindan arkadasimin bunda 8-10 saat(!) pisirdigi eti parmaklarimla beraber yedigim aklima gelince demin siparis ettigim tencere.
 • basit bir tencere ile slow cook yapabildiğimden benim için gereksiz ve mutfak daraltıcı ürünlerden biridir. her pişirme için ayrı ayrı alet icat edeceklerine bir ürün çıkarsınlar herşeyi yapabilsin daha iyi. kendi şahsi fikrim şudur ki, iyi yemek yapabilmek en zor koşullarda bile enfes yemek yapabilmektir.

  tanıdığım bir kaç insan var, kendimi de bu yönde eğitmeye çalışıyorum. tavam olmadan pilav yapamam, slow cooker olmadan eti o kıvamda pişiremem diyorsam yeteneğim yoktur demektir.
 • mutfakta büyük kolaylıktır. yıllarca boşuna eziyet etmişim kendime.

  bendeki crock potın en kofti modeli bu arada. zaman ayarı, allengirli parçaları falan yok. üç modu var; yüksek, düşük ve sıcak tutma. buna rağmen pek memnunum.

  yavaş pişirme tekniğiyle pişirme özellikle et ve bazı sakatatların lezzetinde büyük fark yaratıyor. veganların da memnun kalacağını düşünüyorum. eskiden benmari usulüyle veya fırın sıcaklığını tam ayarlayarak uygulardım aynı tekniği. sonuçlar çok güzeldi ama çileliydi sözlük.

  bu aleti aldığımdan beri ne var ne yok tencereye atıp, zamanı dolana kadar unutuyorum gidiyor. bazı yemekleri, özellikle de ev yapımı et ve tavuk suyunu tam kaynama noktasının altında tutmak gerçekten güçtü eskiden. huynu suyunu bilmediğiniz ocak veya fırın sürekli kontrol isterdi. hatta bazı ocaklar belli seviyenin altında tutulamıyor ayar olarak. tüm bunlara ek olarak ucundan kıyısından sayısız kere elimi kolumu yakmışlığım vardır.

  ayrıca yemeği bana ait olmayan bir mutfakta pişireceksem veya pişirip bir başka yere taşıyacaksam zorlanırdım. bunda aynı tencerede pişirip kapağını kilitleyerek istediğiniz yere taşıyabiliyorsunuz. kap değiştirme, sıcak yemeği sağa sola saçma derdi yok. nasıl taşırsanız taşıyın, güvenle seyahat ediyor pişirdiğiniz lezzetli yemekler.

  güzel yemek pişirmeye meraklıysanız bunlardan bir tane edinin. o yemeği lezzetli kılan tek başına alet edevat değil, bizzat sizsiniz. alet edevatsa hayatı kolaylaştırmak için var.

  bir de evde servis kabıyla, yemeğin beklerken soğumasıyla falan uğraşmamak için bunların daha minik versiyonlarından edinip, ev usulü açık büfe hazırlayabilirsiniz. kablo derdiyle uğraşmamak için birbirine eklenebiliyor bunlar. uzun ömürlü ve pratikler gerçekten. eşimin annesindeki iki nesildir tam performans çalışıyor. aynı kapta pişirip, taşırıp, istediği yere taşıyıp servis ediyor; sonra eskiden elde, şimdi bulaşık makinasında yıkayıvererek hem zamandan, hem enerjiden tasarruf ediyor.
 • akp.

  yavaş yavaş haşladılar bu milleti.

  .
 • şu aralar baktığım her iki tariften birinde kullanıldığını görmemle, yetti diyerek ani bir kararla edindiğim elektrikli tencere.

  benim gibi, uzun sürelerde pişen leziz yemekler yapmayı seven ama zırt pırt tencere/fırın kontrol etmeyi sevmeyen sefa pezevenkleri için üretilmiş sanırım. doldur içini, bas düğmeye, arkanı dön ve çık. piyasaya sürenin gözlerinden öpüyorum.

  şimdi 20 saatte slow cooker stayla pulled pork pişirmeyene aşkolsun.

  not: biraz deneme yanılma içerse de, bu aletle ekmek de pişirilebilmektedir.
 • elektrik masrafı düşünülürse türkiye'de kullanılması gereksiz bir alettir. kullanmaktan korktuğum halde eve bir düdüklü tencere aldım. senelerdir slow cooker ile 20 saatte pulled pork pişirme ustası kanadali arkadaşıma yarım saatte pulled pork yaptım. tadına baktığında inanamayıp "bu alet yasaklanmalı!" diye harcadığı saatlere isyan etti.
 • türkçesi için (bkz: yavaş pişirici)
 • reddit'te görüp ilgimi çeken alet. lakin kafamda soru işaretleri var.
  yemeğin malzemelerini sabah veya geceden içine bırakıp mesela ertesi gün işyerindeyken eve dönmeye 3-5 saat kala telefon uygulamasından çalıştırıp eve döndüğümde yemek hazır oluyor mu? yemeği karıştırmak felan gerekmiyor mu? yaktığı elektriğe değiyor mu bir de?

  düşündüğüm gibiyse yalnız yaşayanlar için bulunmaz nimet. kazandırdığı zaman fiyatına değer bence.
  https://www.reddit.com/…ney_on_food_buy_a_crockpot/