şükela:  tümü | bugün
 • italya'da fast foodun toplum ve yaşam üzerine olumsuz etkilerine bir tepki olarak 1986 yılında başlayan ve tüm dünyaya yayılan, türkiyede de * desteklenen oluşum. yemek kültürlerini korumayı,insan sağlığını gözeten gıda üreticilerini, mevsiminde ve doğal şartlarda yetişmiş sebze, meyve, tahıl satan yerleri, ekolojik tarım yapan çiftlikleri, zengin ve değişken mönülü geleneksel lokantaları, otantik olarak yöresel ve etnik yemekler sunan lokantaları korumayı ve geliştirmeyi hedefler.
  http://www.slowfood.com/
 • cola yerine ayran, kızartma yerine zeytinyağlı yada ızgara harekatı.
  sağlık değil gurme harekatı. tabi bunun yanı sıra soğuk mezeleri de unutmamak lazım.
  sen gidip allahın ne idüğü belirsiz yağında kızarmış hamburgeri yiyip utanmadan diet cola mı içersin yoksa arkadaşlarla gidip rakı balık zirvesi mi düzenlersin..
  kardeşim sarımsak koksa da haydariden, rokadan..
  kafayı bir milyon yapsa da rakıdan vazgeçilmez!!!
 • tam adi international slow food movement olan ve 1986'da solcu italyan gazeteci carlo petrini tarafindan baslatilan entellektuel hareket. yola cikis amaclari tum dunyada homojenlesen yemek kulturune karsi yerel yiyeceklerin onemini savunmaktir. italyada ilk mcdonalds (romada) acildiginda yazar bolgesel yiyeceklerin ve kucuk ureticilerin haklarini savunmak ve korumak icin kuzeydeki piedmont bolgesinde kar amaci gutmeyen gonullu bir organizasyon kurmustur. organizasyon yiyecek festivalleri ve benzeri aktivitelerle giderek tum dunyaya sesini duyurmus ve yayilmistir. detayli bilgi icin:

  http://www.sallys-place.com/…articles/slow_food.htm
 • her sene salone del gusto isimli bir yeme-icme bulusmasi organize eden akim. 2002 yilinda piemonte'deki bulusmada turkiye'yi mehmet gurs temsil etti.
 • sen gel bu millete ocakbasi'ni yeniden paketle sat, yer mi, yemez.
  ama yiyen cok olacak, nisantasi - cadde kaldirimlari slow food dukkanlarinin onunu dolduran denyol amokacilerle dolup tasicak.
 • türkiye'de
  http://www.sefertasihareketi.org/ adresinden ulasilarak bilgi edinilebilecek ve "hizli degil hazli hayat" sloganina sahip yemek hareketi.
 • yerel yemeklerin yerel malzemelerle pişirilmesini amaçlayan, orijinal lezzetlerin kaybolmasına engel olmaya çalışan bir harekettir. yerel yemek kültürünü yaşatıp korumanın o kültürle ilgili ürünleri yaşatmakla eşdeğer olduğunu savunur, bu anlamda fast-food un tersi olmaktan öte bir misyon taşır.

  misyon şudur: globalleşme, süpermarketler, seri üretim, standart üretim, yeni ürünler, yeni tatlar vs. hepsi çoğalsın, üretilsin, satılsın ama yerel ürünleri üreten üretici de mağdur olmasın, yaşayabilsin, nesilden nesile bu lezzetler aktarılabilsin. aksi takdirde bunlar yok olup gidecekler. pirpirim aşı, gaziantep'te yetişen pirpirimle pişerse ancak orijinal lezzet yaşar. bu hareket convivium denilen gruplarla ülke/il bazında örgütlenmiştir.
 • "the slow food award for the defense of biodiversity" ödüllerini kazanan türkler:
  2000
  veli gülas, çamlıhemşin, anzak balı üretimi, çevreye gösterdiği saygı ve kafkas arılarının korunması için gösterdiği çabalar ona jüri özel ödülünü getirmiştir.

  dal-ko, dalyan balık kooperatifi, havyar üretimi, köyceğiz gölünün ekosisteminin korunması ve kooperatifin yüzlerce balıkçıya demokratik bir şekilde iş imkanı sunması nedeniyle ödül almıştır.

  2001
  afyon, ismailköy afyon üreticileri, amaç yüzyıllardır olduğu gibi bugün de afyonun tohumundan gıda olarak faydalanmaktır. uyuşturucu amacıyla kullanılan ve yasak olan afyon çiçeğidir. yörede tohumunun yağı yemeklerde, unu ekmek yapımında, kavrulmuş tohumlar ise kurabiye yapımında kullanılır. afyon üretiminin kontrolündeki ağır bürokrasiye rağmen bu ürüne sahip çıkmaları ve kalitesini düşürmemeleri nedeniyle ödüle layık görüldüler.

  2002
  iğdır, haydar alagöz, kayısı üretimi, sınırda olan topraklarında çevresel, sosyal ve politik (pkk saldırıları ve ermenistan sınırı) engellere rağmen geleneksel iğdır kayısısını üretme konusundaki inat jüri özel ödülünü kazandırdı.