şükela:  tümü | bugün
 • efendim buraları gün gelecek dolacak. hanımları bu makineyi öğrendi diye atarlanan beylerden tutun da, bademli süt yapacağım, çilekli muzlu dondurma yapacağım, detoks yapacağım diyen yurdum insanı bu başlık altında methiyeler düzecek. ilk defa sayfalarca sürecek bir başlığı açıyor olmanın hayali heyecanı içerisindeyim.

  slow juicer, katı meyva sıkacağının aksine besinleri santrifüj ile filtreden geçirerek sıkan değil, posasını (katısını) ve sıvısını ayrı kaplara boşaltan youtube'da muazzam videolarını izleyebileceğiniz, pek de ucuz olmayan bir alet. kindle yerine tabletten okumak gibi gider tablet alırım, ya da ne bileyim ben mikserde yapıyorum, narenciye sıkacağında sıkıyorum ne farkı var aq diyecek muhalif ve uyanık kardeşim, biliyorum ki sen de geleceksin buraya sana da selam olsun.

  alet çok başka alet. kuvings c7000 tavsiye edilen ağır top gibi gözüküyor. arzum, fakir filan da yapmış ama anladığım bu işin primer oyuncusu kuvings şu anda.

  ahan da beni hayrete düşüren linkler;

  türkçe blog bilgisi (bana ait değil)

  kuvings tanıtım

  bu da philibis versiyonu

  bu da dondurma show çok acayip

  anlaşılan o ki bir dönem katı meyve sıkacağının olduğu gibi tüm hanımların rüyası beylerin kabusu olacak fiyatları itibariyle... bir erkek olarak ürünün yayılımını ve duyulma ihtimalini artırdığım için bir bakıma da salaklık yapıyorum ama ne yapalım ilk entryi girme sevdası, ve bebeği olanlara detoks yapacaklara, organik ürün sevdalılarına mutfaklarında yeri bol gönlü zengin, bütçesi müsait olanlara bir kıyak yapmış olalım.
 • blender, blendforce gibi ürünlerin muadili olmayan bir alet.

  yine de;
  blender vs slow juicer
  smoothie vs juice

  smoothie; yüksek motor gücüne sahip blenderın döner bıçakları sayesinde, içerisine atılan sebze meyve vs. yi hızla parçalayarak elde edilen bir içecektir. içerisindeki enzimler o yüksek ısıya ve hıza dayanamayarak ölmüştür. istenildiği kadar güzel sunumlarla hazırlanmış olsun, besin değerini kaybetmiştir.

  juice; içerisinde yavaş bir hızla dönen bir aparat olan slow juicer aletinin huni şeklindeki başlığına sırayla bırakılan sebze ve meyvelerin, aparat kendi etrafında dönerken kenarlara sıkışması, ezilmesi ile elde edilen içecektir. burada sebze ve meyveler, bir bıçak darbesine ve ısıya maruz kalmıyor. çok güçlü ama nazik bir dokunuşu var. bunun sebze ve meyvelere smoothie yaparken olduğu gibi bir saygısızlık olduğunu düşünmüyorum. enzimlerini kaybetmemiş, canlı bir şey içiyorsunuz.

  bence sporcu beslenmesinde slow juicer'in çok değerli bir yeri var. çünkü antrenman esnasında ter yoluyla ciddi bir vitamin, mineral kaybı yaşanıyor. bu yüzden antrenman sonrasında kaslar protein kadar vitamin ve minerale ihtiyaç duyuyor. bu noktada slow juicer sporcuların antioksidan ihtiyacını gören bir ürün.

  slow juicer ile yapılan içecek liften yoksun gibi görünse de, içerken çiğneme isteği doğuyor. zira sindirim enzimlerini içinde barındırıyor. smoothie'de belki posa içinde, çiğneme daha yoğun, ama söylediğim gibi enzimleri yok.

  son olarak her iki içeceğin hazırlanmasında sebze kurutma aleti önem taşıyor. o saf suyu elde etmek ve yoğun kıvam için, gıdaları musluk suyundan arındırmak gerekiyor.
 • yukarıdaki vatandaş blender sebzelerin, meyvelerin vs besin değerini yok eder demiş ama yok öyle birşey.

  besin değerleri blenderdan geçen meyvenin aynen korunur, kaybolmaz. bunu basit bir internet araştırması ile bile görebilecekken arkadaş neden gerçekleri çarpıtma yoluna gitmiş, ilginç.

  sadece blenderda ufalanmış besinlerin saklama süresi azalır. hazırladığınız smoothienizi de günlerce buzdolabında muhafaza etmeyi düşünmüyorsanız(neden böyle birşey yapasınız ki) sizin için sıkıntı yok demektir.

  o yüzden blender sahibiyseniz 'aman benim blenderım vitaminleri bile parçalıyor, en iyisi slow juicer falan alayım, paramı sokağa atayım' demenize gerek yok.
 • mütüş bir buluş, soğuk sıkım yaptığı için klasik sıkacaklar gibi vitaminleri de öldürmüyor. smoothie yapamazsınız bununla, çıkan şey de smoothie kadar tok tutmaz evet, ama smoothie yaptığınız cihaza diğer malzemeleriyle beraber diyelim 6-7 yaprak ıspanak sığarken bununla bir kilo ıspanağı içebilirsiniz.
  meyve içmek önerilmiyor bu arada, meyveyi lifiyle yemek daha doğru, sadece dişler vs için değil şeker emiliminde kontrolü sağlama açısından, lif yoksa sadece fruktozlu su içmiş oluyorsunuz.
  internette mevsimlere göre çok iyi detoks tarifleri var, (bazı sıvı detoks markaların tariflerini de direkt alıp evde yapabilirsiniz)
  ben alkolü ve karbonhidratı fazla kaçırdığım günlerin ertesinde yapıyorum ve 1,6-2.00 kilo arası fark görüyorum her seferinde. hem sindirim sisteminizi hem beyninizi çabuk topluyor, canlandırıyor.
  sabahları da maydanoz yeşil elma limon zencefil (bazen elma yerine kiviyi kullanıyorum, bazen tamamen meyveyi çıkarıyorum) yapıyorum, anında tazeliyor insanı. bu arada çıkan posaları çöpe atmayın evcil hayvanınız varsa, posaları et suyuyla yumuşatılmış yulaf kepeği ile karıştırıp tepsiye serin fırınlayın mis gibi ev yapımı köpek bisküvisi hazır^^