şükela:  tümü | bugün
 • bir yayıncılık akımı.
  bu akımda hiç bir şeyin yaşanmadığı yayınlar yapılıyor. ne bileyim, saatlerce tren yolculuğu, 12 saat süren yanan şömine yayını, 48 saat süren gemi yolculuğu yayını gibi yayınlar iskandinav ülkesi norveç'te giderek daha çok izleyici topluyormuş.

  --- spoiler ---

  tv’deki şömineye 1 milyon izleyici! dünyanın en ‘mutlu’ ülkelerinden norveç’te ‘yavaşlık’ revaçta... norveçliler saatlerce ‘hiçbir şeyin yaşanmadığı’ programları izliyor!
  mutluluk araştırmalarının her daim üst sıralarında yer alan iskandinavya ülkesi norveç’te, yeni bir televizyon programı akımı patlak verdi. norveçliler, saatlerce ‘hiçbir şeyin yaşanmadığı’ programları izliyor. ‘slow tv’ (yavaş ya da sakin tv) adı verilen akım 7 saatlik bir tren yolculuğunun yayınlaması ile başladı.

  norveç’in ulusal kanalı nrk da bu akıma boyun eğdi. kanalın bir şöminenin yanışını 12 saat boyunca ekranlara getirmesini 1 milyon kişi izledi. ‘gemi yolculuğu’ ise, 5 milyon nüfuslu ülkede 3 milyon kişi tarafından izlendi. tv eleştirmenleri, programların ‘ya bir şey olursa’ düşüncesiyle izlendiğini düşünüyor

  --- spoiler ---

  eh ülkelerinde her gün başka aksiyon her gün yeni gündem, bir gün bomba patlar, bir gün ortalık karışır, yanı başlarında savaş, eh adamlar bunalmışlar uzaklaşmak, dinginleşmek istemişler herhal.
 • esasında "nasıl yapılır" videolarına çok benziyor bu format. sadece, tüm hadiseyi herhangi bir kurguya tabi tutmadan komple (lök diye) yayınlıyorsunuz. gurbet hasreti çeken kişilere, etrafı seyretmek için sadece gündüz seyahat edenlere ilaç gibi gelebilecek bir girişim aslında. türkiye'de yapılsa böyle bir şey, ben takip ederim doğrusu. 1 saat süren bıçak seti reklamını ilgiyle izlemekten muzdarip yahut bu fiile müptela kişiler arasında tutabilir, kendi alt kültürünü yaratabilir.

  son zamanlarda en sevdiğim şu yerli youtube kanalı da benzer bir yaklaşıma sahip.

  https://www.youtube.com/…2tgp2y-lexqyvsdcqzw/videos

  ayrıca şurada anlatılmış hadise.

  ayyyyrıca norveçlilikten aldığım tadı hiçbir şeyden almadım. künefe? belki.
 • norvec'te bir yolcu gemisi ya da trenin yolculugunu, bir sominenin yanisini vb. bastan sona, hikaye kurgusu, senaryo, drama, final olmadan, oldugu gibi canli ya da banttan yayinlayan ve milyonlar tarafindan izlenen yeni bir reality show turu.

  (bkz: norveç'te yayın yapan deneysel tv kanalı)