şükela:  tümü | bugün
 • amerikan otoyol güvenliği sigorta enstitüsü (bkz: iihs) tarafından 2012 yılında uygulanmaya başlanmış yeni önden çarpışma tesinin adı. kabaca küçük nokta çarpışma testi diyebiliriz. bugüne kadar otomobillerin önden çarpmalara karşı güvenliği araçların 60 km hızla ve araç burnunun doksan derece ile bir kütleye çarpıştırılmaları ile ölçülüyordu ,iihs in araştırmalarına göre önden çarpmaların önemli bir kısmı araç köşelerinden diğer araçlara ya da sabit yol kenarı nesnelerine çarpma şeklinde gerçekleşiyor ve ölümle sonuçlanıyor, bu yeni test biçiminde araçlar saatte 40 mil hızla(yaklaşık 64 km/s) ile aracın ön kısmının sürücü köşesinden sabit bir engele çarptırılıyor, testin sonuçları çarpıcı ve çok az araç bu testi tam puanla geçebilmiş.
 • euro ncap tarafindan puanlama kriteri olarak kullanilmayan testtir. kullanilan icin (bkz: moderate overlap crash test)

  ancak euro ncap testlerinden 5 yildiz almayi basarmis onlarca aracin iihs tarafindan yapilan small overlap testlerinde darmadagin olmasi neticesinde euroncap ve arac ureticileri uzerinde baski olusmaya baslamis ve yeni nesil araclarda guvenlik kriterlerinin bir adim daha ileri gitmesi ihtimalini fazlasiyla arttirmistir.

  bu adimin atilmasi sonrasindaki adim icin bknz. arkadan carpma testi
 • amerikan otomotiv çarpma testlerinde overlap engele tam ortadan değil de aracın sağ veya sol tarafına sapmış bir şekilde çarpmak şeklinde kullanılıyor (veya siz sabitsiniz, engel size böyle çarpacak... aynı şey). small overlap crash test de hali hazırda var olan bir testin amacının farklılaştırılmış ve ters çevrilmiş hali.

  amerikan piyasayında 90'lı yılların ortasından 2000'li yılların ortasına kadar üretilen arabaların çoğu gelen şikayetler üzerine yakıt sistemleri testine tabi tutuluyor. şüphelimiz piste yerleştiriliyor, sabit duran bu araca 50 mil hızla tam yakıt deposuna odaklanmış bir şekilde darbemizi indiriyorlar sled ile. ki bu arkadan çarpma testinin resmi adı da "70% overlap rear impact test" oluyor. ki tam depoya denk geldiği için darbe; yakıt deposundan motora yakıtı götüren borular (en çok sorunlu olan bölüm burası özellikle tam depo çıkışı), kasa ile depo arası giriş gibi parçaların da canının acıması bekleniyor.

  işte yeni nesil önden çarpma testinde de benzer bir yere odaklanarak darbe göndermek seçilmiş. öyle tam ortadan duvara girdirmektense makinaları, tam sürücünün olduğu yerden girdirecekler. ayrıca 10 senelik bir mazisi olan 75 derecelik direk testi de bu amaçla getirilmişti, direğin arabaya temas ettiği yer ise bizim sürücünün gövdesiydi.

  yalnız şunu da söylemek gerekir ki testlerin prosedürlerini hep nhtsa belirler, özel test şirketleri de araç gereçlerinin çoğunu kendi hazırlayarak standartlara uygun bir şekilde devletin kendilerine verdiği eski veya yeni araba diye düşünmeden öperler. sonrası ise hurda zaten :))

  %70 overlap, arkadan çarpma şöyle;
  http://www.youtube.com/watch?v=laackoxhsqk

  bu da başlıkta bahsedilen önden çarpma;
  http://www.youtube.com/watch?v=pg9h4xmjv6y

  direk testi de şöyle (ki bu test yapılan direği çoook yakından izlemişliğim var);
  http://www.youtube.com/watch?v=dgmbnpz0rgo
 • araba kullanırken sürekli aklımdan geçen test videoları yüzünden özellikle sollama ve şerit değiştirme gibi sürüş konularında daha da dikkatli davranmamı kendime öğütlediğim çarpışma testidir.
 • 2012'de şöyle sonuçlar alınmış misal.
 • şu testi geçememiş yada düşük not almış arabaya bırak binmeyi, başka bir araçla yakınından geçerken dahi tedirgin olduğum araç haşat etme testidir.
 • volvo'nun ne kadar özen gösterilmiş bir tasarımı olduğunun bir diğer kanıtı daha.
 • subaru forester başta olmak üzere tüm subaru modellerinin gayet başarıyla bitirdiği testtir.
 • http://www.youtube.com/watch?v=bmxxwwouyt4

  not: sıralama en iyiden en kötüye şeklinde. bu testler perde havayastığının ne kadar önemli bir şey olduğunu da çok güzel gösteriyor.