• --- spoiler s10e03 ve biraz da s10e04 ---

ben lex'e iyice kafayı taktım. dosya çalışıyo mu diye hızla dizinin rastgele dakikalarında dolaşırken ekranda bi anlık beliren kel kafayı** lex sanmamla yaşadığım heyecan, olayın aslını öğrenmemle son buldu malesef.

klasik son dakika atraksiyonları ve kara'yı yeniden görmek dışında bizlere çok bi şey katan bi bölüm olmadı bence. ama epguides'tan sıradaki bölümün linkine tıkladığımda karşıma çıkan konu açıkçası yeniden heyecanlanmama yol açtı. gerçi yine her şey geyik bi olay etrafında seyrederken sonlarda baya önemli birkaç şey olacak da olabilir ama belli olmaz*

edit: s10e04 muhteşem ötesi çıktı. emeği geçen herkese helal olsun.

--- spoiler s10e03 ve biraz da s10e04 ---
  • --- spoiler s10e04 ---

içimizi ısıtan izlenmeye doyamayan bir bölüm oldu "homecoming". clark kent'in içinde bulunduğu karamsar ve emo ruh halini üzerinden atmasıyla izleyici olarak bizlerde bi oh çektik nihayet. şunuda belirtmeden geçmiyim erica durance sen insansan biz neyiz?

son olarak;

her ne kadar senaristler bu dizide bu adam uçmayacak dedilersede farketmeden de olsa uçmuştur sonunda clark kent.yada erica durance'e 2 metreden fazla yaklaşmak adamın ayaklarını yerden keser demek istenmişte olabilir. *

--- spoiler s10e04 ---
  • spoiler s10e04

--- spoiler --

uzun zamandır bu kadar mükemmel bi smallville bölümü izlememiştim. tv.comda 9.9 aldığını görünce baya meraklandım ve "acaba gerçekten de o kadar iyi mi ya" diye düşünmedim değil. ama bu bölüm tek kelimeyle mükemmeldi. çok aksiyonlu ya da dövüşlü bi bölüm değil belki ama hani dışarıda lapa lapa kar yağarken siz sıcacık evinizde en rahat koltuğa gömülüp elinizde de sıcak bir içecekle o kar yağışını izlersiniz ve tatlı bi huzur duyarsınız ya ; işte öyle bi bölümdü 200.bölüm. insanın içini huzur dolduran yer yer gülümseten ve "ben bu diziyi 9 yıldır boşuna izlemiyorum ya" dedirten bi bölümdü. clark'ın lois'in lana konusundaki hassaslığını fark etmesi ve üzülmesi , geleceğe gittiğinde lois'in onun sırrını bu kadar iyi karşılamış olmasına şaşırıp bir o kadar sevinmesi ve ona sahip olduğu için ne kadar şanslı olduğunu anlaması, taa birinci sezon ikinci bölümde gördüğümüz böcek çocuğun gelmesi ve clark gibi hepimizin de kesin lois'e bişey yapacak diye düşünmesine rağmen clark'a teşekkür etmesi, clark'ın sonunda içindeki karanlıkla yüzleşip insanlara umut verdiğini onlara yardım ettiğini anlayıp anı yaşamaya karar vermesi, oliver'ın clark'ın bir gülümsemesiyle dostunun yanında olduğunu anlaması ve o uyuz kadınla röportajında gayet kendinden emin konuşmaya başlaması.
    ve tabi ki en sonundaki "i love you" sahnesi ve klasik superman filmlerinde gördüğümüz lois'in clark'ın ayaklarının üstüne çıkması ve sondaki sürpriz ; dans ederken clark'ın havalanması ve her ne kadar ikisi de farkında olmasa da uçmaları.
    mükemmel.... son sezonunda hem de 200.bölümünde hatırlarda kalacak bir bölümdü. her ne kadar bu sezon bitmesini istemesem de biliyorum ki, böyle bir bölüm yazan senaristler dizi finalini de akılda kalacak en güzel biçimde yazarlar, ondan içim rahat.

edit: söylemeyi unutmuşum james marsters iyi ki varsın *

-- spoiler ---
  • spoiler s10e04

--- spoiler ---

bu dizinin ilk bolumunun sonunda ve sezon finalinde calan lifehouse - everything, bu bolumde de balo sahnesinde lois ile clark dans ederken caliyordu. sarkinin tam vurucu kismi geldiginde "you're all i want, you're all i need, you're everything" kisminda ise sarki kesilmistir. o an icin mukemmel olacak sozleri dinletmemisler yapimcilar dansi yarida kesmislerdir. sezon finalini de eger bu sarkiyla yaparlarsa bu hakikaten finale demektir.

--- spoiler ---
  • spoiler yazmak istemiyorum. smallville'e ucundan kıyısından köşesinden dokunmuş herkesin seyretmesi gereken bir bölümdü bence s10e04. bitmesin istedim, ama bitti malesef. en iyi bölümler arasına şüphesiz girmiştir gözümde.

edit: son günlerde smallville'in eski sezonlarından seçme bölümler seyrediyordum. ama s10e04'ü seyrettikten sonra birden eski bölümleri seyretme isteğim azaldı, hatta nerdeyse kayboldu. tadı damağımda kaldı hiç bozulmasın istiyorum heralde.

bu arada spoiler vermeden duramayacam galiba*

--- spoiler s10e04 ---

brainiac'ı da gördük artık ve lex'i yeniden görme isteğim her geçen gün artıyor. umarım görürüz görürsek gerçekten süper olur.

ayrıca chloe sullivan'ı tekrar göreceğimize dair umutları arttıran torch sahnesini de unutmamak gerek diye düşünüyorum.

--- spoiler s10e04 ---

ek: spoiler yerine bozucu kelimesinin yerleşmesini ummak benim için bile bir hayal. bu giriye` :yok artıkdahil edemedim kendisini malesef. :hehe`
  • haftalardır senaristinden oyuncusuna, önceden izlemiş yorumcusundan fanına herkes 200. bölümün ne kadar muhteşem olduğundan bahsediyordu. beklentileri bu kadar yükseltince, bölüm nasıl olursa olsun bunu karşılayamaz herhalde şeklinde bir düşünceyle izlemeye başladım, fena halde yanıldım. 100. bölüm de dahil olmak üzere geri kalan bütün bölümleri solladı sanki 'homecoming'.

--- spoiler ---

özellikle gelecek sahnelerini ve tabi ki son sahneyi izlerken gözlerim doldu resmen. dizi 10 senelik olunca, ilk sezonları hatırlayıp duygulanıyor ister istemez insan herhalde. nerede lana'nın önünde kekeleyen clark, nerede şimdiki 'lois, get over here!' diyen clark. ve tabi ki nerede 2017deki 'uptight' ve 'nerdy' clark.

lois'le clark'ı lifehouse'un bir şarkısında dans ettirmedikleri için senaristlere teşekkürü ayrıca borç bilirim.

--- spoiler ---
  • senaristler yine yapacaklarını yapmış, sezonun dördüncü bölümü itibariyle izleyiciyi zevkten yarmıştır. bundan sonra bu çıtayı düşürmeden devam etmelerini istiyorum ama her sezonda olduğu gibi yine dandik bir bölümle karşı karşıya kalacağız önümüzdeki hafta.

tabii o an geldiğinde yanılmış olmayı çok isterim.

kostüm, uçuş, saç, gözlük derken bir an gelecek, bu dizi bitecek; son 5-6 bölüm yardıracak, 10 sezondur izlemediğimiz kadar güzel şeyler izleyeceğiz ve çat diye bitiverince de "uuuuulaaaan devam etseydi keşke !!" diyerek gam üstüne gam yiyeceğiz.

her ne kadar tüm bölümleri kaliteli olmasa da başarılı strateji ve son sezondaki konuyu bağlama başarılarına göre gelecekte hatırlanacak bir dizi olmuş olacak. spin-off işine girip cılkını çıkartmazlarsa, tadında kalırsa daha güzel olacak.

--- spoiler ---

o kadar bekledim clark'ın lois'e sırrını söylemesini, hani "romatin bir andı" dedi ya 2017deyken. dedim kendi kendime, "dostum bu clark gaza gelip söyler şimdi, ortamı da hazırladı," diye; fakat olmadı.

lifehouse'un parçasına gelirsek, aynı parça birinci sezonda da benzer bir lana lang sahnesinde kullanılmıştı. çok hoş olmuş.

bölüme hoşluk katan unsur karakterlerin geçmişteki sıfatlarını da görmemiz. heyt bea, nereden nereye.

"glad to see you're carrying my torch. cs"

son madde olarak, clark kafayı jöleledi. daha önce de yapmıştı ama şimdi sanki gelecekteki stiline daha çok benzeyen bir şekilde sürmüş.

--- spoiler ---

dipnot: şimdi kalitesiz demek istemiyorum ama çekilecek bir smallville spin-off konusunda caprica'yı hatırlatmak istiyorum.hele ki sen battlestar galactica gibi bir dizinin dalısın. 10 bölümde anca toplayabildiler kıçı. olacaksa da böyle olmasın...
  • senaristlerin bazı noktalarda konuyu orijinal seriye bağlayabilmek için sıçıp sıvadığı dizi.

--- spoiler ---

jimmy olsen nasıl geri döndürülecek sorusuna cevap bulmak amaçlı konuşuyordum arkadaşımla, akabinde jimmy öldükten sonra chloe'nın jimmy'nin kardeşine kamerasını verdiğini hatırlattı.

daha güzeli olan ise kardeşinin de adı jimmy imiş. ben unutmuştum bu detayı.

ilginç vallahi. böylece jimmy döner.

--- spoiler ---

zibit: senaristler değil, ben sıçıp sıvamışımdır. (bkz: #20696390)
  • 200. bölümünü çok beğendikten sonra sıradaki bölüm neymiş diye http://epguides.com/smallville/ adresine baktığımda, çok beğendiğim homecoming* adlı bölümün aslında 199. bölüm olduğunu fark ettim. bi yerde hata var ama nerde*

edit: kryptonian ve morning angelin uyarılarıyla absolute justice 2 bölüm sayıldığı için homecoming'in aslında gerçekten de 200. bölüm olduğunu öğrendim*
  • spolier s10e5

--- spoiler ---

geçen haftaki homecoming bölümünden sonra ister istemez çıtanın düşeceği belliydi. ana hikaye çok ilgi çekici olmasa da karakterler arasındaki konuşmalar, gelişmeler gayet iyiydi bu bölümde. oliver'la tess'in ilişkisini seven bir tek ben mi varım bilmiyorum ama sanki o ikisi tekrardan çift olsa herşey daha ilgi çekici olabilir hazır chloe de gitmişken. ikisi arasındaki atışmalar ve sonundaki tatlıya bağlanma olayı ve clark'la oliver'ın tess'e watchtower gibi önemli bir görev vermesi tess karakterinin iyiye doğru gelişimini arttıracak gibi zaten küçük alexander tüm tatlılığıyla tess'in içindeki annelik duygusunu ortaya çıkarıyor.
    ve tabi ki clark ve lois.... o son sahne bölümün en iyi yanlarından biriydi. lois'in clark ona sırrını söyledikten sonraki tepkisi de takdire değerdi doğrusu. *resmen atladı çocuğun üstüne. clark böyle bir tepki alacağını bilseydi çok daha önce söylerdi bence. * sonuç olarak güzel bir bölümdü eğlenceliydi.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap