şükela:  tümü | bugün
  • avrupa genelinde başlatılan teknolojinin modern şehircilikte kullanılması ile şehir hayatını kolaylaştırma amaçlı akım. mesela hollanda geçen sene bir şehrinde sadece çöp kutularına yerleştirdiği sensörler sayesinde çöp arabaları ve temizlik çalışanlarını daha verimli kullanarak milyon euro seviyesinde tasarruf etmiş. ayrıca sokaklarda gereksiz gezmeyen çöp arabaları trafiğe katkıda bulunmuş. smart cities iot ve düşük güçlü kablosuz sensör networkleri olmadan tek başına bir şey ifade etmiyor.

    http://www.smart-cities.eu/

    (bkz: iot) (bkz: m2m) (bkz: lora) (bkz: sigfox)
  • sağlam araştırmalar için sıcak bir buzzword. güzel bir makale yazarsanız bu isim tamlamasını keyword'lere eklerseniz makaleniizin kabul alma ihtimali artar, okuyucunun ilgisini çeker ve kabulden sonra da citation alırsınız.
  • sıradan bir vatandaş olarak pek bilgim yok ama anladığım kadarıyla teknolojinin şehir hayatında aktif rol alacağı bir konu olsa gerek. zaten plansız ve denetimsiz yapılanmanın devam ettiği şu günlerde akıllı kent projesi nasıl hayata geçirilir bilemedim. eğer akıllı kent ilkelerine göre yapılanma sadece belediyecilik ile ilgili bir yapılanma ise pek bir faydasız buldum. eğer mimari de değişecek ise gayet ilgi çekici olabilir. değişime tanık olmak her zaman heyecan vericidir.