şükela:  tümü | bugün
 • the big bang theory'nin mottosu:

  http://www.imdb.com/media/rm2148373248/tt0898266

  çevirirsek: artık zekiler seksi.
 • üstüne çok az şey yazılmış olması çok ilginç. oysaki bu bir algı biçimi, bu bir bakış açısı.

  başarıya ulaşmış neredeyse tüm canlı türlerinin, bana göre hayatta kalmasını etkileyen en önemli iki etken güç ve zekadır. diğerleri doğal seçilim ile birlikte dejenere olmuş ayvalık tostu gibidir. çok doğal bir içgüdüdür hayatta kalmak için öldürmek. bu yüzden en güçlülerin hayatta kalma ihtimali daha yüksektir. tabi fiziksel güç her zaman için en iyi seçenek olmayabilir. diğer canlılardan 1-0 önde olmak için zeka çoğu zaman çok daha kolay bir başarı anahtarıdır. zeki bi varlık sadece manipülasyon yeteneği sayesinde güçlüyü yönlendirebilir. zekanın avantajı budur bence. etki alanı fiziksel güce göre daha kapsayıcıdır. fiziksel güç hayvanlara, zeka ise insanlığa daha yakındır. günümüz modern insanının daha zeki olması beklenir. içdürtülerine hakim olan insanlar kontrolün, farkındalığın tap noktalarında gezerler. yaratılış gerçeği olarak zor olan sonradan zeki olmaktır. durum böyle olunca zekaya sahip varlıklar daha üstün bi durumda görülüyor.

  yaşam şartlarının da değişmesiyle modernizmin de etkileriyle zeka güç demektir. şüphesiz ki* hem güce hem zekaya sahip varlıklar daha seksidir, çünkü hayatta kalma ihtimalleri daha fazla*

  ilişkili başka bi kavram için (bkz: sapiosexual)

  *
 • her ne kadar "yeni" kısmı çok doğru olmasa da, on numara bir mottodur.

  hep bahsederler ya; çirkin adamların yanında güzel kızlar varsa adam zengindir diye. işte burda çok yanılıyorlar; çirkin adam zeki ise başka bir şeye gerek yoktur. bu kısmı açıyorum biraz; zeki adam nerede nasıl davranması gerektiğini öğrenmiştir (ya da aileden biliyordur), karşısındaki kadına nasıl yaklaşması gerektiğini ama gerçekten mutlu olmak istediği kadına da nasıl davranması gerektiğini biliyordur, iyi bir işi vardır yoksa da mutlaka olacaktır, kadınların en iyi genleri seçerken çocuklarının zeka ortalamasını yukarı çekecek bir adama asla hayır diyemeyecekleri aşikardır.

  daha bir sürü şey var da; sözün özü hem kadın hem erkek için zeka seksidir, çekicidir, afrodizyaktır.
 • nerd evreninde doğru olabilir.

  dünyamızda geçerliliği yok ne yazık ki.

  erkekler için zeka yerine neyin önemli olduğu belli.
  kadınlar içinse hep hindi zekalı hanzorottiler seksi.
 • çok da katılamadığım, daha doğrusu samimi bulamadığım söylem.

  sapyoseksüel başlığında da yazmıştım, zeka sadece çekici olmayı arttırabilen bi faktör olabilir, ama çekiciliğin kendisi değil. veya çekiciliği getiren bir araç olabiliyor, ama gene çekiciliğin kendisi değil.

  peki normalde olması lazım mı ? lazım, evet günümüz gerçekleri gerçekten de zekanın çekici bulunmasını gerektiriyor aslında. ama insanlığın teknolojik evrimi, genetik evriminden ya da fiziksel evriminden daha hızlı geliştiği için insanlar henüz ilişki motivasyonları konusunda zekaya çok fazla önem veremiyorlar. veriyorlarsa bile çekici buldukları için değil, tam aksine çekiciliği vs ortadan çıkarttıktan sonra geriye kalan rasyonellik nedeniyle önem verebiliyorlar.
 • asıl sherlock 2. sezon 1. bölümünde nam-ı değer (bkz: the women) (bkz: irene adler) 'in söylediği gibi brainy is the new sexy dir.