şükela:  tümü | bugün
 • balrog degil gothmogdur o.
 • gandalf balrog ile birebirde kapışmıştır ama smaug'a götü yememiş, yanına 13 cüce ve 1 hobbit alarak smaug'un karşısına çıkmıştır.
  smaug>balrog **
 • balrog'un, herhangi bir ejderhanın ve benzerinin üzerine binip vurmasıyla kırbacı sonuçlanacak karşılaşma.
 • balrog maia ırkından olduğu için kıyas kabul etmeyen kapışmadır

  edit: ayrıca balrog o demonun ismi degil türüdür
 • ejderhaların morgoth'un elinden çıkan canavarlar olması, balrogların ise morgoth icadı olmayan, ea'nın yaratımından önce de varolan maia benzeri ruhlar olması sebebiyle balrogların çok rahat galip geleceğini düşündüğüm karşılaştırma.
  ayrıca ejderhalar kıytırık insanlar tarafından öldürülebilen yaratıklar iken (turin(tamam kıytırık değil ama insan) ve bard) balrogların ungoliant gibi tüm valara ve sonrasında morgoth'a zor anlar yaşatan bir psikopat canavarı kovalayan yiğitler olmasını da hesaba katar ve tarihlerinde yalnızca ecthelion ve glorfindel'e (illuvatar'ın çocukları bazında tabi zira valar'ın ordusu tarafından köküne kibrit suyu döküldü bu arkadaşların) o da canları pahasına yenik düştüklerini de düşündüğümüzde smaug bu arkadaşların yanında semender kıvamında kalıyor yani.
  son olarak gandalf cücelere ben sizinle gelirim ejderi öldürürüm gibi vaadlerde bulunmamış, aksine o günlerde işi başından aşkın olan (bkz: dol guldur) büyücümüz, yolun kısa bir süresinde kendileriyle birlikte olacağını ve bu maceranın kahramanlarından biri olmadığını peşinen belirtmiştir.
 • balrog parası kadar konuşsun. smaug, balrog'un sülalesini satın alır ülen.

  http://newsfeed.time.com/…hest-fictional-character/
 • balrog derken hangisinden söz ettiğinize bağlı biraz muhtemelen karşılaşmanın sonucu. malum, balrog başlı başına bir tür sayılıyor. eğer gandalfı khazad-dûm'den aşağı sallayıp pokemon misali evrilmesine yol açandan söz ediyorsak, maiar olmasına rağmen pek de matah değildi, tabi bunun yanında smaug da bir ancalagon veya glaurung sayılmayacağına göre...

  sıralama muhtemelen şöyle olacaktır; isimsiz gandalf the grey katili<smaug<gothmog (pelennordaki ork komutan olan değil tabi, feanor-fingon ve etchelion'un katili)<glarung<ancalagon

  asıl soru ancalagon mu yoksa sauron mu döver olmalı bence...
 • karar vermesi zor bir versus

  bir görüşe göre balrog smaug'u çanta yapar. adeta ateşten gömlek giymiş gezmektedir.

  diğer bir görüşe göre smaug bütün cüceleri kovup dağın hakimi olacak kudrete sahip olup statükosunu gayet rahat korurken, balrog daha gri galdalf'ı bile yenememiştir.

  ayrıca smaug'un boyut avantajı vardır.
 • :??