şükela:  tümü | bugün
  • doç. dr. bozkurt şener'in dünya göz hastanesi'nde uyguladığı, diğer yöntemlere göre daha başarılı olduğu ve daha az komplikasyon yarattığı iddia edilen lazer cerrahisi. yakında tecrübe etmeyi düşünüyorum.
  • yaklaşık 3 ay önce dünya göz tunus şubesinde olduğum teknik. -3.50 miyop vardı sıfırlandı. şuan çok hafif hayatı etkilemeyecek şekilde göz merceği içinde uçan cisimler görüyorum ama doktora gittiğimde bir problem olmadığı söyledi, onun dışında şuan için göz kuruluğu vs hiçbir problemim yok.

ameliyat hakkında kısa bilgi vereyim, sabah 8 de hastaneye gidip önce lazer için muayene oldum, göze damla damlatıkları için öğlen 1 :30 gibi ameliyata girdim, girip çıkma yaklaşık 10 dakika sürdü. göze uygulanan lazer 10-15 saniye kadar diğer zaman temizleme, aletleri ayarlama vs için geçiyor. ameliyat sırasında yanma, batma vs hiçbir şey yok rahat olun. ameliyattan çıkınca bulanık şekilde görebiliyordum yanma falan da yoktu 3 dakika kadar. ameliyattan çıkıp arkadaşın yanına oturunca bir yanma başladı ki tarif edemem.. :) yanınızda muhakkak birileri olsun, sizden almanızı istedikleri damlaları damlatmak için lazım olacak. ameliyattan çıktıktan tam 3 saat sonra yanma batma hissi geçti, sadece hafif bulanıklık kaldı. hatta sakarya’ya döndüğümde arabayı ben kullandım. yanma batma da dayanılmayacak bir acı değil, o konuda da içiniz rahat olsun. lens ve gözlükten kurtuluyoruz 3 saat dişinizi sıkın canım..

3 damla verdi doktor, birisi 7 gün, birisi 10 gün, sonuncusu da 30 gün kullanılacak. 1 ay kadar geceleri araba farları, led ışıklar vb ışık kaynaklarında ışık saçılması oldu ama şuan geçti. o dönemde bile araba kullanmanıza engel bir durum yok.

fiyat konusunda; 9000 istemişlerdi, adalet bakanlığının indirimini de kullanarak biraz pazarlıkla 7500 tl ye muayene + ameliyat oldum.

aklıma gelenler şimdilik bu kadar.. kesinlikle tavsiye ediyorum.

edit: aradan bir yıl geçti, çok şükür hala gözlerim iyi. birkaç ay önce doktora kontröle gittim nazar değmesin normal bir insandan daha iyi gördüğümü söyledi, ben de öyle hissediyorum. kesinlikle tavsiye ediyorum, korkmayın. geçmiş olsun..

edit 2: değerli dostlar atılan onlarca mesajdan sonra güncelleyeyim dedim, hala iyiyim çok şükür görmede hiçbir sıkıntı yok. tavsiye ediyorum hala. cesur olun, sonrası çok güzel..
  • pazartesi batıgöz balçova da oldum . iyileşeyim detayları yazacam.

edit: 21.09.19
    ben 28.01.2019 da batıgöz balçova da smile relax ameliyatı oldum.şu an çok çok çok net görüyorum.hiç bir sıkıntım yok.batıgöz balçova da op. dr mehmet söyler e gidin o yapıyor ameliyatı. ben önce kendi doktorum behram yıldırımşimşek e muayene oldum netgöz de.o ameliyata onay verince batıgöz e karar verdim çünkü cihaz onlarda kendini amorti etmiş o nedenle fiyat biraz daha düşük. ocak ayında netgöz 10.000 tl istedi. batıgöz ise 7.500 tl zaten dolar euro bazında yapıyorlar. aşağı yukarı 1200 euro muş ameliyat .sıkı pazarlık yapın, kredi kartına bölüyorlar ama o zaman rakam değişiyor, biraz ama. ben 5000 nakit 2500 kart tan tek slip çektim,fiyat değişmedi.aklınızda olsun.ameliyatın kendisi 22 saniye sürüyor,saydırıyorlar zaten rahatlamamız için. :) bir kaç dakika da işte aletin ayarı,kalibrasyonu falan sürüyor. haa bu arada cihaz zeiss marka ve sık sık bakımını yaptırıyorlar,ben mesela bekledim bir hafta bakımın tamamlanması için.ameliyat esnasında kesinlikle acı yok.siz dr nin direktiflerini dikkatli dinleyin,söylediğini yapın yeter.lazer ışığını çok dikkatli takip edin,sabit bak dediklerinde kesinlikle sabit bakın. zaten dediklerini yapmazsanız cihaz kendini kilitliyor ve asla çalışmıyor,işlem yapmıyor o nedenle çok güvenli. ameliyat esnasında kesinlikle acı ve koku yok.ameliyatı öğleden sonra yapıyorlar.mutlaka ama mutlaka bir refakatçınız olsun yanınızda ilk gün çünkü size damlaları o damlatacak. ilk 2-3saat biraz yanmanız ve sulanma olacak ama saat başı damlalardan sonra hafifliyor ve 3 saati bile bulmadan tamamen geçiyor. e o kadar olacak artık :) olmadı bir ağrı kesici alırsınız. ama dediğim gibi abartılacak bir yanma değil.ben ağrı kesici bile almadım. size bir gözlük verecekler onu ilk gece elinizi falan çarpmasın uyurken diye takıp yatacaksınız,hafif yüksek bir yastık kullanın . ertesi gün o mucizenin keyfini çıkarmaya başlayacaksınız.yeminle süper bir olay.1-2 hafta içinde süper net görüşünüz olacak. hatta hemen ertesi gün başlıyorsunuz tv deki alt yazıları okumaya.ama abartmayın hemen,yormayın kendinizi ,dinlenin.çalışıyorsanız bir kaç gün izin alın.mutlaka güneş gözlüğü kullanın,ilk zamanlarda biraz ışığa karşı hassasiyet oluyor ama 1 -2 aya tamamen geçiyor inanın. bir kaç ay yapay göz yaşı kullanıyorsunuz eğer ihtiyaç duyarsanız tabii,o da zamanla geçiyor. yani kısacası ben şiddetle tavsiye ederim.bu arada op.dr.mehmet söyler dünya çapında tanınan çok ünlü bir göz cerrahı ,google layın . vallahi dünya varmış,o ne güzel bir histir sabah uyanıp güneşi net görmek. ameliyattan sonra eve gelince ilk işim lenslerimi, solüsyonu ve gözlüğü cöpe atmak oldu :) varsa sorunuz yazın bana
  • eşşek yükü para verip nisanda olacağım lazer. çünkü artık süleyman demirel’le şirek’i ayırmak istiyorum. denizde anam yerine sırtı kıllı orhan amca’ya yüzmek istemiyorum.

lakiiiiin, göz kuruluğum var. göz kuruluğuna tek uygun lazer buymuş. sonuçta lensle zaten kurutuyorum, bari görürken kurusun. inşallah gözlerim taşlaşıp pıt diye önüme düşmez.

yapan, yaptıran, kaynı bu lazerden olan varsa slm asl?
  • iki hafta önce yaptırdığım yöntem, ameliyat sonrası ilk kontrolde sağ gözümde parça olduğu tespit edilerek iki hafta sonra bu gözümden yıkama dedikleri bi operasyon daha geçirdim. tam olarak sıfırlanmadı ameliyat öncesi -4 miyop 0.5 astigmatli gözlerim ameliyat sonrası sol göz -0.5 miyop -0.5 astigmat oldu. sağ göz iki üç gün önce yıkandığı için numarası meçhul ama sanırım astigmat arttı. yıkama öncesi ise 0.25 miyop 0.5 astigmatlıydı. yıkama sonrası daha kötü umarım düzelir
    sorular üzerine edit: yaklaşık 10 ay oldu, gözleri çok yoracak aktivitelerde bulunmazsa görüşüm güzel. ama bi iki saat pc kullanımı, kitap okuma yada ders çalışma sonrası netliği bozuluyor. dinlenip a vitamini alınca düzeliyor. sanırım eskisi gibi gözyaşı üretimi olmadığı için. ha memnunmuyum çok memnunum gözlüksüz hayat güzel varsın ufak yazıları okumayım.
  • 2.5 ay once ankara tunus dunya goz hastanesinde gecirdigim ameliyat. ılk bir ay benim icin biraz sorunlu gecti, gece gorusunde sorunlar ve damlalarimi cok duzenli kullanmama ragmen bilgisayar basinda calistigim icin bulaniklasmalar oldu. bir hafta once baska bir doktora kontrole gittim ve goz numaramin sifirlandigini, ameliyatin cok iyi yapilmis oldugunu soyledi. bulaniklasmalarin sebebinin kotu isiklandirma (ofisimizin isiklandirmasi gercekten kotu, pencereden de uzakta calisiyorum) ve uzun sure kisa mesafeye odaklanmadan kaynaklanabilecegini soyledikten sonra masama sari isikli aydinlatma lambasi koydum ve 45 dkda bir uzaga bakarak gozlerimi dinlendiriyorum. bulanik gorus oldukca azaldi. umarim benzer sorunlar yasayanlara faydasi olur. sonuc olarak iyi ki yaptirmisim dedigim bir ameliyat, koltukta yan yatarak kitap okumayi ve dizi izlemeyi cok ozlemistim, yagmurda gozluk camlari islanmadan yurumek, sabah uyanir uyanmaz goruyor olmak ne guzel duyguymus. 18 yillik aliskanligimdan vazgecmek zorluyor su sira, hala sabah gozluk ariyorum, elimle hayali gozlugumu duzeltiyorum.
  • 2.5 ay önce yaptırdığım ameliyat yöntemi. ameliyat olmadan önce sağ gözüm 7, sol gözüm 1.75 derece miyoptu. dünya göz'de nedense doktorlar bu yöntemi yaptırmanızı istiyor. diğer yöntemlerle yapılan ameliyatların kabaca iki katı kadar bir fiyatı var. gerçekten söyledikleri gibi smile daha mı iyi bilemiyorum ama ben bir kere ameliyat olmuşken en iyisi olsun kafasıyla fazla sorgulamadan smile yaptırdım. ameliyat toplamda 15-20 dakika sürüyor. sizi ameliyathanede beklemeye alıyorlar o sırada gözünüze anestezi görevi gören damla damlatıyorlar. bir makineye bakar pozisyonda yatıyorsunuz, doktor gözünüzü sabitliyor ve beyaz ışığa bakmanızı istiyor. ben kendimi korkutmamak için ameliyat nasıl yapılıyor izlemedim ve nedense gözüme lazer ışını atacaklar 10 saniyede bitecek gideceğim diye düşünüyordum. ne yazık ki öyle olmadığını ameliyatta anladım. beyaz ışığı takip etmem gerekiyormuş ama gözüm uyuşmuş olduğu için nereye baktığımı bile anlayamadım. sonra ışıklar gidip kapkaranlık olduğunda bir şeylerin ters gittiğini ve kör olduğumu düşünüp panik oldum. doktora korkumu belli etmemek için bir şey de söyleyemedim koyun gibi bitmesini bekledim. ilk gözün ameliyatı bitip ikincisine geçildiğinde masadan kalkıp kaçasım geldi. dişlerimi sıkarak dakikalar saydım bitmesi için. bitince adeta ameliyathaneden koşarak çıktım. acı kısmına gelirsek acımıyor ama bende lenslerle hiç çıkarmadan 2 ay uyumuşum gibi bir batma hissi oldu. ameliyattan sonraki 3-4 gün görmede bulanıklık oluyor, odaklanmak özellikle de ışıklı bir ortamda çok zor. sonrasında 2 hafta boyunca batma ve uyanınca gözlerimde aşırı kuruluk oldu. bir de gözlerim kolayca yoruluyordu. şimdi 2.5 ay oldu. ara sıra kuruluk oluyor ve gözlerim biraz çabuk yoruluyor ama artık çok uzaklardaki şeyleri bile görebiliyorum. hayatım boyunca hiç bu kadar net görmemiştim sanırım o yüzden ilk başta her şeyi net görebilmeyi çok garipsemiştim. lens ve gözlük olmadan görebilmek gerçekten güzel bir duyguymuş.
  • bugün ataköy dünya göz hastanesinde olduğum ameliyat. saat 10.00’da muayene için geldiğimde gözlerimin smile lazer’e uygun olduğunu ve istersem aynı gün ameliyat olabileceğimi öğrendim.

son teknoloji smile lazer 9.000 tl, klasik lazik lazer için ise 7.400 tl fiyat verdiler. saat 13.10’da ameliyat hazırlıkları başladı. bildiğiniz mavi ameliyat elbisesini giyince insan tedirgin olmuyor değil.

önce gözümü uyuşturan bir damla damlattılar. ardından önce sağ gözümü ardından sol gözümü hiç ağrı sızı olmadan ameliyat ettiler. yapmanız gereken tek şey doktoru dinleyip hareket etmeden gözünüzle yeşil ışığı takip etmek. hissettiğim tek şey gözüme temas edilmesi oldu. 5’er dakikadan toplam 10 dakika sürdü diyebilirim.

ameliyat sonrası gözümü açtığımda hafif bulanık gördüm, doktor normal olduğunu söyleyip damla damlattı. reçeteyle birlikte güneşten etkilenmemek için koruyucu bir gözlük verdiler.

evden kontrol amacıyla çıktığım için yalnız gelmiştim. haliyle ameliyat sonrası da arabayı kullanarak eve döndüm, yolda hiçbir sıkıntı olmadı.

3 adet damla yazmış. 5’er dakika arayla her saat başı damlattım. biraz önce son damlayı damlattım ve gayet iyiyim. ikinci gün 4’er saat arayla damlatacağım. ameliyattan bir buçuk saat sonra evdeyken çok hafif ağrı ve batma oldu o kadar.

yarın 09.45’te kontrolüm var. şimdilik her şey yolunda gibi duruyor. ilk gün olmasına rağmen uzağı çok net görebiliyorum.
    gözlüksüz hayata merhaba...