1. çok şükür öss 2005'in öğrettiği sayıdır.birçok genç hayatındaki boşluğu doldurmuş oldu böylece.hepsi rahatladı,hepsi gelişti.

  şöyleymiş simit sayısı:
  bi sayıyı asal çarpanlarına ayırıyosun.çıkan bütün sayıları onlar basamağı bilmemne gözetmeksizin rakam rakam topluyosun.(salak bi aşk falı bakarcasına).
  sonra sayıyı alıyosun.bütün rakamlarını topluyosun.topladın mı.hah!şimdi bak bakalım bunlar eşit mi.
  eşitsee simit sayısıdır,çıtır çıtırdır,tadından yinmez.
  afiyet olsun.

  edit:zor demedik,komik dedik.

  (bkz: ego tatmini için uygun olmayan anlar)
 2. artık tamamen sapıttığı bilinen ösym'nin "hani müfredat değişecekti?" sorularıyla boğuşmamak için sorduğu soru. *
 3. eğer tanımı soru içinde verildiyse hakkında boşuna yaygara yapılan, öğrencilere kek bir soru olarak geri dönen matematiksel kavram. geçen seneki "kafes noktası" olayından sonra bu tarzın (soru içinde tanım yapıp ilgili cevabı isteme) devam edeceğini tahmin etmek de zor değildi.
 4. ösym nin uydurdugu dandik tanımlarin 2005 modeli. normalde 3 saniyede çözülebilecek soruya bir kaç saniye fazladan "smith mi,o ne lan?"diye bakilmasina sebebiyet vermistir,tanımı yapilmis olmasina ragmen. bir de 2004 modeli vardi bunun kafes noktasi diye.
 5. 2005 öss sınavının en kolay sorularından birine konu olmuş sayıdır ama bir sürü yaygaraya neden olmuştur. geçtiğimiz yıllarda aynı şekilde mükemmel sayı sorusu sorulmuştur ki bu tür sorular daha çok, okuduğumuzu anlıyor muyuz tadında sorulardır; çünkü matematikle birlikte türkçeyi de ölçer. zaten sorudan önce tanım, tanımın üstüne örnek verilip sonra soru sorulmaktadır. yani nedir? smith sayısı okuduğunu anlayan ve dört işlemi olan herkesin kolaylıkla tespit edebileceği bir sayıdır.