*

şükela:  tümü | bugün
 • washington d.c.de amerikanın en saygın müzelerinden biri.
  sahip olguğu koleksiyonlar, gezen sergileri görülmeye değermiş.
 • tek bir muze olmakta ziyade, bir enstitudur. washington dc'nin ucretsiz muzelerinin pek cogu, bu kuruma baglidir. hava ve uzay muzesinden tutun, dogal tarih muzesine kadar. bunlardan pek cogu national mall cevresinde konuslanmistir. sergiler, gosteriler vs. eksik olmaz.
  4 temmuz kutlamalari cercevesinde, her yil degisik bir kac ulkenin temsil edildigi ve her seyiyle tanitildigi, smithsonian folklife festival'a da imza atarlar, national mall'i bayram yerine cevirirler..
 • abartıldığı gibi süper bir müze olmamasının yanında, turistlere maskot poster ıvır zıvır satmak için kurulduğu söylenebilir.
 • smithsonian museum u ve bi çok şeyi içinde bulunduran, zamanında simcityde yerleştirilebilen bir yapı olmakla beraber, tuğladan yapılma, hoş kokulu bir yerdir.
 • dalinin original resmine 5 cm yaklaşmama izin vermiş yerdir..
  fotograf çektirdim.. güzel resimdi..
 • washington dc'nin müze tekelini ellerinde tutan adamlardır bunlar...

  kısa turistik gezilerde müze gezmemeye yeminli olduğum halde, kısır dc sokakları yüzünden epey bir smitsonian çeşidi hatmetmiş bulundum. bu müzelere giriş genellikle bedavadır, sadece tesadüfen geçici gösteriler varsa onlar için para alırlar.. bizim müzelerle kıyaslanmayacak kadar geniş menülü food courtlarında bira, şarap gibi içecekler edinmek de mümkündür. yani entel ortamda gündüz gündüz kafa bulmak gibi bir seçenek de mevcut meraklısına..

  kendi adıma müzeler arasında amerikan tarihi müzesini ilgi çekici bulmadığımı söyleyebilirim, belki tek istisnası bayrak restorasyonu konusunu görmek olabilir (bkz: #6031638) ama doğal tarih müzesi o civara yolu düşen herkesin muhakkak görmesi gereken bir yer... özellikle hayvanat türleri veya antropolojik gelişmeler meraklısı için saatler geçirilecek bir yer... bir de takatiniz kalırsa mineral bölümünü özellikle tavsiye ederim, insanı durup dururken eline kazmayı alıp sağa sola saldırmaya heveslendiren bir bölüm orası... üstelik hiç değilse, abuk subuk mickey mouse temalı ürünler yerine, bir yığın taş veya maden örneğini hediyelik adı altında yük edinebilirsiniz.
 • napoleon bonaparte'in eli göbegindeki meshur portresi de bu müzelerin bünyesindedir.
 • star trek the original series'te kullanılmış olan ve şu anda paha biçilemeyen bazı sahici zamazingoların korunduğu yer.