şükela:  tümü | bugün
 • konular genel olarak muhasebe,hukuk,vergi mevzuatı,genel hukuk,mali tablolar analizi ve denetimdir. ekstra kasılacak kadar zor bir sınav değildir.askerliği ertelemesi ise gerçekten çok faydalı.
 • turmob denen kurumun az kişinin kazanması için muazzam çaba harcadığı, istatistikbilimini son haddine kadar kullandırdığı, standart sapmanın sapıtıncaya kadar eğilip büküldüğü sınavdır. (şöyle ki; ilk girdiğim sınavdan 61 net ile 58 puan, ikincisinden 62 net ile 74 puan aldım.)

  100 sorunun müfredattan***, 20 sorunun genel kültür-genel yetenekten*** geldiği; doğrunun yanlışı götürmediği; kazanma barajının 60 puan olduğu bu sınavı türkiye cumhuriyeti sınırlarında kazanma oranı %8 (sekiz)dir.

  yılda üç kere yapılmaktadır. başvurular ve ayrıntılı bilgi için (yani kaç para bayılacağınızı öğrenmek için) bulunduğunuz ilin muhasebeciler odası'na başvurabilirsiniz....
 • haziran 2006 da sınav kazanma barajının 65 olacağı rivayet edilen,

  www.ismmmo.org.tr den detaylı bilgi edinilebilen sınav..
 • an itibariyle istanbul ve ankara'da yapılmakta olan sınav.
 • bu sınava katılmak için ilgili mali müşavirler odasına (bulunduğunuz şehirdeki) başvurduğunuz dönemden itibaren sınav hakkı 3 yıldır. her yıl 3 adet sınav hakkı olduğundan 9 sınav sonunda sınav yeterlilik puanını (100 üzerinden en az 60) alamadığınız takdirde sınav hakkınız sona ermiştir. tekrar dosya açtırmak için gerekli evrakaları ve ücretleri yatırıp başvurmanız gerekir.

  bu sınavı kazandığınızın açıklandığı tarihten itibaren staja başlama süresi 2 yıldır. bu süre içerisinde stajı başlatma dosyasında bulunan işyeri evrakları ilgili odaya teslim edilmesi gerekir.
 • 59,93 almanın mümkün olduğu sınav. (bkz: kendimden biliyorum)
 • 0-100 arasında herhangi bir puan almanın mümkün olduğu sınav. (bkz: kendimden bilmiyorum)
 • kazanan erkek mali musavir adaylarinin turmob'dan almis olduklari yaziyi askerlik subelerine bizzat goturmeleri tavsiye olunan testtir.
 • yapılan her sınavın bir öncekinden daha zor olduğu; fakat buna karşılık barıjın sürekli yükseldiği sınavıdır. baraj kasım 2007 döneminde 120 soruda 82-83 doğru aralığına kadar yükselmiştir. mart 2008 de ise beklenen 86-87 doğru civarındadır.

  2008 yılında dosya açmaya 800 ytl sınava ise 125 ytl ücret alınmaktadır. sadece bu ücretleri vererek kazanan türkiye de cok nadir insanlar vardır. bu ücretlerin yanında kurs gitmenin gerekmektedir. kursun ücreti de yaklaşık 1200-1500 ytl civarındadır. kursa gitmeden kazanırım diyenler genellikle 3-4 kere sınava giriyorlar ve sınav ucretini oduyorlar. 3-4 kere sınava girmeylede sorun ortadan kalkmıyor. sonra başkan gitmemek için direndikleri kursa tıpış tıpış gidiyorlar. sadece staj başlatana kadar 3000-3500 ytl civarında bir maliyet ortaya cıkıyor.

  bu sınavın bir güzel huyu daha var. girmeden önce çıkmış sorulara bakarak "ben biraz çalışırsam bu sınavı kesin kazanırım" havası katar insana. ama işin aslının öyle olmadığını hazırlanmaya başladığınız da anlarsınız. anladıktan sonra da "bu sınav cok zor" diye dert yanmaya başlarsınız. insanın bütün sosyal hayatına el koyar. bu da ona yetmez ve iş hayatınıza da el atar. bu durumda sizin yapacagınız en güzel sey kendinizi avutmaktır. "ulan 3-4 ay hayatım olmayacak ama sonra gelsin paralar" diye düşünerek hayaller kurun. sonunda olmadıgını gördüğünüzde hayal kırıklıgı yasayacaksınız ama hiç değilse sınav derdinden kurtulmuş olacaksınız.