şükela:  tümü | bugün
  • elektronik sigara dünyasında saygın bir yeri olan smok markasının dokunmatik ekranlı* cihazı.

https://www.smoktech.com/kit/g-priv-2

tfv8 x-baby atomizer ile birlikte satılan g-priv 2 kit'in bir bakışta artı ve eksileri:

+ 230 watt'a kadar güç
    + rba başlığı ile kullanılabilme
    + dokunmatik ekran
    + kolay kullanıma sahip menü
    + mıknatıslı pil haznesi kapağı
    + üst kısımda bulunan hava kanalı
    + pass-through özelliği ile şarj olurken kullanılabilme

- dokunmatik ekran
    - rba başlığının ayrıca satılması
    - rba başlığı ile gelen tellerin dandikliği
    - ağırlık
    - 2 ml'lik likit haznesi (avrupa versiyonu)
    - cihazın altına yerleştirilen usb girişi

bir kısım özellik hakkında gevelemeler zinciri:

.: coil :.

yaklaşık 2 aydır farklı coil'ler ile kullandığım bu cihaz, üzerine takılı bir, bir de kutuda olmak üzere iki coil ile geliyor. takılı olan coil q2 diye bilinen, 0.4 ohm'luk ikili (dual) coil. kimileri bu coil'e bayılsa da ben hiç haz etmedim zira çok kısa sürede coil yandı. bu coil'lerin önemli bir kısmında üretim hatası olduğu söyleniyor fakat benim de hatam olabilir. pek emin olmadığımdan üzerine yorum yapmadan devam ediyorum.

q2 coil yerine paketteki t6 isimli 0.2 ohm'luk, altılı (sextuple) coil kullanmaya başlayınca cihaza alıştım. hemen hemen tüm likitlerin aromasını ve notların pek çoğunu kolayca almaya başladım fakat burada da şöyle bir sorun var: coil'lerin performanslı kullanımı maksimum 10 gün. bu da demek oluyor ki her ay üçlü pakette satılan (90tl) coil'lerden bir paket almak gerek.

toplamda 5 adet coil'i harcadıktan sonra elektronik sigara maceramda ilk defa rba deneyeyim dedim ve rba başlığını satın aldım (80tl), kutunun içinden çıkan dandik tel coil, pamuk, alyan anahtarı ile youtube videolarını izleye izleye ilk coil'imi sardım ve neden rba tercih edildiğini anladım: likidin asıl aroması, üst orta alt notları, yan notları, çapraz aroması vb. ne varsa bu coil'ler ile alıyorsunuz.

dandik coil de ömrünü tamamladıktan sonra coil'leri kendim sarmak istemediğim için gidip hazır sarılmış (0.4 ohm) coil ve organik pamuk aldım. şimdi 2 günde bir birkaç dakika süren bir işlem ile pamuğu değiştiriyorum, püfür püfür keyfime bakıyorum.

.: tfv8 x-baby atomizer :.

üstten doldurmalı ve aynı zamanda üstten hava kanalına sahip bu atomizer ile akıtma diye bir sorunum kalmadı. atomizer nispeten fazla ısınıyor fakat bu ısı ağzınıza/dudağınıza kadar gelmiyor. hazır coil'ler ile hiçbir sorun yaşamıyorsunuz, eğer rba kullanıcısı iseniz pamuğunuzu düzgün yerleştirdiğiniz müddetçe yine sorun yok.

fakat bu atomizer'ın başka bir sorunu var: avrupa modelini satın almak zorunda kaldığım için sadece 2ml'lik hazneye sahip. bunun anlamı günde 5 kere hazne doldurmak zorunda kalmak zira rba ile kullandığımız için likidi çok hızlı bir şekilde tüketiyor. tankı doldurup gece dışarı çıkayım deseniz mekanda içeceğiniz ilk içecekten sonra tekrar doldurmanız gerekebilir. bu yüzden yanınızda şişeyle likit taşımanız şart gibi.

.: ergonomi :.

atomizer ve iki adet pil ile birlikte toplam 350 gram geliyor. tasarımı muazzam, öyle
    elektronik sigara kırolarının elinde gördüğünüz gibi büyük değil, benim avcuma sığıyor fakat ağır yahu. tevellütü yetenler türkiye'de ilk satılan telefonlardan olan kapaklı motorola ile benzerlik görebilirler zira ikisi de pantolon düşürüyor.

ateşleme butonu cihazın bir tarafını neredeyse kaplıyor, böylece başka cihazlardaki gibi buton aramak zorunda kalmıyorsunuz. fakat bunu böyle nefis bir şekilde halleden tasarımcılar neden usb girişini alta koymuşlar anlamış değilim. cihazı şarj ederken dik tutmanız imkansız, yatık durmak zorunda ve bu pek de hoş değil, coil'in dengesiz satürasyonuna sebep oluyor. apple mouse'u kim tasarladıysa bunu da o tasarlamış herhalde.

mıknatıslı pil kapağı ise aklımı başımdan aldı. tek bir hamlede kapağı açıyorsunuz ve işte iki piliniz de orada. pilleri değiştirdikten sonra kapağı kapatmak için ise tek yapmanız gereken olması gereken yere doğru bırakmak. cidden harika çözüm.

.: dokunmatik ekran :.

dokunmatik ekran kıroluk gibi görünse de bir önceki jenerasyonda kullanılan, cihazı ayarlamak için gerekli fiziksel butonları ortadan kaldırdığı için aslen harika bir çözüm. hem cihazın görünüşünü sadeleştiriyor hem de basit arayüz ile birlikte kullanım kolaylığı sağlıyor.

gel gelelim aynı dokunmatik ekranın bir sorunu var: eğer ekranı kilitlemezseniz kendinizi bir anda cihazı 230 watt'ta ateşlerken ve "n'oluyo lan!" derken bulabilirsiniz. cihazı tutuş şekli itibariyle ya avuç içi ya da pençe gibi kıvırdığınız parmaklarınız ekrana değiyor ve ayarları değiştiriyor. bunun için ateşleme düğmesi üzerinde bulunan kilit düğmesini kullanmayı alışkanlık edinmek gerek.

.: pil kullanımı :.

bu kısım herkesin kendi likit ve ısı/watt tercihine göre değişse de ben deneyimimi aktarayım.

ben cihazı 2 adet yepyeni sony vtc 6 (ana) ve iki adet yıpranmış lg hg2 (yedek) ile kullanıyorum. alet sürekli elimin altında olduğundan ve 3mg'lik likit içtiğimden pek ağzımdan düşürdüğüm söylenemez. sabah 09.00'dan gece 01.00'a kadar olan ortalama 60watt'lık kullanımda önce vtc6'lar saat 19.00 gibi tükeniyor, sonra hg2'leri takıp vtc6'ları şarja koyuyorum. saat 23.30 gibi hg2'ler de bitiyor. sonra keyfime göre bazen şarjda duran vtc6'ları çıkarıp yatana kadar kullanıyorum bazen de usb kablosunu takıp keyfime devam ediyorum.

.: sonuç :.

elektronik sigaraya başlamak gibi bir niyetiniz varsa direkt bu cihaz ile başlayın. hiç öyle yok dal sigara kadar olanlardan alayım, yok ince bir şey olsun, aman tek pille çalışsın zarif dursun gibi gafletlere düşmeyin zira eninde sonunda bu noktaya geleceksiniz ve az önce bahsettiğim o yollardan geçmek sizin için para, zaman ve sinir kaybından başka bir şey değil*.

eğer biraz deneyimli veya pro bir kullanıcı iseniz de bu cihazı aşağıdaki konfigürasyonla kullanıp bulutları kovalayabilirsiniz:

rba coil başlığı + 0.25 veya 0.4 ohm sarma coil + avrupa dışı atomizer (4ml) + efest 3000 mah 35a pil

not: puffffffffffffffffffff