şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: tuxedo cat)
    (bkz: maskeli kedi)
  • tuxedo (tak-siido diye okunur) ingilizcede smokin demektir.

bu kediler, siyah ve beyaz tüyleri nedeniyle adeta smokin giyinmiş gibi göründüklerinden smokinli kedi olarak adlandırılmışlardır.

diğer tüm kedilere nazaran daha zeki, cesur, akıllı olduğu düşünülen kedilerdir. öyle ki aşağıda milyonlara malolmuş markalar, kuruluşların smokinli kedi tercih etmiş olması bu teoriyi kuvvetlendirmektedir.

felix kedi mamasının tercih ettiği kedi, keza looney tunes 'un sylvester ve penelope pussycat karakterleri için tercih ettiği kedi tipidir. hatta britanya dışişleri bakanlığı'nın palmerston adında smokinli kedisi de vardır. yine amerikan başkanı bill clinton'ın kızı chelsea clinton'ın isteği üzerine bir smokinli kedi 8 yıl kadar beyaz saray'da yaşamış. buradaki bilgilerin hepsinin kaynağı vardır. fakat bir de kaynağı yok ancak değinmekle yetindiklerimse şunlardır:

william shakespeare, beethoven, ısaac newton da bu kedileri tercih etmişler.

soğukkanlı, zeki ve sevecen karaktere sahiptirler. benim de böyle bir kedim var. çok yaramazlık yapsa da günün sonunda o yaramazdan eser kalmayıp sevgi pıtırcığına dönüşmesi ve bana sokulup sevmeye sevilmeye çalışması paha biçilemez.