şükela:  tümü | bugün
 • moskova'nın 360 km. güneybatısında yer alan rus şehri.
  http://img718.imageshack.us/…smolensk2222222222.jpg

  serbest çağrışım (bkz: son peygamber vladimir ilyiç smolensk'e hoşgeldin)
 • il-2 oyununda bir harita. galiba buralarda uçaklar çok çarpışmış.
 • rusya'nin en guzel sehirlerinden biridir, ya da oraya yillardir calismaya degil dinlenmeye/aile ziyaretine gittigim icin bana oyle geliyor olabilir.
  1150 yasindadir ve rusya'nin en batisindaki konumu bircok savas gormesine neden olmustur. sadece son iki yuzyilda fransizlar, almanlar hep smolensk uzerinden girmistir rusya'ya. zaten sehri boydan boya kat eden surlar da durumu ozetlemektedir.
  300-350 bin nufusu ile kucuk sayilabilecek bir sehirdir. belki bu nedenle, belki de avrupa'ya yakin olusundandir; insanlarin rusya'nin diger sehirlerine gore daha guleryuzlu, daha sicakkanli olduklarini fark edeceksiniz.
  merkezinde bir turk restorani yer alir. yalniz bir kez gittim; raki olmadigini gorunce bir daha gerek duymadim. lisans problemleri nedeni ile bulunduramadiklarini soylemislerdi sanirim.
  damak tadi deyince akla, trafige kapali olusuyla moskova'daki eski arbat sokagini hatirlatan oktyabirskoy revolutsi* sokagi gelir. yan yana dizilmis iki restoran ve bir kafe yalniz birkac gun icin kalacaksaniz baska yer aramaniza gerek birakmaz.
  bunlar koy evi tarzinda dizayn edilmis pechki lavochki, tatlilarindan herhangi birini gozunuz kapali siparis edebileceginiz vanil'*, ve corbalarini ozellikle tavsiye edecegim mandorinoviy gus*'tur.
  sehrin hemen her yerinden gorunen yesil katedrali ziyaret etmeyi unutmayin. eksisozluk rusya muhabiri made in siberia'dan simdilik bu kadar...
 • 1812'de ve 1941'de cereyan eden smolensk muharebeleriyle, moskova'ya kalkanlık etmiş şehir.
 • 6 mayıs 1985 tarihinde 2.dünya savaşı'nda gösterdiği direnişe ithafen gorod-geroy(kahraman şehir) ünvanını almıştır.
 • diğer rusya kentlerine nazaran insanı daha sıcak kanlı olan batı rusya kenti.

  şehri tamamen gezmeniz için 2 gün yeterli.
 • her türlü işin tamamen mafya elinde olduğu şehir.