• moskova'nın 360 km. güneybatısında yer alan rus şehri.
    http://img718.imageshack.us/…smolensk2222222222.jpg

serbest çağrışım (bkz: son peygamber vladimir ilyiç smolensk'e hoşgeldin)
  • rusya'nin en guzel sehirlerinden biridir, ya da oraya yillardir calismaya degil dinlenmeye/aile ziyaretine gittigim icin bana oyle geliyor olabilir.
    1150 yasindadir ve rusya'nin en batisindaki konumu bircok savas gormesine neden olmustur. sadece son iki yuzyilda fransizlar, almanlar hep smolensk uzerinden girmistir rusya'ya. zaten sehri boydan boya kat eden surlar da durumu ozetlemektedir.
    300-350 bin nufusu ile kucuk sayilabilecek bir sehirdir. belki bu nedenle, belki de avrupa'ya yakin olusundandir; insanlarin rusya'nin diger sehirlerine gore daha guleryuzlu, daha sicakkanli olduklarini fark edeceksiniz.
    merkezinde bir turk restorani yer alir. yalniz bir kez gittim; raki olmadigini gorunce bir daha gerek duymadim. lisans problemleri nedeni ile bulunduramadiklarini soylemislerdi sanirim.
    damak tadi deyince akla, trafige kapali olusuyla moskova'daki eski arbat sokagini hatirlatan oktyabirskoy revolutsi* sokagi gelir. yan yana dizilmis iki restoran ve bir kafe yalniz birkac gun icin kalacaksaniz baska yer aramaniza gerek birakmaz.
    bunlar koy evi tarzinda dizayn edilmis pechki lavochki, tatlilarindan herhangi birini gozunuz kapali siparis edebileceginiz vanil'*, ve corbalarini ozellikle tavsiye edecegim mandorinoviy gus*'tur.
    sehrin hemen her yerinden gorunen yesil katedrali ziyaret etmeyi unutmayin. eksisozluk rusya muhabiri made in siberia'dan simdilik bu kadar...
  • bana tinder’da eşleşip 1.5 yıl boyunca whatsapptan konuştuğum ama şimdilerde hiç konuşmadığımız moskovalı hatunu birdenbire hatırlatan küçük bir rusya şehri. kız baba tarafından buralı olduğunu söylemişti de o sayede açıp bakmıştım internetten. moskova’ya yaklaşık 400 km uzaklıktadır.
  • 2. kez geldiğim gri ve soğuk şehir. evet, daha kuzey ve daha doğuda bulunan moskova gibi şehirlere kıyasla daha sıcak ama yine de benim standartlarımın üzerinde bir soğuk.

ilk geldiğimde mart ayıydı ve 1 hafta boyunca kar yerden hiç kalkmamıştı. unutamadığım şekilde üşümüştüm. şu an kasım ayındayız. o kadar soğuk değil. güneş arada çok uzaklardan, ağaçların arasından kendisini gösteriyor ama gün içinde en yüksek hava sıcaklığı 4 derece. ona rağmen o güneşin görülüyor olması insanlar için yeterli geliyor ve “şansınıza bu gün hava çok güzel” diyebiliyorlar.

yani şu an bakıyorum da, ben de bu şartlarda geçireceğim 8 ayın sonunda akdeniz / ege sahillerine 1 hafta geçirebilmek için elimden geleni yapardım.
hesabın var mı? giriş yap