*

şükela:  tümü | bugün
 • hersheys tarafindan uretilen cikolatali bar. graham crackers uzerine konan marsmallowun sutlu cikolata ile kaplanmasiyla uretilir.
 • amerikandan cikan ise yariyan nadir tadlardan biri... sahilden yakilan atesin vazgecilmez ve lezzetli eglencesidir... orjinal smores icin graham cracerks'larden biri ikiye bolunur, ustune hersheys'den bir parca konur, cubuga takilmis marshmallow ateste kizartilir ve cikolatanin ustune konur, crackers obur parcasi ile bastirilip sandovic haline getirilir ve ardindan afiyetle yenir...
  derler ki boy scouts bulmustur bu olayi...
 • halleyin sıcak hali
 • citir cikolata altindan agiza dagilan marshmallow gibisi yoktur. orgazm bi' nevi.
  halley'den ote cokomel'in sicak hali gibidir.
 • marshmallow'un alevde kızartılıp bir parça çikolata ile grahm bisküvisinin arasına konup yenmesiyle mütevellit harkulade tatlı çeşidi. amerikan gençliği bu muhteşem tada doyamayıp sürekli some more diye diye üst üste yediğinden adı some more'un kısaltması olarak s'more kalmıştır. filmlerde genelde kamp ateşine sopa ucunda uzatılan şey olarak figüranlık eder, dikkat çeker.

  türkişleştirirsek, sade marshmellow'u bulduğumuz varsayımı altında, grahm bisküvisi yerine pötibör kullanabiliriz.
 • ilk kez bugün duyduğum, yaptığım, tattığım; bugüne kadar marsmallow sevmediğini sanan beni kendine hayran bırakmış müthiş tatlıdır. yapmak için ihtiyaç duyacağınız malzemeler sadece pötibör, çikolata ve marshmallow. yani gerçeğini yemedim ama bu malzemelerle de oldukça başarılı diyebilirim. marshmallow bir çubuğun ucuna takılıp ateşte hafif yakılır. (alevlere tuttuğunuzda hemen tutuşup kömürleşiyor. onun yerine korların üzerinde hafif hafif döndürerek azıcık kahverengimsi olmaya başlayınca alın derim. o zaman tam kıvamına gelmiş oluyor bence.) iki parça pötibör arasına biraz çikolata konur. ısıtılan marshmallow çikolatanın üstüne konur ve iki bisküvi parçası hafifçe bastırılır. ısıtılan marshmallow erimiş ve süper bir kıvama gelmiştir. dahası sıcaklığıyla çikolatayı da eritmeye başlar. mmm, afiyet olsun.
 • yukarıdaki tariflere uyarak food rail adlı gruptakiler tarafından bugünler de bolca yapılan tatlıdır.
 • mum atesinde de gayet yapilabildigini fark ettigim gunden beri her aksam yemekten sonra evde 2-3 tane yapip yedigim. herseys'i guzel bi cikolatayla degistirdigin anda mukemmel.

  100 yil kadar once amerikan izcileri tarafindan yapilmaya baslanmistir. “some more” anlamina gelir.
 • ben bu şeyin hastasıyım. kış günü kamp falan da yapamayınca şu şarkıyı mırıldanarak ocak başı smoru tüketiyorum çokça. dandik bim ürünleriyle bile yapsanız enfes bir şey ortaya çıkıyor. ihtiyacınız olanlar ise bisküvi, yumuşak çocuk şekeri* ve sütlü çikolata*. ekstradan tavuk şiş için yapılmış kürdanımsı şişlerden varsa şukela olur. yapımı da saniyeler sürüyor. buna dadanıp kilo alırsanız sorumluluk kabul etmiyorum ona göre.

  tarif edilmiş ama başlamışken ben de yazayım. çöp şişimize yumuşak şekerden 1 veya 2 tane takıyoruz. 2 tane taktıysak aralarının açık olmamasına dikkat ediyoruz. kontrolü zor oluyor çünkü. sonra 2 adet bisküvi alıp birinin üstüne 1 kare sütlü çikolata koyuyoruz. kısık ateşte yaklaşık 20-25 cm yükseklikte çevirerek şekerleri güzelce ısıtıyoruz. rengi değişip kendini salacak hale geldiğinde de bisküvi arası yaparak çikolatanın erime süresi kadar bekleyebilirsek bekliyoruz. sonrasında yarım paket kadar tüm malzemeleri tüketmiş halde kendimize geliyoruz.