• türk insanının define merakını da sonuna kadar sömürmeye azmetmiş dolandırıcılar. yanlış numaraya atılmış mesaj kisvesi altında potansiyel kurbana oltayı attıktan sonra olayların nasıl geliştiği ile ilgili güzel bir film çekilebilir. hayalgücü geniş bir sinemacı arkadaş senaryo yazma çalışmalarına başlayabilir.

ama önce dolandırıcının birkaç hafta önce bana attığı mesaja bir bakalım;

"slm alykum abi mehmt ben izmir de koyde ki ciftlik te bzim yaşli kari koca zeytinlik teki kaya nin altndan 908.adet sari sari tarhi parlar cikarmislar eger oldugn yerde bunlari bakitabilcegmz saglam byer olur sa bana msj at olurmu"

mesajdaki türkçe fukaralığı tamamen dolandırıcıya aittir. gerçi o da kurulan tertibin parçası olabilir. cahil ve içimizden biri imajı oluşturma çabası yani.

mesajı adım adım incelemek istedim;

slm alykum abi (dini bütün bir din kardeşimiz)
    mehmt ben izmir de koyde ki ciftlik te (adı mehmet, köyde yaşıyor, bizden biri)
    bzim yaşli kari koca (kendini koruyamayacak ihtiyarlar)
    zeytinlik teki kaya nin altndan 908.adet sari sari tarhi parlar cikarmislar (çil çil altın, saysan sayamazsın himmet ağabey, hem de eski, arayanı soranı da olmaz)
    eger oldugn yerde bunlari bakitabilcegmz saglam byer olur sa bana msj at olurmu (ben bu işlerden pek anlamam, sen hem akıllısın hem çevren vardır, beni aradan çıkarıp defineye komple bile konabilirsin)

böyle bir mesaja kanıp, defineye ortak olmak için hemen cevap yazan/geri arayan insan sayısının küçümsenmeyecek kadar çok olduğuna eminim.

peşin edit: mesaj atıp benden bu mesajın geldiği numarayı istemeyin. adam dolandırıcı. daha nasıl anlatayım?
  • bıkmadan usanmadan imla hatasına sahip mesajları atan kişiler.

telefon dolandırıcıları yine iş başında. telefonuma gelen mesaj aynen şu şekilde.

tebrikler! hediye kol saati kazandiniz. hemen 02122178855 i arayin. hem kol saatinizi alin, hem de elektirik faturanizda indirimden yararlanin. 02122178855

mesajın geldiği numaraya cevabım; "ulan önce elektrik yazmayı öğrenin."
  • hediye olarak sundukları malzemeyi iyi seçtiklerini düşündüğüm dolandırıcı şahıslar. "kol saati diyelim la, muhahahaha" diye gülüşlerini gözümün önüne getirebiliyorum.
  • bu adamlar geçen gün benim cep telefonuma gönderdikleri mesajda "kol saati"nin "kol" kısmını tümü büyük harfle yazmışlardı. sanırım bir şey ima etmek istiyorlardı. telefonu masanın üzerine bırakıp, istikametine doğru çektiğim nahı göremediler.
  • dün akşam telefonuma gelen mesajla vites değiştirdiklerini gördüğüm insanlar.

üşenmeden yazacağım duygu sömürüsü şu şekildeydi:

-kadir abi iş bulamadığım için çok zor durumdayım.evime çocuklarıma yiyecek ekmek erzak götüremiyorum.
    biz de para yok pul yok çocuklar aç. hava soğuk odun yok kömür soğukta donuyoruz abi. çocuklarım donuyor hasta olacaklar diye çok korkuyorum.

işsizlik, yoksulluk gerçekten çok kötüymüş. abi soğukta donuyoruz. kadir abi kafayı bozucam abi. müslüman insanım müslüman olarak yaşadığımız bu dünyada allah (hepsi büyük harfle yazılmış) için allah (yine büyük harf) rızası için çocuklarımın hatırı için yardım edecek dostum arkadaşım akrabam hiç kimsem yok kadir abi. düşenin garibanın dostu olmuyormuş abi.rabbimden (yine büyük) dileğim bu acımasız yalan dünya zalim dünyada hiç kimseyi hiç bir zaman düşürmesin.

iki cihanda da hepimizin her zaman yar ve yardımcısı olsun. abi yüce allahıma emanet olunuz. selamün aleyküm.

mesaj aynen buydu.

amaç geri dönüp yardım teklif etmemiz elbette.

lütfen çevrenizdekileri uyarın derim ben.
    insanların duygularının sömürülmesini hazmedemiyorum çünkü.

bu arada kadir abi kim bilmiyorum. ben değilim tabi ki.
  • bugün bana 0531 903 65 30 no'lu telefondan gelen bir sms:

değerli abonemiz, 09/01/2010 tarihinde düzenlenen pepsi cep çekiliş kampanyasında hattınız 36 milyon turkcelli arasından seçilerek 18 bintl para ödülü kazanmıştır. bilgi. işlem. için 0531 891 84 59 0531 903 63 30 arayın
    turkcell...

merak ettim, nasıl bir şey çıkacak bu işin altından diye, iki numaraya da ulaşılamıyor. mesaj bırakın diyen telesekreter çıkıyor...
    şimdi bunlara ne yapmak lazım....
  • demin sonuyarı adıyla gelen mesajı noktasına virgülüne dokunmadan yazıyorum: "sn. ............... firmamız yıldönümüne özel kazandığınız akıllı cep telefonunu onaylamadığınız takdirde iptal olacaktır. bilgi için 02129481282"

kazandığım cep telefonunu onaylamadığım takdirde telefon imha mı oluyor? firmanın adı "sonuyarı" mı? firmanız yıldönümünü kutlarken götüne diken mi battı da durup dururken bana akıllı cep telefonu hediye etti? bana neden kızdınız?

ben size dolandırıcılık yapmayın demiyorum, hobi olarak yine yapın ama işinize biraz ruhunuzu katın. bunu annem bile yemez artık.
  • şöyle versiyonu vardır.

“abi ben mehmet benim teyzeoglugil örenyerindeki zeytinlikten on iki bucuk kilo altin cikardilar bu altinlar ufak ufak bilye şeklinde altinlarin üzerinde yazi yada resim yok çiktıgında üzerinde yeşil küf gibi bir sey vardi yikadik temizledik simdi pırıl pırıl bu altınlari elimizden cikarmamıza yardım et yari parasi bizden sana helal olsun ben koyden ayrilamiyorum beni acil ara senden haber bekliyorum selamlar”
  • yıl olmuş 2018 hala buna inanıp kananları görüyorum. "ödediğiniz yüksek vergilen nedeniyle hediye telefon kazandınız, şu şu kargo şubesinden paketinizi teslim alabilirsiniz" mottolu mesajı gören saf teyze ve kocası heyecan ile ilgili kargo şubesine gidip 100tl karşılığında paketi alıp açıyor içinden bir adet su şişesi ve birkaç şişe çözelti çıkıyor. bu saçmalığı görüp, kalkıp şikayet etmek için müracaat edeceğine, gidip show tv muhaberilerini çağırtıp haber yaptırıyor. ilgili haber videosu

youtube'da şu vakanın o kadar çok örneği var ki, o kadar çok televizyon haberi yapıldı ki başlarına gelmeden ısrarla inanmaya devam ediyorlar.
  • bu telefon kaydinda oldugu gibi bazilari tarafindan fena tii ye alinmis dolandiricilar.
hesabın var mı? giriş yap