şükela:  tümü | bugün
  • derfflinger sınıfı alman imparatorluk donanması savaş kruvazörü.

    kızkardeşleri sms derfflinger ve sms lützow'a nazaran daha büyük ve daha hızlıydı. 1915'te suya indirilmesine rağmen, savaşın sonlarına doğru ve jutland deniz savaşı'nın 1 yıl sonrasında faaliyete ancak geçebilmiştir. bu gecikmedeki başlıca sebep, jutland'da çok hasar gören sms derfflinger'in en çabuk şekilde onarılmasını sağlamak için yedek parçaların o an inşası neredeyse bitmiş olan hindenburg'dan sökülmesi, ve ek olarak savaş olması itibarıyla tersane'de çalışacak işçi bulunamamasıydı.

    kısacık hayatı boyunca nerdeyse ciddi hiç bir aksiyonda bulunmamış, alman donanmasının scapa flow'da kendisini batırması olayında en son batan gemi(17:00) olarak tarihe geçmiştir. batan en son gemi olmasından ötürü çeliğinin kalitesi onu ilk önce denizden hurda olarak çıkarılacak gemiler listesinde başa taşımıştır. hatta bu gemileri hurdalık için tek tek yüzeye çıkaran şirketin sahibi özellikle hindenburg'un çıkarılmasını şov olarak göstermek istemiş, ama bir yanlış anlama sonucu gemi kendisi isviçre'de tatildeyken sudan çıkarıldığı için yeniden batırılması emrini vermiş ve ingiltereye dönünce bir daha denizden yüzeye çıkartarak gösterisini yapmıştır.
  • derfflinger ve lützow isimli kardeşlerinden fark olarak drh lc/1912 yerine geliştirilmiş versiyon olan drh lc/1913 taretlerini kullanmasıdır. bu taretlerde eski versiyonda 13.5° olan atış açısı 16° dereceye yükselmiştir. bu özelliğin 2km'lik bir menzil artışına olanak verdiği söyleniyor. kardeşlerinden 2,5 metre daha uzun, 300 ton daha ağır olan hindenburg, hız denemelerinde 26,6 knot hıza ulaşmıştır (derfflinger 25,5 knot)

hesabın var mı? giriş yap