şükela:  tümü | bugün
 • derfflinger sınıfı alman imparatorluk donanması savaş kruvazörü. jutland deniz savaşı'nda kızkardeşi sms derfflinger ile başrolü paylaşmıştır. derfflinger ile aynı sınıf olmasına rağmen ondan biraz daha büyüktü ve bir çift 15'lik ek topu daha vardı.

  1915'te servise başlayan sms lützow, jutland savaşı öncesinde sadece bir kez bir ingiliz kıyı bombardımanına katıldı. jutland savaşında ise amiral franz von hipper'in bayrak gemisi olması dolayısıyla filonun en önünden gittiği için, ingiliz donanmasıyla karşılaşınca diziliş rakibi olarak karşısında amiral david beatty'nin hms lion'unu buldu. iki gemi karşılıklı birbirini vurup ciddi bir hasar veremezken lützow birden lion'un q taretine isabet edip içindeki atışa hazır cephaneyi patlatarak yangın çıkardı. ingilizler acil önlem olarak q taret dairesini suyla doldurdu, doldurmasalardı 6 dk sonraki bir başka isabetin başlattığı yangın gemiyi daha sonra batacak olan hms indefatigable gibi havaya uçuracaktı.

  aksiyonun yükseldiği noktalarda karşısında zırhlı bir kruvazör görünce amiral hipper bunun alman rostock kruvazörü olduğunu sanıp görmezden gelmiş, olaya uyanan geminin kaptanı atış emri vererek geniş tam salvo top atışı ile 5kdk içinde ingiliz hms defence kruvazörünü havaya uçurmuştur.

  bu da yetmezmiş gibi savaş esnasında bir yükselip alçalan sis aniden kalkınca sms lützow birden ingiliz ana donanmasını karşısında bulmuş ve çok kısa sürece onlarca top isabeti alarak kaçmaya başlamıştır. özellikle hms invincible'dan gelen isabetli atışların(8 isabet) çoğu burun kısmına isabet edip açılan delikler gemiyi suyla doldurunca hızı çok düşmuş, tam o sırada kızkardeşi sms derfflinger yardımına yetişmiş ve ikisi aynı anda tam geniş salvo yaparak 9 dakika içinde hms invincible'ı orta cephaneliğinden havaya uçurarak batırmışlardır. bu ana kadar lützow onlarca mermi isabeti almasına rağmen kendisine yöneltilen yaklaşık 20 kadar torpidoyu çok akıllı manevralarla bertaraf etmiştir.

  ancak hızı o kadar düşmüştür ki alman filosunun ikinci hücum manevralarına katılamayıp güneybatı yönünde geri çekilmeye geçmiştir. zaten yavaş hızı yüzünden ilerleyemezken burun kısmını iyice dolduran deniz suyu sebebiyle ön tarafı iyice deniz yüzeyi seviyesine inmiş ve su güverteye çıkmıştır. dönüş yolunda gece yarısına doğru geri boşaltım pompalarının kaldıramayacağı kadar su dolmuştur. mürettebatı bir noktada gemiyi geri geri ilerletmeyi bile denemiş, ancak burnu artık tamamen suya gömüldüğünden pervanelerinin suyun üstüne çıkması sebebiyle başarısız olmuştur. en sonunda da kaptanı harder tahliye emri vermiş ve gemi kendi tayfası ve destekçi 2 destroyer tarafından torpidolanarak batırılmıştır.

  sms lützow, alman imparatorluk donanmasının jutland deniz savaşı'ndaki tek büyük gemi kaybıdır. 380 büyük top atışı yapmış, ingilizlerden 24 büyük top mermisi yemiştir. 115 ölü ve 50 yaralı ile sms derfflinger'den sonra en çok kayıp veren gemidir.

  enkazı hala jutland'ın 50 mil batısında başaşağı ve tek parça halinde yatmakta olup, askeri mezarlık statüsünde korunmaktadır.
hesabın var mı? giriş yap