şükela:  tümü | bugün
  • alman imparatorluk donanması'nın ilk muharebe kruvazörüdür. zamanın en hızlı gemisi olan dretnottan esinlenen von der tann'nin yapımı hamburg'da tamamlanmıştır.
  • jutland savaşı'nda ingiliz hms indefatigable savaş kruvazörünü, daha muharebenin başlarında tıpkı bismarck'ın hms hood'a yaptığı gibi 5. salvoda havaya uçurarak batıran, alman imparatorluk donanmasının ilk dreadnought'u. yapılış tarihi itibarıyla zamanının en hızlı savaş gemisiydi ve çok büyük bir fiyakaya sahipti. isminin avusturya-prusya savaşlarında nam salmış olan bavyera'nın ünlü komutanı ludwig von der tann'dan verilmesi sebebiyle, o dönemki almanya içinde özerk bir yapı olan bavyera'nın kral vekili bile yapımına hem maddi hem manevi destek vermiştir.

    ek olarak da herhangi bir sınıflandırmaya dahil olmadığı için teknik olarak tamamen eşsiz bir tasarıma sahipti. jutland savaşı'nda yediği top mermileri yüzünden daha savaşın erken dönemlerinde 2 topu etkisiz hale gelmiş, diğer ikisinin de hasar görüp o an tamir edilmiş ve yine hasar alıp devre dışı kalması itibarıyla savaşın ortalarından sonra tamamen ingiliz donanması için yüzen bir hedef tahtası olarak kullanılmıştır. o an, dönemin tüm savaş kruvazörlerine nazaran çok hızlı ve manevra kabiliyetinin yüksekliği sebebiyle dönüşlerde hızının sadece yüzde 60'ını kaybetmesinden ötürü ateş etmeksizin ingiliz top atışlarının önemli bir kısmını kendine doğrultmuş ve o atışların hemen hepsini, toplarının devre dışı kalması sebebiyle yaptığı düzensiz manevralar sayesinde yılan gibi kıvırarak atlatmıştır. savaşta göreceli olarak çok hasar almış olmasına rağmen zırhının çok kalın olmasından ötürü batmamış ve çok da kayıp yaşamamıştır. bir diğer jutland savaşı gazisi için (bkz: sms seydlitz).
hesabın var mı? giriş yap