şükela:  tümü | bugün soru sor
 • lewis carroll'un dussel varliklarindan biri, "the hunting of the snark" adli manzum hikayenin gorunmeyen kahramani.
  hikayede sayilan bes husus vardir, bir snarki snark kilan: 1) tatsiz tuzsuz bir seydir, fakat gevrektir; 2) gec uyanir, oyle ki: sabah kahvaltisi bes cayina, ogle yemegi de ertesi gune sarkar; 3) sakalari anlamakta gucluk ceker, anlamaz (harf oyunlu cin entrylerden ve mustafa balbay'dan zerre hoslanmadigi soylenebilir); 4) temizlik malzemelerine duskundur; cok sever onlari, yanindan hic ayirmaz (hikayede sikca tekrarlandigi gibi: sabun, snarklari bastan cikarir, gaflete dusurur); 5) tutkulu bir varliktir.
  snarklar ikiye ayrilir: a) tuylu (kus gibi) ve isiran snarklar; b) biyikli (kedi gibi) ve tirmalayan snarklar.
  snarklar zararsiz ve uysal yaradilislidir; fakat bazi snarklar (ki onlar snark olmaktan cikmistir ve onlara boojum denir) son derece tehlikelidir. binbir zahmetle aranip bulunan snark bir boojum ise eger, sevinc kursakta kalir. boojuma rastlayan kimse, ansizin ama usul usul kaybolur gider, bir daha da goren olmaz onu* - hikayedeki firinci ve ondan once firincinin amcasi gibi.

  (bkz: the hunting of the snark)
 • alien filmindeki uzay gemisinin planlanmi$ adidir snark. ama olmami$tir. oyledir.
 • snake ve shark ; köpan; köpekbalığı ve yılan.
  ayrıca (bkz: the hunting of the snark), (bkz: lewis carroll), (bkz: kopan avi)
 • adini websnark adlı sitenin faaliyetlerinden alan ve giderek yaygınlasan bir dedikodu sekli. bu yuzden acilan davalar gelecekte amerikan hukuk sistemini felce uğratacak gibi gozukuyor, ingilterede de basladi ve dusunce ozgurlugu ve ifade ozgurlugu ilkeleri çerçevesinde buyuk tartışmalara gebe. snark sitelerinde genelde unlu biri hakkında bizim eksi sozlukte hakaret veya gg olarak nitelendirdiğimiz ve espri amaclı olmayan değerlendirmeler yer alıyor. olmadi diyor on uzerinden iki veriyoruz programlarindan veya sitelerinden farklı olarak bunlar cok acımasız oluyorlar.
 • half-life'taki iğrenç küçük kırmızı böcekler. adamı parçalaya parçalaya öldürmeleri yetmezmiş gibi iğrenç sesler de çıkarırlar. kısa ömürleri vardır, atıldıktan bir kaç saniye sonra kendilerini havaya uçururlar.

  bir de uzun süre elinizde taşırsanız gordon parmağını bunun ağzına götürüp ısırma çabasını gösterirdi size. canım benim yæ.
 • ks. succinct non-interactive argument of knowledge. bir kriptografik kanıt aktarım modeli. kriptoparalarda adı anonimlikle birlikte bolca geçer. özellikle zk-snark olarak.

  (bkz: zk-snark)