şükela:  tümü | bugün
  • bu senenin ikinci çeyreği gibi çıkacak oyun. cryengine 3 ile hazırlanmakta.
  • 2017 yilinin ocak ayinda, hatta tam olarak ayin 27'sinde cikacagi kesinlesmis olan oyun. konusu gurcistan'da geciyor, ruslar yine kotu adam. oyunda bu sefer alternatif silah seceneklerimiz var, scope daha devasa, crosshair gereksiz abartili ve gordugum kadariyla ''use your witcher senses'' misali iz suruyoruz. sniper ghost warrior 2'daki gibi minimap bize etrafimizdaki dusmanlari kirmizi noktalar halinde gostermiyor zannedersem.

uzatmayayim, youtube'dan tanitimi izlenebilir. tum oyunun, pripyat'da gecen all ghillied up ayarinda oldugunu hayal etmek bile guzel. ama buyuk ihtimal sadece hayalde kalacak.

video sonrasi genel dusuncelerim ise; surasi miraak ile gozgoze geldigimiz yer. surasi ebony warrior'i dovdugumuz yer. bana her open world artik skyrim'i hatirlatiyor.

http://sniperghostwarrior3.com/
  • ekşide bu oyunu oynayan yok sanırım. ilk oyun berbat, ikinci oyun eh işteydi benim için ama bu 3. oyunu gayet beğendim. bazı optimizasyon sorunları ve birkaç bug dışında güzel bir oyun olmuş. yapay zekası son zamanlarda gördüğüm en iyilerinden ki normal seviyesinde oynuyorum.

birde şöyle hoş bir sahneyle karşılaştım az önce. oyunun başlarındaki 3. görevde bir binaya girdim adamı vurdum odalarda başka adam varmı diye ararken bina dışından biri girip arkadaşını kontrol ederken beni gördü. adamın bacağına tabancayla sıktım ve yere düşüp kıvranmaya başladı. bu sırada da yanına gelip filmlerdeki gibi kafasına sıktım ve öldürdüm. bacağına sıkınca ölmemesi detayını ve düşman yapay zekalarını çok beğendiğimi söyleyebilirim. oyunda 1 saat civarı zamanımı geçirdim ve beni gayet tatmin etti.
  • ilk oyunu ruhu bile duymayan, ikiyi ise tırtlığı sebebiyle ilk bölümünden bırakan biri olarak sevdiğim ve yarıladığım oyundur.

biraz far cry çakması olmuş. aslında baya far cry çakması olmuş ama bu oyuna çok yakışmış. ihtiyacı olan şey buymuş. far cryın üstüne gerçekçi sayılabilecek sniping mekanikleri de eklenince inanılmaz keyifli olmuş. 8 saat aralıksız oynadım yarım saatlik yemek arasını saymazsak ve zerre baymadı. özetle ilk oyunları sevmediyseniz bile bir şans verin derim.
  • başıma bir şey gelmeyecekse söyleyeyim. ben bu oyunu beğendim lan. tamam biraz far cry'a özenmişler, ama olmuş lan. gürcistan kırsallarında altımızda jip geziyoruz. güzel müzikler var. kafkasya'nın ruhu hissediliyor... hikaye de güzel aslında... hafiften böyle mandariinid filmindeki ruhu hissettirdi bana.

ilk iki oyundan biraz farklı diye hemen kötülemişler. ayıp. 10 üstünden 7 verilir gene bence. şarkıları da cidden güzeli aha dinleyin:
    https://www.youtube.com/watch?v=3y4uooxjq1c
  • beğenmediğim oyun. malum ortamlardan tedarik ettiğimi de belirtmeliyim. hangi olumsuzluktan başlasam bilemedim. en önce oyunun başlaması çok çok uzun sürüyor. başlarken 4-5 patates soyma, yıkama, doğrama yaptım dün. hadi başladı diyelim bu sefer oyun inanılmaz donuyor. update dosyası bulsan da optimizasyona faydası dokunmuyor. slow motion oynuyoruz anasını satim. arabayı kullanabildiğim söylenemez. bilmiyorum çok kastığı içindir belki de.

en en en en büyük problem save problemi. 1.5 saat aralıksız oynayıp öldüğümde kaydetmediğini gördü bu gözler. onun için de bir çözüm bulamadım maalesef. haritada düşmanları işaretli göremediğimiz için ilerlerken aniden düşman askerine yakalanabiliyorsunuz. cesetlerin üzerini ararken çok az materyal ele geçiriyorsunuz. hele ki dürbünlü tüfek mermisi bulmak oldukça güç. ha bi de bölümü bitirdiğimizde çat diye bitmiyor. saçma sapan yerlerden geçmemiz gerek. bunun için her bölüm sonu youtube'tan kopya çekmek gerekiyor.

tüm bunların yanında düşmana sessizce yaklaşıp etkisiz hale getirebilmek, drone kullanabilmek ( bu soktuğumun drone u da sürekli batarya zayıf uyarısı veriyor. adam akıllı kullanamadık) güzel. kısacası yapımda geçenlerin amk.
  • sniper elite 4'ten sonra oynayınca sanki 5 yıl öncesinin oyunuymuş gibi geldi. başarısız.
  • performans ve optimizasyon sorunları ne alemde diye merak ettiğim oyun. eğer güncellemeler ile halledildiyse bir şans vermeyi düşünüyorum.

seri hakkındaki düşüncelerimde tam olarak orta düzeyde. ilk oyunu beğenmiş, 2. oyunu ise sniper silahı dışında başka bir silahı kullanma şansı vermemesinden dolayı daha ilk bölümünde bırakmış birisi olarak, 3. oyun videolardan bana hep çekici geldi şu ana kadar.