• bir bilardo çeşidi. kırmızı ve renkli toplar vardır, oyuncular bir renkli bir kırmızı sokarlar. kırmızılar bitinceye kadar renkliler geri çıkarılır.
  ingiliz bilardosu diye de bilinir. ben diyim 3 metre siz diyin 5 metre falan masası vardır. bir ucundan diğer ucundaki topu sokmak kasar.
 • en zevksiz bilardo türüdür, tahminim; ingilizler her konuda olduğu gibi bilardoda da çıkıntılık etmek istediklerinden doğmuştur.
 • snooker masasinin boyutlari 12 feetx6 feet'dir. yani yaklasik 360 cmx180cm. 15 adet kirmizi top var, kirmizilari sokmak 1 puandir. kirmizi top soktuktan sonra baska bir renk secmek zorundasiniz. bunlar sari (2 puan), yesil (3 puan), kahverengi (4 puan), mavi (5 puan), pembe (6 puan) ve siyah (7 puan). 15 kirmizi topu soktuktan sonra puan sirasina gore renkli toplar deliklere sokulur. mac esnasinda seyircilerin konusmasi hatta abartili sessiz hareketleri bile yasaktir ve ingilizler tarafindan son derece ayiplanir. tarihe gore fransizlar 3 yop diye bilinen bilardo oyununu kesfettikten sonra ingilizler de snookeri kesfetti. kisasa kisas. benzer bir oyunun gravurlerine misir tapinaklarinda ve hindistan'da daha sonra rastlandi. turkiye'de fazla ragbet olmadigindan istanbul, izmir ve ankara'da bir tek snooker masasi bile bulunmamakta.
 • masasının delikleri normalden çok daha ufak olan zor oyun. küçük deliklere pıtır pıtır sokmaya alışan snooker'cılar, görece büyük delikli ve daha küçük olan masalarda 8 top ve 9 top oynadıklarında rakiplerine karşı oldukça avantajlı olurlar.
 • ustalarının arasında jimmy white'ında bulunduğu, taktiğin yetenekler kadar önemli olduğu bir bilardo türü.
 • duffy'nin demian'la oynadığı tür bilardo;
  duffy harry'den ders de alsa demian'a 2-1 yenilir
 • bunun masasi ingiliz publarinin vazgecilmez elemanlarindandir, ekurisi dart tahtasidir.
 • dunya sampiyonasi maclarinin bu aralar eurosportta izleme imkanini barindiran spor.

  maclarda yanda duran hakem vardir, onunda resmi kiyafeti; beyaz eldivenleri bulunur ve surekli top cikartir deliklerden gerektiginde. eger topa vurulamazsa rakibe 4 puan yazilir. break denilen kavram vardir, bir istakada en cok sayiyi yapmayi belirtir. uzun da surer. misal bu turnuva macinda best of 19 oynanmakta.

  kritik taktiklerden biri rakibe acik vermeyecek $ekilde oynamaktir. yani top sokmadan rakibe daginik toplar butunu birakirsaniz takir takir hepsini sokar, zira kapasite kullanimi soz konusudur. bu yuzden oyunun ba$i cok onemlidir, iki oyuncu da minik vuruslar ile cok dagitmadan beyazi kirmizilardan ve iyi bir top goru$unden uzak tutmaya cali$irlar. bu oyunda 4 veya 5 ati$ sonrasini du$unmek normaldir kanimca.
 • mark williams'ın bu seneki dunya sampiyonasını kazandığı oyun, spor.
 • türkiyedeki tek masası(benim bildiğim) başkent üniversitesinde bulunan spor.
hesabın var mı? giriş yap