şükela:  tümü | bugün
 • the prose edda'yı* yazan şahıs.
 • izlanda mitolojisi,edebiyati & tarihine cok buyuk katkilari olan insan.norvec krali iyrenc hakon tarafindan yollanan 70 kisi tarafindan reykholt'te tek basina pusuya dusurulerek haince oldurulmustur.son sozu de hala kulaklarda yankilanir.(bkz: thou shalt not strike) (tabii norvecce demis bunu ama dinlememisler hainler)
 • 1178-1241 tarihleri arasında yaşamış izlandalı şair, tarihçi, politikacı.
 • 1178 - 23 eylül 1241 tarihleri arasında yaşamış izlandalı tarihçi, şair, politikacı, hukukçu. prose edda dışında norveç krallarını iskandinav tarihi doğrultusunda anlatan heimskringla isimli kitabın da yazarıdır. metodları ve stili doğrultusunda egils saga'nın da yazarı olduğu düşünülmüştür. öldürüldüğü yer olan reykholt'ta heykeli bulunmaktadır.
 • iskandinav mitolojisini; eski dini, efsaneleri, şiirleri, eddaları. diğer kişiler gibi hristiyanlık ile yoğurarak veya yererek değil olduğu gibi anlatalım demiştir.
  prose edda adlı eserinde asgard duvarının yapılışını ve oluşan sorunları anlatırken bunları yanlış bir şekilde yorumladığı da söylenir.
  esas eserleri yerine 'viking mitolojisi' isimli kitap türkçeye çevrilmiştir.
 • 1220 yıllarında yazdığı iskandinav efsanelerinden biri olan yeni eddada evrenin kökenini açıklamaya çalışmıştır.
 • kendisi nesir edda'nın yazarı olmasının yanı sıra orta çağ izlanda'sının en önemli politik şahsiyetlerindendir. soyadı sturla'nın oğlu anlamındadır. babası sturla, 12.yy.'da izlanda politik sahnesine yeni çıkmış bir kişiliktir ve iki yaşındaki oğlu snorri'yi politik çekişmeler yaşadığı jon loptsson isimli zamanının en güçlü ve entelektüel kişisine oğluna iyi bir eğitim sağlaması için oddi'ye yollamıştır. snorri 16 senesini jon loptsson'un yanında izlanda'nın en önemli kültür ve eğitim merkezi oddi'de geçirir. 18 yaşına bastığında oddi'den ayrılır ayrılmaz izlanda'nın en zengin kadınlarından biriyle politik bir evlilik gerçekleştirir. bu evliliğin meyvelerini kısa sürede toplamaya başlar; izlanda'nın en etkili aşiret reislerinden biri olmuştur artık. 1215 ve 1222 yıllarında iki kez izlanda'ın en üst politik konumu sayılan althing'in hukuk sözcülüğü görevini üstlenir. bu görevleri sırasında althing'in yanına valhalla ismini verdiği binayı inşa ettirir. burayı iki haftalık meclis toplantılarında kendisi ve adamları için konaklama yeri olarak kullanır. ''valhalla'' bir nevi eski viking geleneklerinin snorri için manevi önemini gösterir. snorri politik olarak oldukça hırslı bir kişiliktir. prestij ve güç için norveç'i iki kez ziyaret eder. burada norveç kraliyet ailesinin içindeki çekişmeli fraksiyonlardan biriyle hatalı bir ittifak kurması onun için sonun başlangıcı olur. kızlarını, izlanda'da yükselmekte olan aşiret reislerine verir fakat bu evlilikler uzun sürmez. ölümü 1241 yılında yaklaşık 62-63 yaşındayken, norveç kralı tarafından tutulan eski damatlarının elinden olur. hiç beklemediği bir anda gerçekleşen bu saldırı sonucunda mahzende saklanırken öldürülür.
 • görsel

  artık kadim sancılar çekmeyeceğim. borges'in tamamlamayı isteyip de, hiç tamamlayamadığı ve daha niceleriyle kendini tanıştırmasına ömrü yetmemiştir. faniliği bile yarım kaldı. andığı büyük figür gibi.

  sturluson kimdir? :

  ''(...) iskandinav mitleri hakkındaki ikinci büyük
  kaynak olan nesir edda’ya geçiyoruz. snorri sturluson, ülkesinin
  tarihi ve edebiyatı hakkında son derece engin bir bilgi birikimine
  sahip izlandalı zengin bir çiftçi, yerel bir siyasi önder, bir
  kodaman, bir sefir ve dönemin norveç kralı hakon
  hakonarson’un hizmetinde çalışan bir casustu. ayrıca, kendisi
  de bir şairdi ve nesir edda’yı, yeniyetme şairlere yol gösterebilmek
  amacıyla bir çeşit mitoloji el kitabı olarak, ms 1220 yılında
  derlemişti.'' - iskandinav mitleri r. ı. page
 • eğer yüksek ortaçağ'a kadarki olan dönem içerisinde kalan iskandinavya tarihi ve efsaneleri üzerine çalışma yapıyorsanız ana kaynakçanız olacak kişidir. çok önemli bir kişiliktir, zira hrıstiyanlık iskandinavya'da kabul gördükten sonra tarihin ve efsanelerin hrıstiyanlaştırılmasına karşı çıkmıştır. eğer snorri olmasaydı helenizasyon veya romanizasyon'dan sonra tarihin gördüğü en büyük asimilasyonu tarih kitaplarında okuyor olabilirdik.

  ne yazık ki bu haliyle bile iskandinav tarihi özellikle 11. yüzyıla kadar efsanelerle iç içedir. çoğu karakter yarı efsanevidir ve hatta bazı karakterler aslında birkaç kişinin toplamından oluştuğu gibi bir karakter birden fazla kişiymiş gibi yansıtılmıştır.
hesabın var mı? giriş yap