şükela:  tümü | bugün
  • dünden bu yana sapık gibi dadandığım lezzet, chevy jipim ve gmc kaymonumla (kaymon eved *) kah doğayı keşfediyor, kah denk geldiğim inşaatlara ya da küçük afet ve kaza bölgelerine malzeme sevkiyat yapıyoruz.

spintires'larda hiç olmayan bir şeytan tüyü var bunda (ki oyunun adında spintires de yok zaten), normalde sıkılıp bırakacağım şey -muhtemelen biraz da bu defa kabin/kokpit grafiklerini düzgün kotarmalarının etkisiyle- yeni bağımlılığım haline geldi.

https://www.focus-home.com/games/snowrunner/

https://www.metacritic.com/game/pc/snowrunner

https://www.youtube.com/watch?v=rgndo1mna7u

https://www.epicgames.com/…e/tr/product/snowrunner/

https://www.microsoft.com/…ivetab=pivot:overviewtab

https://store.playstation.com/…_00-snowrunnergame00
  • konsollarda henuz direksiyon seti destegi olmayan oyundur; ki en basta uyumlu direksiyon setleri listesi acikladilar ona istinaden aldik oyunu, bilseydim olmadigini guncelleme geldiginde alirdim. g29 dururken controller mi kullanicaz
  • bir haftadır deli gibi ps'de oynadığım oyun. tr psn fiyatı 219 tl. parasını sonuna kadar hak ediyor benim için.

spintires ya da madrunner oynamamıştım gameplay'lerini takip ediyordum ama bundaki grafik, çevre dizaynı, atmosferi görünce dayanamadım başladım.

oyunda üç ana harita mevcut. michigan, alaska ve taymyr (rusya). michigan haritası dört bölümden oluşmakta. oyuna ilk başladığınız harita bile gayet büyük, dört olduğunu öğrenince şok oldum çünkü haritalar ağzına kadar kontrat ve ufak görevlerle dolu. bir haftadır sadece michigan'ın %37'sini açabilmişim.

oyuna chevrolet pikap ile başlıyoruz, harita doğal olarak kapalı, keşfettikçe ve gözetleme kulelerini aktif ettikçe haritayı açıyor ve kontratları vs görmeye başlıyoruz. haritanın belli bölgelerindeki araçlara gidip onlara sahip oluyoruz, onarıp kullanıyoruz ya da satıp nakite çeviriyoruz.

araç geliştirme level sistemi ve paraya dayalı. örneğin motoru veya lastiği güçlendirmek istiyorsanız, ya belirli level seviyesine ulaşacaksınız ya da o parçayı haritaların herhangi bir bölgesinde "upgrade" yazan yerden bulacaksınız.

asfalt yollar, heyelan gibi sorunlarla kapatılmış olabiliyor, onları aktif etmek için örneğin köprüyü aktif edecekseniz oradaki kontratı yapıp istenen malzemeyi sağlamanız gerekiyor. büyük yük görevlerini almadan önce asfalttaki bu görevleri tamamlayın derim. zaten bunları açana kadar da çamurda bayağı bir debeleneceksiniz :) level artırınca çamurda iyi kavrayan lastik takmayı ya da dört çeker şanzımana geçmeyi unutmayın.

co op sistemi de başarılı olmuş, örneğin arkadaşınız co op sezon açıyor size davet atıyor, kendi aracınızla onun oyununa katılıp çamura gömülmüş arabasını halatla çekebilir, kontratları beraber yapıp xp level, para kazanabiliyorsunuz.

şimdilik gördüklerim bu kadar, alaska ve rusya'da bakalım bizi neler bekleyecek.

edit: ps sürümünde birkaç bug bulunmakta, umarım düzeltilir bazı kargoları attach edememe sıkıntısı var. kontrat sistemi de şöyle ilerlemekte;

gözetleme kulesi açtığınızda kontratlar otomatik olarak açılıp menünüze düşüyor ama o kontratın yanına gidip aktif etmeden görevi yapmaya başlamayın. yükü alıp götürüyorsunuz binbir zahmetle ama indirme yerinde kontratı henüz kabul etmediğiniz için yükü boşaltamıyorsunuz. öncelikle kontratı aktif etmeniz gerekiyor.

eksiklerine gelecek olursak, benim gözüme batan oyunda tek başımıza olmamız, yani yapay zekaya ait hiçbir şey yok, kasabalardan vs geçerken iç mekan seslerini duyuyoruz ama etrafta kimseler yok. sanki farklı bir gezegende tek başımıza nakliyat yapıyoruz. bir yaşam belirtisi yok yani, böyle kaliteli bir oyun yapılmış ama bunun olmaması büyük eksik.

diğer eksik de, aracımız hasar alıyor ama arkamıza aldığımız yükün hasarı yok. isterseniz ters çevirin sürüyerek götürün, yük düşüyor ama taşıdığınız trailer gram zarar almıyor.

bunların dışında 10/9 puanlık oyundur benim için.
  • epicgames 60 lira indirimi ile 100 tl'ye pc versionunu aldığım oyun.
    yaklaşık 1 saat oynadım ama pek keyif vermedi gibi. artık hiçbir oyundan keyif almıyorum belki de.
  • yani güzel fikir, hoş bir oyun ancak;

öncelikle hayalet bir şehirde oynandığı için oldukça kasvetli. ne başka bir araç, ne başka insanlar var oyunda. sanki nuclear bir fallout olmuş, hayatta kalmaya çalışıyoruz.

ikincisi, fizik kasacaz diye biraz boku çıkmış, kerbal space program'ın ilk versiyonlarındaki gibi araçların kıçı başı ayrı bir jöle gibi. tamam arazi şartlarını simule edeceğiz ama asfaltta kamyon kullanıyorsun, her bir parçası, yükü, tekeri blülülülü diye jöle gibi sallanıyor titriyor.

açıkçası bir pc oyunundan beklentim çok daha fazlaydı. mobil oyunlardan pek bir farkı yok.

edit: 15 saatlik oyun zamanından sonra giderek sevdiğim oyun oldu. manzaralar, ortam enfes kesinlikle öncelikle. yukarıda bahsettiğim jölemsi durum hala geçerli bence, alışılıyor ve arazide olması gerektiği gibi ancak asfalt fiziği bununla beraber kötü. ha olması gereken off road kısım zaten. gerçek hayatta off road eğitimleri aldım, büyük araç kullanmadım ama eski yeni land cruiser, hilux, navara gibi araçlarla araziye çıktım. bir oyuna göre gayet başarılı buldum. crawl control mesela otomatik olsa da var oyunda.

kesinlikle keyifli vakit geçirmek için birebir. al bir scout gez babam gez. gezmek bayınca da görevlere devam edeceğim tekrar.

son edit: 25 saati geçtim, oyun biraz tekrara sardı, haritadan bakıyoruz ok burda camur var l-ye atarız differential lock gıygıy geçeriz, hmm burası düzlük derken kaç dakikada nereye gideriz kestirilebiliyor ki, arazinin en büyük olayı kestirilememesi olmalı.

oyun içinde arcade katılması için bazı araçlar ve upgradeler sonradan açılıyor hadi buna tamam diyelim (microsoft flight simulator'da herşey en baştan açıktır mese ki bence simulasyon öyle olur) ama arkadaş, diyorsun ki çamurdan, kardan, buzdan, donmuş gölden geç, ama zincirli lastik, çamur lastiği, büyük ebat lastik, değişik winch tipleri ileride açılacak. hangi dangalak uygun olmayan ekipmanla araziye çıkar ki?

bu tarz temel unsurlar baştan itibaren açık olmalı.

bir diğer konu da; ücretler çok düşük amk alaska'sında dağdan bayırdan buzdan boru hatlarına yük çekiyoruz, sen bana 2 bin papel veriyorsun. kimse o paraya kılını kıpırdatmaz.

son gıcık husus da, yakıt. oyunda yakıt ücretsiz ama benzin istasyonları çok az. garajınızda refuel yapamıyorsunuz. koca koca yük çeken araçla dağlara çıkmışım, 2 3 varil de mazot atarım arkasına. keko gibi 1 depo benzinle karlı buzlu dağa mı çıkılır? şadece scout araçlar ekstra 1 2 bidon yakıt alıyor.

gerçekte olsa, kamyonun deposu 300 lt, napar eder ben ona 1 ton ekstra koyar çıkarım o yollara.

edit: sonradan farkettiğim bir saçmalık daha: şimdi oyun full arazi çamur kar olduğu için bu kamyonlar 20 - 40 km/h ile ancak ilerleyebiliyor. hadi hesabı olumlulaştırmak için 40 km/h diyelim. e bu kamyonlar dakikada 6 çeker devrede değilken bile ortalama dakikada 10 - 12 litre civarı yakıt yakıyor arazide, hadi 10 litre diyelim.

saatte 40 km yol gidecek, dakikada 10 litre yakıt yakacak? 10 x 60 = 600 litre yapar. genelde oyundaki kamyonların depoları 300 litre civarı. bütün haritada 2 adet benzinlik var ve, bir depo yakıtla yarım saat yani 20 km yol alabiliyorsunuz, çok saçma değil mi? kim böyle bir araca para verip yük taşır ki? yukarıda da bahsettiğim gibi kasaya 2 3 varil (1 varil yaklaşık 200 litredir) yakıt koyamama saçmalığı da var. ne anladık bu işten? tamam normalde asfaltta kamyonlar 100 km'de 30 - 40 litre yakıt yakıyor. hadi bu oyundakiler eski kamyonlar ve arazi şartları, kış, işte güçlü 6x6 kamyonlar dedik. bu kamyonlar yukarıdaki hesaba göre 100 km'de 600 litre yakıt yakıyor bu nedir arkadaş ya?

oyun gün geçtikçe sadece sıkıcı bir arcade oyunu havasını aldı.
  • rapid çeviri ekibinin daha oyun çıkar çıkmaz profesyonel bir şekilde çevirdiği oldukça başarılı simülasyon oyunu. tamamen türkçe olmasının yanında korsan oyuna ayrı orijinal oyuna ayrı ve oyun güncellemelerine ayrı türkçe dil desteğini güncelliyorlar. anında yardımcı oluyorlar. 10 lira gibi bir bedeli var fakat değer, çünkü yama sürekli güncelleniyor. büyük emek diyelim biz buna.

discord hesaplarından tüm bilgiler alınabilir.
  • bana göre parasına değmeyecek bir oyun.

artıları :

görsel kalitesi çok güzel.
    kamyon çeşitleri ve yükler çok güzel.
    yollar ve doğa grafikleri fena değil.
    aracın en ufak büyük taşa bile çarpınca ufak ufak hasarlar alması hoş.

eksileri :

oyunda yapayalnızsınız. hiçkimse yok.
    müzikler çok sıkıcı.
    sürüş motorunu hiç sevemedim. direksiyonu kontrol etmek bi oyun için çok zahmetli.
    görevler bi süreden sonra çok sıkıcı geliyor.

yani bedava falan olsa alın çerezlik bi kaç gün oynayın ama bu oyuna 100 lira gibi bi para gömüp her zaman oynarım derseniz yanaşmanızı önermem.
  • snowrunner premium edition paketini epicgames 'ten 60-tl indirim kuponu ile 180-tl'ye aldım.

oyun nisan.2020'nin sonuna doğru yayınlandı. yaklaşık 15-gb.

zorluk seviyesi oldukça yüksek, sürekli kar, çamur ve yağmurla mücade ettiğiniz bir offroad oyunu.

oyuna ilişkin çok beklentim vardı. beklentilerim karşılandı mı? hayır. bomboş 3 şehirde yapayalnız, size verilen görevleri tamamlamaya çalışıyorsunuz. tüm oyunda hareket eden tek şey, siz ve aracınız.

oynanabilirliği sıkıcı. bir bölümü bitirmek -bölümüne göre değişmekle birlikte- yaklaşık 2 saatinizi alıyor. yine de gerçek similasyon tarzını sevenler için ideal olabilir.

grafikleri başarılı. hava durumu sürekli değişken ve size offroad havasını hissettiriyor. oyun biraz daha hızlandırılabilseydi puanım daha yüksek olurdu.

snowrunner linkten örnek videolara ulaşabilirsiniz. zaten izlediğinizde oyunun oldukça yavaş olduğunu hemen farkedeceksiniz.

genel olarak puanım 6/10.

--- spoiler ---

snowrunner - oyun açıklaması;

yeni nesil off-road deneyimine hazır ol!

snowrunner'da güçlü araçların sürücü koltuğuna oturarak bugüne kadar görülen en gelişmiş arazi simülasyonundaki ekstrem açık ortam şartlarında tozu dumana katacaksın. ford, chevrolet ve freightliner gibi markalardan 40 aracı sürerken kuralsız bir açık dünyada iz bırak.

tehlikeli görevleri yerine getirirken çamur, şiddetli su akıntıları, kar ve donmuş göllere meydan oku. derin sularda kullanılan şnorkel egzoz ve karla mücadele için lastik zinciri gibi çeşitli geliştirmeler ve aksesuarlarla araç filonu büyüt ve özelleştir.

tek başına veya 4 oyunculu eşli olarak diğer oyuncularla oyna ve topluluğun oluşturduğu modlarla snowrunner deneyimini zenginleştir!
    • çok gelişmiş bir fizik motorunun oluşturduğu ekstrem ortam koşullarıyla yüzleş
    • birbirinden farklı 40 aracı aç, geliştir ve özelleştir
    • birbirine bağlı bir dünyada geçen onlarca zorlu görevi tamamla
    • tek başına veya eşli olarak 4 oyunculu oyna

--- spoiler ---
  • ben de büyük bir hevesle oynamaya başladım ama pek beğendiğimi söyleyemem. aşırı kötü menü, anlaşılması zor görevler ve kötü bir coğrafya. ben oyunun atmosferini beğenmedim. yukarıda başkaları da demiş terkedilmiş bir dünya var anlaşılması pek mümkün olmayan görevlerle dünya'da ilerliyorsunuz.

ben özellikle görev kısmına aşırı takıldım bu arada. size köprü tamir görevi veriyor ve görev yanında şunlar yazıyor mesela 2 x wood, 2 x service part. sıralama falan yazmıyor yani. eğer gidip altta yazan service part'ları wood'dan önce götürürseniz geçmiş olsun kabul etmiyor. ulan yazsana oraya ilk wood götür diye ne kadar zor olabilir. watch tower keşfettim ve otomatik olarak discover the antenna diye görev aldım. anten'in yanına gidiyorum hiç bir şey olmuyor. sonra bir araştırdım ki niyeyse bana verdiği görev aslında görev değilmiş. o görevi bir eve gidip kabul etmem lazım ondan sonra anten'in yanına gidince etkileşim yapabiliyorum. ya da save the scientists diye görev vardı başka bir şey yazmıyor. adamların kara gömülen cip'ini kurtarmakmış görev. sonra vinç ile çekiyorsunuz.

menüler de berbat bu arada. anlaşılması cidden güç ayrıca belirtmek isterim epey modifiye ettiğim kamyonum kayboldu. satın almak istersem sahipmişim gibi yanında tik işareti var ama kamyon bildiğin yok oldu. genel bir bug.

oyuna kötü diyemem ama ben pek beğenmedim. bir yerde takılınca az önce sildim zaten sinir oldum gelip entry'i yazmak istedim.