şükela:  tümü | bugün
 • agizda ust dudak ile ust dislerin damaginin arasinda kalan bolume yerlestirilme sureti ile kullanilan, icinde tutun bulunan bagimlilik yapan minik torbaciklara verilen ad.

  snuff tarzi bir madde olmasina ragmen isvec disinda neredeyse tum avrupa ulkelerinde satisi yasak olan, isvecte ise kullanimi yaygin olan bu nikotin torbalarinin kullanimi siklastikca yerlestirildigi bolgedeki dokularin olur ve nikotin bagimliligini koruklenir. disaridan bakinca karsidaki kisinin kullandiginin farkedilmesi guctur, surekli tutun rengi tukuren tiplemelerde ise kolaylikla farkedilir.
 • lös* ve portion olmak üzere iki şekli vardır. portionlarda tütün, hazır çaya benzeyen küçük paketçiklerin içerisinde yer alır; löslerde ise tütün paketçiklerin içinde yer almaz ve genellikle avuç içerisinde parmakların yardımıyla sıkıştırılarak kullanıma hazır hale getirilir. portion paketlerinin kapasitesi genelde 24 gr iken lösler 50 gr dır. hem lös hem de portion, çapı yaklaşık 7 cm yüksekliği 2 cm olan silindirik yapıdaki plastik kutuların içinde satılır.

  ettan, general, gustavus ve götheborgs rape önde gelen markalardır.
 • isveç dışına ihracatı nihayet bu yaz itibariyle başlamış olan bir üründür. *
  sigara içen birisi bile bunu ilk denediğinde hafif baş dönmesi yapabilir.
  ağzınızda oluşan tütünlü tükürüğü arada sırada tükürmeyip habire yutarsanız biraz sonra mideniz bulanır.
  hep aynı yere yerleştiriyorsanız kısa sürede o bölgede hem diş eti, hem de dişiniz sararır.
 • (bkz: maras otu)
 • oral nikotin bandi gibi bir sey. insani nikotine doyuruyor, onbes dakikada on sigara icmis gibi yapiyor. haliyle kullanim alani genis.
 • aldıktan yaklaşık 20 dk sonra etkisini gösteren, özellikle sigara içmeyenlerde daha etkili olan* tütün, tuz ve bilimum diğer maddeden yapılan hede.

  dudağınıza yerleştirdikten 20 dk sonra göğsünüzden beyninize doğru adeta bir nikotin dalgasının harekete geçtiğini hissedersiniz. kalp atışlarınız hafiften hızlanır. kulaklarınız uğuldamaya başlar. 30. dk sonunda hafiften kafa yapmış bir moda geçersiniz. sonra yavaş yavaş etkisi azalır ve kaybolur*

  insana sigara içmekten daha çok* keyif vermesinin yanısıra, sigarayı bırakmış olsanız da kullandıktan sonra sigara içme ihtiyacı hissetirmez*.

  ayrıca duman, katran vb içermediğinden akciğer kanseri yapmaz*
 • "abi dişinin arasında pislik kalmış" demem sonucu öğrendiğim, evergrey'in tüm üyeleri tarafından kullanılan, iddialarına göre ilk defa kullanan insanda 5. dakikada baş dönmesi 10. dakikada kusma ve daha da ilerleyen zamanlarda bayılma yapabilen zamazingo. ben 3-4 dakika dayanabildiğim için bilemiyorum.
 • demlik poşet benzeri bir çıkı. içindeki değişik bir tür nemli tütünün yanak altında demlendirilmesi. acı ve çok garip bir tat. uzun süre dayanmak zor, yanağı uyuşturuyor. üzerine bir gün kadar sigara içilemez, anlam ifade etmez. dişler temiz kalır, ama pis kokar. o aliminyum kutunun yanında bir tane de sakız dolu olanını gerektirir.
 • isveçte bütün kafelerde ve barlardaki sigara içme yasağı nedeniyle yaygın olarak kullanılan tütün poşetleri. sert erkekler için los denen gevşek formu, kibarlar için ise demlik poşet formundaki portion formu mevcuttur. ayrıca isveçte hemen herkesin lama gibi sokaklara tükürme sebebidir.

  sade ve çeşitli aromalıları bulunur. sade olan tuhaf yosunumsu kokulu kısmen mide bulandırıcı olsa da ökaliptus, licorice* ve blueberry aromalıları oldukça lezizdir. özellikle soğuk bira ile pek güzel gider.

  internet üzerinden http://www.northerner.com/snus.html adresinden sipariş verebilirsiniz.

  ilk defa kullananlar veya kullanıp nefret edenler için birkaç uyarı:

  1. sigara ile birlikte kullanmayın. zaten nikotin yüklü vücut hücrelerinizi delirtmenin alemi yok. mümkünse sigarayı tamamen bırakın.
  2. deneyin ve nikotin tadını ve hafif kafa bulma hissini sevmiyorsanız kullanmayın.
  3. yanak içi, dil altı gibi kan akımının fazla ve tükürük salgısının fazla olduğu bölgelere koymayın. buralarda hem nikotin vücudunuza fazla hızlı girdiği hem de tütün suyunu yuttuğunuz için hasta olma ihtimaliniz yüksektir.
  4. snus paketini yerleştirmek için ideal yer üst dudak ile üst diş etlerinizin arasıdır. buraya paketi yerleştirdikten sonra fazla ıslatmayın ve mıncıklamayın. unutmayın ne kadar cıvırsa o kadar hasta olma ihtimaliniz var.
  5. mide bulantısı hissettiğiniz an çıkartın ve atın.
  6. yutarsanız kusacağınız kesindir. rezil olma ihtimalinizin az olduğu bir yere gidin acilen, karizmayı çizdirmeyin herkesin önünde.
 • zamanında isveç ve avrupa birliği arasında sürdürülen müzakerelerde yasaklanması için baskı yapılmış, ancak isveç'in net şekilde "iyi o zaman biz de üye olmayız" açıklaması ile üretimine, kullanımına ve satışına göz yumulmuş maddedir.

  emre gönen'in yalancısıyım.
hesabın var mı? giriş yap