şükela:  tümü | bugün
  • zamanında isveç ve avrupa birliği arasında sürdürülen müzakerelerde yasaklanması için baskı yapılmış, ancak isveç'in net şekilde "iyi o zaman biz de üye olmayız" açıklaması ile üretimine, kullanımına ve satışına göz yumulmuş maddedir.

emre gönen'in yalancısıyım.
  • agizda ust dudak ile ust dislerin damaginin arasinda kalan bolume yerlestirilme sureti ile kullanilan, icinde tutun bulunan bagimlilik yapan minik torbaciklara verilen ad.

snuff tarzi bir madde olmasina ragmen isvec disinda neredeyse tum avrupa ulkelerinde satisi yasak olan, isvecte ise kullanimi yaygin olan bu nikotin torbalarinin kullanimi siklastikca yerlestirildigi bolgedeki dokularin olur ve nikotin bagimliligini koruklenir. disaridan bakinca karsidaki kisinin kullandiginin farkedilmesi guctur, surekli tutun rengi tukuren tiplemelerde ise kolaylikla farkedilir.
  • amaç 5-6 sigaralık nikotin ihtiyacını dumansız, göz yaşarmasız gidermekten ibarettir. tabii bunu kısa sürede başarması da ayrı bir güzelliğidir. portion(portioner) formu daha yaygın olarak kullanılmakla birlikte granit marka olanı makbuldür (poşeti 20 gr'dır). ilk defa deneyeceklere önerim poşeti üst dudağınız ve üst diş etleriniz arasına koyunuz ve orada bırakınız, oynamayınız (konuşunca düşer mi falan deme şimdi, alla alla...). poşeti ağızda dolaştırdıkça nahoş bir tat almaya başlar ki işte o kusmaların müsebbibi budur sanırım. tadı kötüleşmeye başlayınca çıkarıp atın, bütün nikotinini emicem diye uğraşmayın. alkolle almak haliyle kafanızı biraz daha güzel yapar. bir de "aa bu da bitti bu da bitti eheheh" diye sakız çiğner gibi üst üste de götürmeyin sonra nerede uyandığınızı anlamayabilirsiniz. başkaca da bir numarası yok.
  • isveç'ten sipariş verdim. uzun beklememe rağmen değdiğini düşünüyorum. nikotin sakızı gibi bir hüsrana uğratmadı en azından. çünkü nikotini bıraktırmasa da sigarayı bıraktırdı. şöyle diyeyim 3 gündür ciğerlerim temiz ve sigara içmiyorum.

tadı ilk 30 sn falan çok iğrenç, çünkü ister istemez tükrüğünüzle beraber nikotin yutuyorsunuz. ve bu nikotin-tuz karışımı olan paket ufacık da olsa dişetinizi yakıyor. ama sonradan -bilmiyorum belki psikolojiktir- içindeki aromanın da etkisiyle mi artık nedir çok güzel gelmeye başlıyor. ben uzak memleketten geleceği için ve piyasada olmadığından envayi çeşit sipariş etmiştim. hepsinin arasında en güzel gideni "general-wintergreen" diye bir şey. ilk defa başlayanlara öneririm.

bununla birlikte demin dediğim gibi canım artık sigara çekmese de snus çekiyor. kesinlikle nikotine bağımlı kalıyorsunuz. ama ben kontrollü olarak kullanıyorum. yani en azından şimdilik bir günde ortalama 5-6 taneyi uzun müddetlerle ağzımda tutarak kendimi limitliyorum. umarım ilerleyen günlerde bu sayı sıfırlanıncaya kadar azalır.

kafa yapıcı etkisine gelecek olursak, ben bir nebze beni gevşettiğini hissettim. ama bu gevşemeyi uyandıktan sonra yakılan sigara gevşemesi gibi düşünün. öyle uyuşturucu bir etkisi olduğunu kesinlikle söyleyemem. benim sipariş ettiğim sitede slim, normal ve peketsiz -elle yuğurulup ağza atılan yani kısaca zahmetli olan- cinsleri var. ben dudağım şişmiş gibi görünmesin diye hep slim söyledim. çok da isabetli bir karar olmuş diyorum. ayrıca 1-4 arası ağırlık dereceleri var zaten. genelde 2 ve 4 revaçta. tehlikeli olabilme durumunu gözönüne alaraktan ne olur ne olmaz diye 4. dereceyi ilk defa evde pıtlattım. hiç bir şey olmadı, sadece sigara yakmış gibi daha stressiz oluyorsun. sakinleştiriyor kısaca ama kesinlikle bunun üstü bir kafa yapmıyor. yani hiç yapmıyor. çoğu ülkede yasak olmasının sebebi buysa, sigara fabrikalarını kapamayı deneyebilirler.

deneyin görün. ben sevdim.

edit: 10 gündür ağzıma sigara sürmedim. aratmıyor.

pedit: neredeyse 1 ay olacak, artık daha profesyönel tüketiyorum. yanlışlıkla nikotinli tükürük yutmuyorum. ayrıca diş etim falan yanmıyor. ne olur ne olmaz diye her bitirdikten sonra dişlerim sararmasın diye fırçalıyorum. bir sararma yok. ve asıl bomba şu ki, başladığımdan beri sadece 3 kere sigara içtim o da rakı sofrasında arkadaşlar içerken. bu arada günde 2 tane snus atıyorum. eskisi gibi nikotin bağımlılığım yok gibi.

pedit2: sigarayı bırakalı çok olmuştu. göğsümdeki hırıltı geçmişti. spora da başlamıştım. günde 2-3 snuse kadar düşürmüştüm. ammavelakin geçen hafta snusum bitti. ilk başta bir kaç gün idare ettim fakat, iş stresinden günde 4-5 tane derken artık yine 1 paket sigara içiyorum. zıkkıma başladım yine. siparişin gelmesini bekliyorum.

pedit 3: siparişim geldi ve yine sigara içmiyorum. nikotine olan bağımlılığım bitmiş değil, günde 3 adet tükettiğimden bunu biliyorum. belki kassam bunu da bırakırım ama işte stres sahibi olunca bırakılmıyor. nihayetinde o katran dumanını soluyup ciğerlerimi mahvetmediğim için sigarasız daha mutluyum. artık editlemeyeceğim, bilgi almak isteyene yeşillendiririm.

aylar sonra gelen edit: dişetlerinin çekilmesi olayı doğru. almayın. ben korktum artık kullanmıyorum. adam gibi bırakın sigarayı.

yıllar sonra gelen edit: artık nikotin bağımlısı değilim. haberiniz olsun, bayağıdır içmiyorum. siz de bırakın. farkedemediğiniz fark diye bir şey gerçekten var. 10 yıldır sigara içen biri için, büyük bir aydınlanma oluyor diyebilirim. sigara, snus, nikotin falan aşırı gereksiz. nasıl bıraktığımı merak edenler yeşillendirebilir.

son edit: sigaraya başladım yine, sonra heets içtim, şimdi de aromalı likit nikotinlerden içiyorum. o da zehir bu da zehir ama en azından sigara gibi kokmuyor.
  • (bkz: maras otu)
  • isveçte bütün kafelerde ve barlardaki sigara içme yasağı nedeniyle yaygın olarak kullanılan tütün poşetleri. sert erkekler için los denen gevşek formu, kibarlar için ise demlik poşet formundaki portion formu mevcuttur. ayrıca isveçte hemen herkesin lama gibi sokaklara tükürme sebebidir.

sade ve çeşitli aromalıları bulunur. sade olan tuhaf yosunumsu kokulu kısmen mide bulandırıcı olsa da ökaliptus, licorice* ve blueberry aromalıları oldukça lezizdir. özellikle soğuk bira ile pek güzel gider.

internet üzerinden http://www.northerner.com/snus.html adresinden sipariş verebilirsiniz.

ilk defa kullananlar veya kullanıp nefret edenler için birkaç uyarı:

1. sigara ile birlikte kullanmayın. zaten nikotin yüklü vücut hücrelerinizi delirtmenin alemi yok. mümkünse sigarayı tamamen bırakın.
    2. deneyin ve nikotin tadını ve hafif kafa bulma hissini sevmiyorsanız kullanmayın.
    3. yanak içi, dil altı gibi kan akımının fazla ve tükürük salgısının fazla olduğu bölgelere koymayın. buralarda hem nikotin vücudunuza fazla hızlı girdiği hem de tütün suyunu yuttuğunuz için hasta olma ihtimaliniz yüksektir.
    4. snus paketini yerleştirmek için ideal yer üst dudak ile üst diş etlerinizin arasıdır. buraya paketi yerleştirdikten sonra fazla ıslatmayın ve mıncıklamayın. unutmayın ne kadar cıvırsa o kadar hasta olma ihtimaliniz var.
    5. mide bulantısı hissettiğiniz an çıkartın ve atın.
    6. yutarsanız kusacağınız kesindir. rezil olma ihtimalinizin az olduğu bir yere gidin acilen, karizmayı çizdirmeyin herkesin önünde.
  • bilincsiz kullanimda insanin basina dert acan merettir. bir arkadas icerken merak edip bir porsiyon istemistim. aynen dudak arasina koydum ama unuttugum birsey vardi. karnim ac ve bira iciyorduk. arkadas da bana bunu agzimda on dakika tutmam ve arada bir tukurmem gerektigini söylememisti ve en önemlisi fazla alkol ve sigara kullanmiyorum.

konusmaya dalinca ust dudaktaki poseti agzimda unuttum. böylece on dakikadan fazla agzimda kalan poset bende zehirlenme belirtileri gösterdi. hemen elimi yuzumu yikamak istedigimde cok gecti. hesabi kasaya öderken ortalik gemi gibi sallaniyordu. metroda tren beklerken trenin boyutlari gözume daha degisik görunmeye basladi. koltuga oturdugumda basimi cama dayamadim cunku bir dayarsam bir daha kalkamayacagim gibi his vardi ve bundan cok korktum. öylesine kafami saga sola cevirmeden put gibi karsiya bakarak oturdum. ufak bir bas dönmesinde istifra etmekten korka korka eve zor geldim.

eve geldikten sonrada istifra nedeniyle banyodan saatlerce cikamadim. sonucta beni resmen zehirledi.
    ertesi hafta snus'u bu sefer kuralina göre kullanip kendimce deneme yaptim. en hafif porsiyonu alip on dakikadan fazla tutmadim. sonuc guzeldi. hafif mutluluk, nese veriyor, depresif dusunceleri yok ediyordu. birkac kez daha kullandiktan sonra zararli oldugunu bildigim icin kesinlikle biraktim.
    birkac kez kullanmakla bagimlisi olmuyorsunuz sadece o kafa yapici guzelliginin esiri olmayin , yeter demesini bilin , birkac denemeden sonra kesinlikle icmeyin birakin.
    butun bunlara ragmen disetlerine zarar verdigi söyleniyor ama en önemlisi unutuluyor. snus uzun kullanimda dudak ve agizda kansere yolacabiliyormus. bence bir iki kez deneyip birakin.
  • aldıktan yaklaşık 20 dk sonra etkisini gösteren, özellikle sigara içmeyenlerde daha etkili olan* tütün, tuz ve bilimum diğer maddeden yapılan hede.

dudağınıza yerleştirdikten 20 dk sonra göğsünüzden beyninize doğru adeta bir nikotin dalgasının harekete geçtiğini hissedersiniz. kalp atışlarınız hafiften hızlanır. kulaklarınız uğuldamaya başlar. 30. dk sonunda hafiften kafa yapmış bir moda geçersiniz. sonra yavaş yavaş etkisi azalır ve kaybolur*

insana sigara içmekten daha çok* keyif vermesinin yanısıra, sigarayı bırakmış olsanız da kullandıktan sonra sigara içme ihtiyacı hissetirmez*.

ayrıca duman, katran vb içermediğinden akciğer kanseri yapmaz*
  • az önce northerner.com aracılığıyla farklı farklı markalarından kutu kutu siparişini verdiğim şey(ler). bi gelsinler çeşitli konularda rapor da vereceğim. (bkz: hayırlısı)

edit: arkadaşlar yıllar içinde hala "nasıl, siparişin geldi mi?" gibi mesajlar gelmekte, geliyor. bense herkese tekil cevaplar atmış olmakla birlikte bunu hala editlemedim, şimdi editleyim bari. öncelikle evet, 2009'da gelmişti, yıllar boyunca da kullandım, hala da bulabildikçe kullanıyorum bu mereti. sigaraya iyi bir muadil. yıllardır baca gibi sigara içerim lakin snus alınca sigarayı bırakıp buna geçmiştim. ama bağımlılığı kesmesi için almayın, keza buna bi alışıp bir de bırakırsanız sigara otomatikman 3 pakete falan çıkıyor, hatta o durumda bile kesmiyor. yani bunun bağımlılığı daha pis. bir de artık öyle internetten söyleyip eve alma lüksümüz yok benim bildiğim. gerçi başlığa hiç bakmadım, belki birileri getirtmenin bir yolunu bulmuştur, ama en azından anaakım sitelerden artık rahatlıkla isteyip getirtemiyorsunuz. bunun nedeni ise 2011 gibi tütünün türkiye'ye girişinin perakende, ve hatta hediye formunda dahi, yasaklanmış olması. yani kısaca internetten sipariş verdiğinizde gümrükte takılma ihtimali çok ama çok yüksek. ve fresh ürün olduğu için geri iadesi de olmuyor çoğunlukla maalesef. editlemem bu kadar.
  • bildiğiniz çay poşeti sadece içinde çay yerine, tütün var. bir de üşengeç insanlar için üretilmiş gibi, öyle her seferinde sigarayı agzına götürme derdin yok. bazen eğlendirse de dikkat edilmesi gereken en önemli şey, aşırı tuz içermesi snus içtiğiniz günler tuzsuz yemeye çalışın yoksa benim gibi yüksek tansiyon ve baş ağrısından acil kapılarını aşındırırsınız.
hesabın var mı? giriş yap