şükela:  tümü | bugün
 • bunun yayginlasmasinin, isvec halkinin kansere yakalanma oranlarinin dusmesinde cok yardimci oldugu soylenilir.

  *nikotin, bagimlilik yapar fakat kanser yapmaz.
 • isveç'ten arkadaşa sipariş verip getirttiğim ancak bana ağır geldiği için elden çıkartmak istediğim tütün şeysi. markası siberia white dry-80°c, elimde 4 kutu var. yeşillendirin beni.
 • isveçten dönerken almayı unuttuğum ve daha sonra northerner.com sayesinde birkaç kutu sipariş verdiğim küçük tütün torbaları.
 • isveç'i bilen arkadaş söylüyor, maraş otu orada snus adıyla tanınıyormuş. dünyanın en ünlü snusları isveç'te ve burada herkes snus kullanıyormuş. onlarda yıllardır belki türkiye'den bile daha eskiden varmış. küçük plastik veya demir kutularda sunulan ve porsiyonlar halinde küçük paketlerde iki türü varmış. maraş otu onların snusuna göre çok ağır, bir de onlarınki aromalı, bizim maraş otu ise iğrenç kokuluymuş. temelde etki düzeneği aynı, nikotin değeri cok yüksek olduğu için hayatında hiç sigara içmemiş birisi alınca baş dönmesi ve halsizlik yapıyor, ağzından çıkarınca 5 dakika sonra etkileri geçiyormuş. antalya'da genelde berberler 1 tl fiyatla satıyor, camlarında "keskin ot bulunur" diye yazıyormuş. (bkz: maraş otu/@ibisile)
 • ilk kez kullanacaklara tek tavsiyem: slim, white olan snusleri tercih ediniz. içinde bulunan xylitol sayesinde diş sağlığınıza sakız kadar da olsa fayda sağlar.

  yüksek nikotinli olanlara çok bulaşmayın, kendinize yeni bağımlılıklar çıkarmayın.

  tütün odaklı girişmek istemeyenler için şunu söyleyeyim, aromalı white ve slim snusun şahı epok'tur. gerisi heyecandır. odens'in de var bazı iyi versiyonları. bkz

  white olmayan ama tercih edilebilir en beğendiğim marka thunder. hani şu futbolcuların ellerinden düşürmediği. ama thunder'ın düşük nikotinli versiyonu yok denecek kadar az. bulaşırsanız bu batağa düşme ihtimaliniz yüksek.

  edit: yurtdışı alışverişlerindeki son düzenleme ile artık türkiye'ye gönderim işi yalan oldu denebilir. paranız yanar ona göre.
 • türkiyede bunu nasıl bulabileceğim konusunda birisinden yardım bekliyorum.
  tanım: dis eti ve yanak arasına sıkıstırılarak kullanılan bir çeşit tütün mamülü.
 • zararlı bir maddedir, kullanmanız tavsiye edilmez.
 • maraş otunun aromalısıdır. maraş otu gibi kötü kokmaması haricinde aralarında bir fark yoktur. türkiye'de nasıl temin ederim diye debelenen kişiler maraş otu alıp merakını giderebilir.

  not: yabancı da olsa, yerli de olsa sağlığa zararlıdır! isveç'ten gelince birden bire şifalı bir şeye dönüşmüyor.

  edit: hakaret etmeden kendini ifade edemeyen avellere batan aromalı ottur.
 • bu arkadaş sayesinde 3 sene sigara içmediğimi ve sonra türlü nedenlerden tekrar başladığımı söylesem, belki gümrük durumları çözülür de, insanlar daha az zararla nikotin almayı başarırlar.
 • isveçlilerin yoğun olarak kullanıp ürettiği tütün ürünü.

  bana da isviçreli bir arkadaş getirdi 4 kutu. sigara muhabbeti açılmıştı, günde 1 paket içiyorum diyince "have you evet tried snus?" dedi, o ney la dedim de kendisi anlattı. bu ürün ton balığı kutularının daha küçüğü kaplara koyularak satılıyor. içerisinde markasına göre değişmekle birlikte -bende olanlar doğrultusunda- 15 ile 25 arasında tütün poşeti bulunuyor.

  kutusu: tık
  içi: tık

  kullanımı da şöyle; kutuyu açıp içerisinden bir poşet alıyorsunuz, üst dudağın sağ ya da sol tarafına (neden ortası değil bilmiyorum, bizim eleman şiddetle ortaya koymamamı tavsiye etti.) diş etiyle dudak arasına yerleştiriyorsunuz.

  mantığı da şöyle; siz snusü yerleştirdikten sonra poşetin içindeki tütünden yavaş yavaş nikotin yayılıyor, dudağınız da o nikotini emip vücuda nikotin sokuyor. siz de -ülkemizde olan şekliyle- sigaradan aldığınız nikotini bundan alıyorsunuz, dolayısıyla sigara isteğiniz azalıyor.

  peki etkileri nedir? arkadaşlar öncelikle bu şey ilk 3-4 kullanımda deli gibi yakıyor dudağınızı. gözümden yaş geldi ki 182 95kg adamım lan ben, koyduğumu oturturum. oturdum ağladım resmen bu acı bir an önce dinsin diye. kullanırken de aynı zamanda isviçreli arkadaşla konuşuyordum, o bana anlatıyordu nasıl kullanılacağını. ona dert yanarken "keep calm, don't be coward" falan dedi, 5. dakikanın sonunda da "şu an acı hissetmiyor olman gerekiyor" falan dedi, he dedim ve cidden durdu. sizin tercihinize göre 20-40 dakika arası durabilir. ben genelde yarım saat civarı tutuyorum.

  şimdi siz diyeceksiniz ki, ee o kadar anlattın da sigaranın yerini gerçekten tutuyor mu? demezseniz de ben demiştim ve cevabımı buldum. ama söylemem. parayla aslanım, verirsin parayı alırsın bilgiyi. şaka şaka. evet tutuyor, ama nasıl?

  biz elemanla konuşurken kendisi de demişti, "smokers has 2 habit about smoking. one of is nicotine addicting and the other one is smoking addict. snus can help about nicotine addict, when you use snus you will forget the smoking addict, because your brain wants nicotine, not smoking. but your habits wants to 'smoking', you know hit the cigarette, play with smoking etc... you'll forget all of these if you become a regular snus addict, and the finally you will be a nicotine addict as ı am."

  yani diyor ki aslında sigaranın iki tür bağımlılığı var, birisi nikotin alışkanlığı diğeri sigaraya bağlı olan alışkanlık. sen snus kullandıkça vücudunun nikotin ihtiyacını karşılayacaksın ve sigaraya bağlı alışkanlığını unutacaksın, küle vurmak ya da elinde sigaraya oynamak gibi. finalde de benim gibi sigara bağımlısı değil nikotin bağımlısı olacaksın.

  açıkçası benim canım "sigara" istiyordu. bu beynin bir yanılsaması, siz vücudunuza yoğun nikotini bu zamana kadar hep sigarayla yüklediğiniz için başka bir tütün ürünü kullanarak nikotin alamayacağınızı düşünüyorsunuz ama öyle olmuyor, kullandıktan sonra sigara kadar tatmin ediyor, zaten insanların dediği şey de bu. rahatlama hissi, kafayı güzel yapma hissi vs. diye. bunun nedeni de bazı snuslerin nikotin oranının çok fazla olması. bir sigarada yaklaşık 0.8-1mg arası nikotin bulunurken tek bir poşet snuste 20mg kadar nikotin bulunabiliyor. tabii ki bu da markasına göre değişiyor.

  bu kadar yazdık, gelelim teminat kısmına. bunu türkiye'den satın alabilir misiniz? günümüz koşullarıyla hayır. bir kere bu ürün yasak (aslında e-sigara gibi, getirtebilen bulabilirsen alırsın. ama satışını yapan birileri varsa inanmayın, muhtemelen dolandırıcıdır.) dolayısıyla yurt içinde olup da almanız imkansız. ya yurt dışına çıkıp orada alıp geleceksiniz, ya da yurt dışından gelen birileri size getirecek. bir diğer husus da fiyat kısmı. bana getiren eleman kutusuna 3 euro dedi, türkiyede satış yaptığını iddia eden siteler 450 lira diyor asdgjpoadskgo. kanmayın arkadaşlar, ben denemedim ama yüksek ihtimalle dolandırılacaksınız.

  işin özü sigaradan daha az zararlı, ama zararlı bir madde bu. ya sigara içip gırtlak ya da akciğer kanseri olacaksınız, ya da snus kullanıp ağız kanseri. tercih sizin.
hesabın var mı? giriş yap